Dersim Üzerine » DevhaberDevhaber

8 Şubat 2023 - 16:58

Dersim Üzerine

Son Güncelleme :

19 Eylül 2022 - 15:33

70 views
Dersim Üzerine

“Anadolu”nun en organik, orjinal ve kendine has geleneği ve kültürü olan, hakiki Aleviler Dersim Kürt Zaza Alevileridir…”
Bunu okuduğumda yine en’ler geldi aklıma.
Her ‘en’ içinde biraz kibiri, kibirde narşizmi taşır.
En!
En’ ler!
En hakiki, en güzel, en iyi, en muhteşem…
“Alevilerin en hakikisi, en orjinalı, en katıksızı Dersim Kürt Zaza Alevileridir!..”
Sormalı Sivas’ da, Yozgat’ ta, Erzincan’ da, Çorum’ da, Maraş’ da yaşayan Alevileri nereye koyacağız, burada yaşayan Aleviler en organik olmuyor mu, sadece organik mi oluyorlar, ‘en’ ler sadece Dersime mi özgü?
Koministler’inde en hakikisi, solcuların da en hakikisi, aydınlarında en hakikisi Dersim Kürt Zaza Alevilerinden çıkar… Hele Munzur çayı yok mu, dünyada eşi benzeri yoktur.
Ve yakın zaman da Dersimli bir arkadaşım şöyle demişti:
Üç K.K.K.
Nedir bu üç K diye sorduğumda önce küçümsüyor, nasıl bilmezsin dercesine, sonra en önemli şeyi açılıyormuş edasıyla yanıtlıyor:
“Kürt, Kızılbaş, Kominist. Ben işte buyum, Kürdüm Kızılbaşım, komünistim” diyor güçlü bir kibirle.

Hiç küçümsemeden söyle diyorum ona:
Komünist hudutsuzdur, vatansızdır, komünizm de dinler yoktur. Kürt komünizmi, Türk komünizmi, Alman komünizmi, Küba komünizmi olmaz, komünizm ırkları milliyetleri, vatanları reddeder, sadece insan üzerinden yürür. Hıristiyan komünist, Musevi komünist, Budist komünist, Alevi komünist olmaz, komünizm dinlerle kendini var etmez, insani yaşam biçimidir komünizm.
Bu yüzden ısrarla diyorum ya devrimciler/ sosyalistler düşmanına benziyor, benzemekten kurtulmalı!
Ayrıca Kürt Alevisi, Türk Alevisi, Girit Alevisi, Azarbeycan Alevisi yoktur, Alevi halkı vardır. Ama Aleviler bir türlü devletleşemedikleri için başka başka bölgeye sürüldükleri için haliyle yaşadıkları toprakların halkıyla uyum içinde yaşamaya çalışmış, dilini öğrenmiş, kütüründen etkilenmiştir. Bunları yaparken mümkün olduğunca Alevilik kültürünü, ibadet şekillerini muhafaza etmeyi -yer yer kimi bölgelerde güçlü asimilasyona uğrama görünse de- başarmışlardır, milyonlarca can vererek, acılar çekerek.
Dersim kibiri, Dersim narşizmi…
Dersimliler öncelikle bu kibirden ( Narşizm’den) arınmalı, en’lerden kurtulmalı, bir an önce kurtulmalı, bu kibir onları pek de sevimli yapmıyor, bilmeliler.
Hep söylüyorum, burada da söyleyeyim, duyarlıdır Dersimliler, ama en duyarlı değiller, güzel insandır Dersimliler, en güzel değiller, iyi solcular çıkar, ama en iyi solcular çıkmaz! Bunu uzatabilirim.

Sol çevrelerde sürekli kullanılan bir espri var, duymuşunuzdur kesin, bir de şimdi duyurayım.
“Üç Dersimli bir araya geldimi hizip çıkar, beş Dersimli bir araya geldimi örgüt için de yeni bir örgüt çıkar,” denir.
Bu bile Dersimlilerin ne kadar narşist/ kibirli olduğunu anlatmaya yetmiyor mu?
Ama kibirsiz insanlarda var Dersim de, onlardan biri bana şunları anlattı esprili bir dille, ben de size aktarayım; ona da 1938 leri yaşamış dedesi anlatmış.
“Ben de babam gibi, dedem gibi, üç amcam ve amcalarımın oğulları gibi hoşgin oyununu iyi bilirim. Dedem derdi ki, bu hoşgin varya bu hoşgin hem güzel hem de illet bir oyun. Nedenini sormuştun anlattı. Oğul biz aslında düşmana değil bu hoşgine yenildik. 38 Dersim isyanı sırasında kan gövdeyi götürüyordu. Kemal Paşa tarafından atanan Vali akşam evine gitmeden her hangi bir kahvehaneye uğrar bir masa kurar hoşgin oynardı, bilmeyene öğretirdi. Dersimlilerde bilmeyen azdır bu hoşgini. Bir oturdun mu masaya dört beş saat kalkamazsın, avradı da, aşı da, işi de unutursun, yani o kadar keyifli bir oyun. Dersimliler bu oyunu oynamaya başlayınca dağlara düşen bombaların sesini, yaralanan insanların çığlığını, kan akan Munzuru bile görmez, duymazdı. Bir gün baktık ki Dersim yenilmiş.”

Dersimliler hiç farkında değil ama şimdide en’ lerinden dolayı kibirine yeniliyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.