Ekonomi üçüncü çeyrekte yüzde 7,4 büyüdü, emeğin payı küçüldü » DevhaberDevhaber

11 Aralık 2023 - 01:45

Ekonomi üçüncü çeyrekte yüzde 7,4 büyüdü, emeğin payı küçüldü

Son Güncelleme :

30 Kasım 2021 - 16:31

92 views
Ekonomi üçüncü çeyrekte yüzde 7,4 büyüdü, emeğin payı küçüldü

DEVHABER- TÜİK, 3. çeyreğe ait büyüme verilerini açıkladı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,4 büyüme kaydedildi. Ücretlilerin payı ise değişmedi.

TÜİK, 3. çeyreğe ait büyüme verilerini açıkladı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,4 büyüme kaydedildi. Büyüme verisinde ihracat artışı ana sürükleyici olurken kamu harcamaları da önemli bir faktör oldu.

Mal ve hizmet ihracatı, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre  yüzde 25,6 artarken ithalatı yüzde 8,3 azaldı.

Ücretlinin payı değişmedi

İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 30,1 iken bu oran 2021 yılında yüzde 29,8 oldu. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise yüzde 54,4’ten yüzde 54,6’ya yükseldi.

İhracatçılar ise bu çeyrekte büyümenin ihracattan devam edeceğini ancak önümüzdeki çeyrekte kurun bu düzeyde seyretmesi halinde olumsuz sonuçların rakamlara yansıyacağını ifade etmişti.

“Ekonomi büyüyor, emeğin payı küçülüyor”

DİSK-AR, yaptığı paylaşımda ekonominin büyümesinin aslında sermaye payının büyümesinden kaynaklandığına dikkat çekerek “Ekonomi büyüyor, emeğin payı küçülüyor” dedi. Devamında 2019 3. çeyrekte GSYH içinde işletme/sermaye payı yüzde 50,5 iken, 2021 3. çeyrekte yüzde 54,5’e yükseldi. Emeğin payının gerilemesi ve sermaye payının artması pandeminin yoksulaştırıcı etkisini açıkça ortaya koymaktadır” denildi.

KAYNAK: sendika.org

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.