Düziçi Karacaoğlan Kitap Fuarıyla Okumaya doydu » DevhaberDevhaber

2 Şubat 2023 - 05:28

Düziçi Karacaoğlan Kitap Fuarıyla Okumaya doydu

Son Güncelleme :

31 Ekim 2019 - 15:55

1.416 views
Düziçi Karacaoğlan Kitap Fuarıyla Okumaya doydu

Osmaniye’nin Düziçi ilçesi tarihinde ilk defa kitap fuarı düzenlendi. 1’nci Karacaoğlan Kitap Fuarı adı altında düzenlenen fuara Düziçililer büyük ilgi gösterirken, Düziçi Belediye Başkanı Alper Öner fuarı geleneksel hale getirip her yıl düzenleyeceklerini kaydetti.

DEVHABER – Osmaniye’ye bağlı Düziçi ilçesinde geçmişten beridir hiç düzenlenmeyen kitap fuarı bu yıl Düziçi Belediyesi tarafından düzenlendi. 1’nci Karacaoğlan Kitap Fuarı adında düzenlenen fuarın kapıları 5 gün açık kaldı. Kitap fuarında bireysel olarak 19 şair-yazar ile yayınevi ve sivil toplum kuruluşu olarak 22  kuruluş olmak üzere toplamda 41 stant açıldı. Fuar şair ve bağlama sanatçısı Muzaffer Özdemir konseri ve imza günü ile başladı. 5 gün boyunca süren fuarda şiir dinletileri, söyleşiler, sinema, Edebiyat ve Köy Enstitüleri üzerine konuşmalar, kitapların yanında fotoğraf, el işi, tarihsel belgeler sergiler düzenlendi. Fuarın açılış kurdelesi Düziçi Kaymakamı Mutlu Almalı, Düziçi Belediye Başkanı Dr. Alper Öner, Osmaniye Belediye Başkanvekili Mustafa Baklaya tarafından kesildi.

 

Sosyal belediyeciliğin gereklerini yerine getirdiklerini belirten Düziçi Belediye Başkanı Dr. Alper Öner, kitap fuarını geleneksel hale getirip her sene düzenleyeceklerini söyledi.

 

‘DÜZİÇİ KİTAP’A DOYACAK’

İlçedeki tüm kurumların kaymakamlık, emniyet, jandarma ve Milli Eğitim Müdürlüğünün fuara çok destek verdiğini aktaran Alper Öner, öncelikli amaçlarının öğrencileri okumaya teşvik etme olduğunu vurguladı. Fuarın 5 gün süreceğini paylaşan Öner, şöyle konuştu: “Okumayı sevmeyen çocuklarımızı alıp burada okumayı sevdirmeye çalışacağız. Şiir dinletileri olacak. Bağlama resitallerimiz olacak. Bu tip fuarlar, konserler, seminerler bizim için çok önemlidir. Biz sosyal belediyecilik adına ne gerekiyorsa yapacağız. Belediyecilik yapmaya yeni başladık ancak önümüzdeki süreçte daha güzel işler yapacağız. Düziçililer bu fuarla kitap okumaya doyacaklar. Fuarı önümüzdeki yıllarda da düzenlemeye devam edeceğiz. Geleneksel bir hale gelecek.”

Fuara katılan araştırmacı yazar İbrahim Çenet ise Düziçi için kitap fuarının çok gerekli olduğunu söyledi.  Köy enstitülerinin kurulduğu bu bölgede böyle bir fuarın kurulmasının çok iyi olduğunu belirten Çenet,  “Fuarın adını da çok güzel düşünmüşler. Adının Düziçi 1’nci Karacaoğlan Kitap Fuarı olması da çok yakışmış. Bu kentte ilk defa fuar düzenlenmesine rağmen çok güzel planlanmış. Ufak eksikleri var ancak genel olarak çok iyidir. Türkiye’nin dört bir tarafından yazarlar şairler gelmiş. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Bizde destek amaçlı geldik katıldık” dedi.

‘OKUMAYA TEŞVİK İÇİN FUARLAR ÖNEMLİ’

Kitap festivallerinin yerellerde çok sık düzenlenmesi gerektiğini aktaran yazar Ayça Öztorun da özellikle kitap temalı festivallerin sıklıkla düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Lise ve ortaokul çağındaki çocukları kitap okumaya teşvik etmek için festivallerin çok gerekli olduğunu kaydeden Öztorun, “Yani Türkiye’nin aydınlanması açısından biraz daha ileriye gitmesi açısından muhakkak okuma oranını arttırmalıyız. O anlamda kitap fuarları da çok gerekli oluyor. Sık sık yapılması gerekiyor. Fakat ilçelerle dayanışma amacıyla illerin yardım etmesi gerekiyor. Mesela bu ilk festivaldir. Güzel olmuş. Seneye biraz daha ivme kazanacaktır. Gelişerek ilerleyecektir” diye konuştu.

Beklediğinden daha güzel bir fuarla karşılaştığını ifade eden yazar Nur Sağlamer ise “Çok büyük bir ilgi var. Belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Ben buraya gelirken İstanbul’dan Ankara’dan aldığım bir davete nazaran daha çok heyecanlandım. Benim için çok daha kıymetli oldu. İyi ki gelmişim” dedi.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.