FABRİKA ELEKTRİKSİZ KALDI, İŞÇİ DE İŞVEREN DE GREVE GİTTİ... » DevhaberDevhaber

11 Aralık 2023 - 02:43

FABRİKA ELEKTRİKSİZ KALDI, İŞÇİ DE İŞVEREN DE GREVE GİTTİ…

Son Güncelleme :

15 Mart 2022 - 15:22

128 views
FABRİKA ELEKTRİKSİZ KALDI, İŞÇİ DE İŞVEREN DE GREVE GİTTİ…

DEVHABER–  Kira kontrat süresi dolmadan satışı gerçekleşen fabrikanın elektriği kesildi, 250 işçi ve işveren enerji kesintisi için grev yaptı.

Gaziantep’te 2 yıllığına kira kontratı imzalanan fabrika mülkünün satılması ile elektriği, suyu ve doğalgazı kesilen fabrikada seri üretim durdu. Fabrikanın 250 çalışanı ve işletme sahibi üretimi durdurarak fabrika önünde grev yaptı. Fabrika enerjisinin hukuksuz bir şekilde kesildiğini söyleyen işletme sahibi Mehmet Baharoğlu, “Günlük 2 bin adet battaniye üretimi yaptığımız fabrikanın enerjisini hiçbir borcumuz olmadığı ve kira kontrat süremiz dolmadığı halde kestiler. Enerji bizim anayasal hakkımız. İşçilerimizi işinden edip ülke ekonomisine değer kattığımız işletmemizin kapanmasını istemiyoruz” dedi.

 

Grev, sabah saatlerinde 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde battaniye üretimi yapılan bir fabrikada gerçekleşti. İddiaya göre 2 yıllığına fabrika binası işletme sahibi Mehmet Baharoğlu tarafından kiralanarak kontrat imzalandı. Yaklaşık bir buçuk yıldır üretim yapılan mülkün satılarak el değiştirmesinin ardından fabrika mülkünü kira olarak kullanan ve kira kontratının bitmesine de altı ay olan battaniye fabrikasında fabrikanın elektrik, doğalgaz ve suyu kesilerek fabrikanın boşaltılması istendi. İşletme sahibi Mehmet Baharoğlu, işletmenin kira kontrat süresi dolmadığını ve mülkün el değiştirmesinin ardından hukuka aykırı olarak enerjilerinin kesildiğini söyledi. 250 işçi işletmenin elektriğinin geri verilerek üretime devam etmesi için fabrika önünde grev yaptı.

Fabrika sahibi Mehmet Baharoğlu, kira kontrat süresi dolana kadar kendilerine bir yer tahsisi yapılacağını ve o süre içinde yeni binanın tamamlanarak taşınma işleminin gerçekleştirileceğini ancak kontrat süresi dolmadan fabrika enerjisinin kesilerek taşınacak fabrika için yer tahsisinin yapılmadığını söyledi.

“ELEKTRİĞİMİZİ KESTİLER JENERATÖR İLE ÜRETİM YAPIYORUZ”

Baharoğlu, fabrika enerjisinin haksız olarak kesildiğini ve üretime yüzde 50 kapasite düşüşü ile jeneratörle devam ettiklerini söyleyerek, “Battaniye üretimi yapıyoruz ve şu anda 200-250 kişi arasında istihdam sağlıyoruz. Bu fabrikada işletmeye başlayalı yaklaşık 15 ay oldu. Mülk sahibi mülkü sattı ve sattıktan sonra Organize Sanayi Bölgesi başkanının yanında konuştuk bize bir yer verecekti. Biz de hızla yaptırıp bir yıl içerisinde fabrikayı boşaltıp teslim edecektik. Yeri alan kişi benim makinelerim geldi acilen mart ayı gibi boşaltmam lazım dedi. Biz de bu süre içinde taşınamayacağımızı söyledik. Elektriğimizi üç dört defa kesmeye geldiler. Bunun doğru olmadığını söyledik ve elektrik için müracaat ettik. Üç kadar beklediler. Üç ay sonra elektriği veremiyoruz dediler. Eski mülk sahibi mülkünü sattığı için aranızda yapılan kontratı geçerli görmüyoruz dediler. Yeni mülk sahibi ile kontrat yapmanız lazım dediler. Yeni mülk sahibi ile kontrat yapmamız aynı gün fabrikayı boşaltmamız anlamına geliyor. Elektriğimizi, suyumuzu, doğalgazımızı kestiler. Şu anda jeneratörle çalışıyoruz. Günlük 2 bin adet battaniye üretimi yapıyoruz. Ürünlerimiz doğrudan ihracata gidiyor. Enerji kesintisinden sonra üretim kapasitemizi yüzde 50’ye düşürdük. Yalnız gündüz çalışabiliyoruz. Elektriklerimizin yeniden verileceğine inanıyoruz. Bu bizim anayasal hakkımız. Bizim bir lira fatura borcumuz yoktur. Gerekli teminatları verdik. Ek teminat gerekiyorsa onu da veririz. Biz elektriğimizi istiyoruz. Ne işçilerimizi işinden etmek istiyoruz ne de üretimimizi düşürmek istiyoruz” ifadelerinde bulundu.
Fabrikanın kurum avukatı Ayhan Uygur, enerji kesintisi için asliye ticaret mahkemesine başvurulduğunu ve enerjinin yeniden verilmesi için tedbir kararı çıkarttıklarını söyledi.

 

“ENERJİ KESİNTİMİZ İÇİN ASLİYE TİCARET MAHKEMESİNE BAŞVURUDA BULUNDUK”
İmzalanan kira kontrat süresinin bitmesine daha altı ay olduğunu ve enerji kesintisinin hukuksuz olduğunu söyleyen Uygur, “Enerjimizin kesilmesi yönünde yazı geldiğinde biz asliye ticaret mahkemesine dava açtık. Davamız halen derdest ve sürüyor. Muarazanın men’i davası. Bu süreçte elektriğin verilmesi için bir tedbir kararı aldık. Çünkü işletmemizin hiçbir borcu yok. İçeride 213 bin lira teminatımız var. Teminat mektubumuz var ve şu anda ülkenin ihracat gelirlerine bu kadar ihtiyaç varken işçi ve işveren burada memnun ve üretmek isterken elektriğimiz organize yönetimi tarafından keyfi bir şekilde kesiliyor. Dava süresince elektriğimiz olmayacak. Fabrika jeneratörle üretime ne kadar dayanabilir. Elektriğin bize verilmesinde hukuken ya da fiilen bize kime ne zararı var bunu anlayamadık. Burada çalışan 250 işçi demek yaklaşık bin 500-2 bin insanın ekmek yemesi demek. Elektriğimizi kesen hem organize yönetimi hem de organizeye bağlı elektrik üretim şirketidir. Yeni malikle kontrat isteniyor ancak yeni malik buna yaklaşmıyor. Ancak bizim fabrikamızın imzalanmış kontratının şu an dahi altı ayı var. Resmi bir kontratımız var” diye konuştu.
Fabrika önünde 250 işçi ve işverenlerin katılımı ile yapılan grev enerji kesintisinin alkışlanması ile tamamlandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.