CHPLİ ÖZEL'İN ÇAĞRISI CEVAP BULDU.. YÜZLERCE GENÇ CEMAATTEN KURTULUYOR... » DevhaberDevhaber

21 Eylül 2023 - 17:49

CHPLİ ÖZEL’İN ÇAĞRISI CEVAP BULDU.. YÜZLERCE GENÇ CEMAATTEN KURTULUYOR…

Son Güncelleme :

25 Ocak 2022 - 12:07

120 views
CHPLİ ÖZEL’İN ÇAĞRISI CEVAP BULDU.. YÜZLERCE GENÇ CEMAATTEN KURTULUYOR…

DEVHABER- Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, “Arka Bahçe” adlı köşesinde “Tüyleriniz ürperecek” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Pehlivan yazısında, Elazığ’daki Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara’nın, kaldığı cemaat yurdunda yaşadığı sıkıntılar, gelecek kaygısı ve ailesinin baskıları nedeniyle yaşamına son vermesinin ardından gelişimleri aktardı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, ‘cemaat yurtlarında kalan öğrenciler raporu’ hazırladığını belirten Pehlivan, “CHP’li Özel, kendisine ulaşanların yaşadıklarını yakın zamanda raporlaştıracak. ‘Tüyleriniz ürperecek’ diyor” ifadelerini kullandı.

Pehlivan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Cesaretli bir insan olsaydım, Enes’ten önce bütün Türkiye beni duymuş olurdu.”

E-posta böyle bitiyordu. Telaşla telefona sarıldılar. Karşıdaki sesin bataklıktan çıkmak için bir ele ihtiyacı vardı. O eli uzattılar, kurtardılar.

Her gün cenaze kaldırır, gözyaşı döker, ağıt yakar olduk. Ya sonra?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel bu soruyu dert etti. İki hafta önce sosyal medyadan şu mesajı paylaştı: “Enes Kara gibi benzer ya da farklı sebeplerle cemaat/tarikat/vakıf yurtlarına mahkûm edilmiş, kendisini risk altında hisseden, umutsuzluğa kapılmış her bir kardeşime çağrımdır… Bana ulaşın, birlikte çare arayalım. Hallederiz!”

Özel’i aradım ve çağrısının nasıl karşılık bulduğunu sordum. Şunları söyledi:

“Bize ulaşanların 150’ye yakını cemaat yurtlarında ya da evlerinde kalanlardı. Telefonunu veren 120 arkadaşımızla görüştük. Kurtulmak istiyorlardı. Bazı ailelerden ‘Çocuğum yurtta kalıyor, yardım edin’ diyenler de vardı. Onların da çocuklarını aradık.”

Peki, ne yapmışlardı? Yazının girişinde aktardığım olayı anlattı. Heyecanlı bir şekilde devam etti Özgür Özel:

“Yaklaşık 40 arkadaşımızın sorununu çeşitli yöntemlerle çözdük. İstanbul’da, Ankara’da ve Mersin’de belediyelerimizin yurtlarına yerleşenler oldu. Ayrıca çok sayıda gönüllü başvurusu gerçekleşti. Onların başvurularını da çocuklarla eşleştiriyoruz şimdi. Biraz maddi katkı olursa eve çıkabileceğini söyleyenler olabiliyor… Onlara da burs takviyesi sağlıyoruz.”

CHP’li Özel: “İlk kez bir kapalı kutudan, Türkiye’nin dört bir yanından geldiği için birbirini destekleyen sağlıklı veri akışı var dışarıya doğru. Bir kişi söylese şüpheyle bakabilirsiniz belki… Ama örneğin, üç farklı şehirdeki aynı cemaatin yurdundan üç benzer şikâyet aldık. Verilen saatler, içeride tutulan zorunluluklar, hepsi birbirini tutuyor. Kamuoyu ile bunları paylaştığımızda, oralarda yaşananların kolay şeyler olmadığını herkes görecek. Çaresizlikten yararlanan ve ciddi baskı oluşturulan bir sistem var, onu ortaya çıkaracağız.”

Biliyoruz ki tarikatların pençesinde çırpınan çok Enes Kara var. Özgür Özel, o çocuklara yardım etmek isteyen çok da insan olduğunu vurguluyor. İşte onları buluşturacak bir dayanışma ağını kurumsallaştırmayı da hayal ediyor. Yönetiminde olduğu TÜLOV adlı vakfın bu derdin çözüm merkezi olmasını istiyor.

CHP’li Özel, kendisine ulaşanların yaşadıklarını yakın zamanda raporlaştırılacak.

(TELE1)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.