CHP: TÜİK, hükümetin Titanik kemancısına döndü » DevhaberDevhaber

22 Şubat 2024 - 10:29

CHP: TÜİK, hükümetin Titanik kemancısına döndü

Son Güncelleme :

03 Eylül 2019 - 16:00

90 views
CHP: TÜİK, hükümetin Titanik kemancısına döndü

DEVHABER – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayı itibariyle yıllık enflasyonu yüzde 15,1 olarak açıkladı. TÜİK’e göre enflasyon bir önceki aya göre ise yüzde 0,86 arttı. Ancak İstanbul Ticaret Odası verilerine göre perakende fiyatların yüzde 2,53 arttığı ağustosta TÜİK’in enflasyondaki aylık artışı yüzde 0,86 açıklaması tartışmaları beraberinde getirdi. TÜİK’in paylaştığı rakamlara ilişkin yazılı açıklama yayınlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Rakamlara bakarsak, AKP, dünyada görülmeyen bir sistem yaratmış. Ülkede fiyatlar artarken enflasyon düşüyor” dedi.

Gıdadaki enflasyonu yıllık olarak İTO’nun yüzde 22,55, Türk-İş’in yüzde 22.19 olarak tespit etmesine rağmen TÜİK’in yüzde 17.22 olarak açıkladığını hatırlatan Erdoğdu, “Türkiye, 2018 yılının son çeyreğindeki ortalama yüzde 22,4 enflasyon ve yüzde 2,8 küçülmeyle birlikte slumpflasyona girmişti. Dün açıklanan ikinci çeyrek büyüme rakamlarına göre de yüzde 1.5 oranında küçüldük. Yani enflasyon içinde küçülme demek olan slumpflasyon hâlâ devam ediyor. Ekonomi hâlâ dipte sürünüyor” yorumunda bulundu.

‘TÜFE HESAPLAMASININ CİDDİ ŞAİBELER BARINDIRDIĞI GÖRÜLÜYOR’

Daha önceden bölge müdürlüklerinin gözlemlerine göre yapılan fiyat derlenecek iş yerleri tespitinin, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ciro verilerine göre yapılmaya başlanmasıyla hangi işyerlerinin ağırlığının ne kadar düştüğü, hangi iş yerlerinin ağırlığının ne kadar arttığının açıklanmadığına işaret eden Erdoğdu, şu noktalara dikkat çekti:

“Örnekleme sonradan dahil edilen zincir marketlerden derlenen fiyatların ortalama madde fiyatlarında olağandışı düşüşlere neden olup olmadığı da açıklanmadı. Ancak TÜİK’in TÜFE’de yaptığı bu değişikliklerin üzerinden 9 ay geçti ve yayınlanan fiyat verileri üzerinden TÜFE’nin aşağı yönlü tökezletilmesi daha iyi gözlemlenebilir hale geldi. Örneğin TÜİK’in TÜFE veri tabanındaki 134 gıda maddesinden 47’sinin ve 6 adet temizlik-kişisel bakım ürününün fiyatları Aralık 2018, Ocak 2019 ve Ağustos 2019 verileri esas alınarak incelendi. Bu toplam 53 kalem ürünün TÜFE sepetindeki toplam ağırlığı yüzde 10,13. Rakamlara baktığınızda TÜFE hesaplamasının yaklaşık onda birlik kısmının Ocak 2019’dan beri ciddi şaibeler barındırdığı görülüyor.

İNANIRLIĞI KALMAYAN TÜİK

Örnek vermek gerekirse, Ocak 2019’da Aralık 2018’e göre salam yüzde 29,5, sosis yüzde 22,5, sucuk yüzde 16,3 ve dana eti yüzde 8,5 ucuzlamış. Et ve et ürünlerindeki bu çapta bir ucuzlama yaşanıp yaşanmadığını vatandaşımız yaşayarak biliyor. Bu ürünlerin ucuzlaması söz konusu olmadığına göre bu fiyat düşüşü iddialarıyla yapılan TÜFE hesaplaması şaibelidir. Maalesef artık inanırlığı kalmayan TÜİK, adeta hükümetin Titanik kemancısı gibi vatandaşın market raflarında yaşadığı zamları gizleme çabası içinde. Ama onlar rakamlara yansıtmaktan kaçınsa da halk enflasyonu fazlasıyla hissediyor.”

TİTANİK BATARKEN SUSMAYAN KEMAN!

14 Nisan 1912 tarihinde buz dağına çarpması sonucu sulara gömülen Titanik batarken orkestranın hiç susmadığı biliniyor. Titanik filminde dahi bu sahne canlandırıldı, gemi sulara gömülürlen orkestra hiç durmadan çalmaya devam ediyordu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.