Erdoğan ve Kılıçdaroğlu son ankette başa baş » DevhaberDevhaber

11 Aralık 2023 - 03:18

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu son ankette başa baş

Son Güncelleme :

05 Nisan 2022 - 10:44

108 views
Erdoğan ve Kılıçdaroğlu son ankette başa baş

Devhaber -Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı anket çalışmasıyla, partilerin oy oranlarının yanısıra cumhurbaşkanlığı seçiminde olası çatı adayların oy yüzdeleri ölçüldü.

Araştırmada, geçen sene yıl sonunda işçi ve emekli maaşlarına yapılan zammın ardından ekonomik alım gücünün ne ölçüde değiştiği soruldu. Katılımcıların yüzde 82,3’ü alım gücünün düştüğünü söylerken yüzde 14,7 alım gücünün değişmediği kanaatinde. Yüzde 3 ise alım gücünün arttığı görüşünde.

Ankete katılanların 73,2’si hükümetin ekonomi politikalarını başarısız bulurken yüzde 14,7 kısmen başarılı buluyor. Yüzde 12,1 ise hükümetin ekonomi politikalarını destekliyor. Hükümetin genel politikalarına ilişkin ise yüzde 68,8 memnun değilken yüzde 20’si memnun, yüzde 11,2 de kısmen memnun.

  • “Muhalefeti ne derece başarılı buluyorsunuz?” sorusuna ise yüzde 39’un yanıtı başarılı buluyorum oldu. Yüzde 42,9 başarısız bulurken, yüzde 18,1 ise kısmen başarılı buluyor.
  • “Bugün Milletvekilliği seçimi olsa sizin aile / arkadaş /iş ve mahalle çevrenizde en çok hangisi oy alır?” sorusuna karşılık yüzde 64,3 muhalefetteki partileri işaret ederken, yüzde 31,2 iktidardaki partileri tercih etti. Yüzde 4,5 ise kararsız.
  • “Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa sizin aile / arkadaş /iş ve mahalle çevrenizde en çok hangisi oy alır?” sorusuna ise yüzde 48,2 ile muhalefet partileri önde giderken yüzde 39,1 ile iktidar partileri ikinci sırada yer aldı. Yüzde 12,7 ise kararsız.
  • “Erken seçim yapılmasını destekler misiniz?” yüzde 62,1 evet yanıtını verirken,  yüzde 20,5 hayır dedi. Yüzde 17,4’ün ise fikri yok.
  • Anket sonuçlarına göre kararsızlar dağıtılmadan; erken seçim olması durumunda yüzde 28,1 CHP’yi desteklerken, yüzde 27,5 ile ikinci sırayı AK Parti aldı.
  • İYİ Parti yüzde 11,2, HDP yüzde 9, MHP yüzde 5,1, DEVA Partisi yüzde 3,1 oranında oy alıyor anket çalışmasına göre. Diğer partilerin oy oranları ise yüzde 1’in altında ölçüldü.
  • Kararsızlar dağıtıldığında ise CHP yüzde 31,5, AK Parti yüzde 30,8, İYİ Parti yüzde 12,6, HDP yüzde 10,1, MHP yüzde 5,7 olarak ölçüldü.
  • “Yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına muhalefetin çatı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu aday gösterilirse hangi adaya oy verirsiniz?” sorusunda oranların başa baş çıkması dikkat çekti. Yüzde 39,9 Kılıçdaroğlu’nu desteklerken, yüzde 38,1 ise Recep Tayyip Erdoğan dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.