Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü: Tahıl koridoru planını Türkiye olarak uygulanabilir görüyoruz » DevhaberDevhaber

6 Haziran 2023 - 19:53

Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü: Tahıl koridoru planını Türkiye olarak uygulanabilir görüyoruz

Son Güncelleme :

08 Haziran 2022 - 12:30

168 views
Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü: Tahıl koridoru planını Türkiye olarak uygulanabilir görüyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptıkları görüşmenin ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Beştepe’de ortak basın toplantısı düzenliyor.

Son haftalarda Rusya ve Ukrayna’nın savaşı sonlandırmak için yaptığı görüşmelerin durma noktasına geldiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, “Müzakerelere dönmek için zemin oluştuğunu görüyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, “Savaşın müzakereler yoluyla sona ermesine ilişkin yoğun çaba harcadık ve harcamaya devam ediyoruz. Sürdürülebilir bir barış mümkündü, savaşın sona ermesi tüm insanlığın faydasına olur. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız, Lavrov’a bunu bir kez daha söyledim” diye konuştu.

“Bugün sadece Ukrayna’daki savaşı konuşmadık bölgedeki gelişmeleri de ele aldık” diyen Çavuşoğlu, iki ülkenin ortak gündemi olan Suriye ve Libya’daki gelişmeleri de ele aldıklarını belirtti. “Farklı görüşlerimiz olsa da yakından çalıştığımız bir ülkedir Rusya Federasyonu” diyen Çavuşoğlu, Şam’ın Suriye’deki İç Savaş’ın sona ermesi için siyasi çözüme yanaşmadığını dile getirdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Suriye’nin kuzeyinde artan PKK/YPG tehdidine karşı tedbir almamız gerekiyor” dedi ve bu konuyu Lavrov ile görüşmesinde gündeme getirdiğini dile getirdi.

Lavrov, “Türkiye’nin sınır güvenliği hassasiyetini önemsiyoruz” dedi.

Tahıl koridoru

“Buğday koridoru için BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında bir mekanizmadan bahsediyoruz” diyen Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye olarak bu planı uygulanabilir görüyoruz” diye konuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanı, “Gemilerin güvenli seyri için tedbirler görüşülmeli” ifadelerini kullandı.

Lavrov: Sivillere minimum seviyede zarar vermeye çalışıyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, “Enerji alanındaki projelerimize önem atfediyoruz” dedi.

Moskova’nın doğu komşusunda başlattığı işgale de değinen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Ukrayna sınırında bizim ülkemizin güvenliğini tehdit eden bazı problemler oluştu” ifadelerini kullandı.

Lavrov “Biz sivillere olabilecek en minimum seviyede zarar vermeye özen gösteriyoruz” dedi.

Lavrov: Gıda krizi oluşturacak bir durum yok

Tahıl ürünlerinin çıkarılması konusunda da görüştüklerini belirten Lavrov, “Batılılar bunu bir facia olarak göstermeye çalışıyor, halbukki Ukrayna’nın tahıl ürünlerinin payı piyasada sadece yüzde 1’dir. Bunun gıda krizine yol açacağını söyleyemeyiz” diye konuştu.

Lavrov, “Ukraynalılar mayınsızlaştırma faaliyetine hazır olduklarını beyan ediyor. Mayınsızlaştırma faaliyetine hazırsa Ukrayna, biz de görüşmeye hazırız. Bu çok ufak bir problem, bizim tarafta herhangi bir engel yok. Bir kez daha Türk mevkidaşlarımıza teşekkür ederiz” dedi.

Çavuşoğlu ise “Gıda krizi ciddi bir sorun. Gemilerin Ukrayna’ya silah taşımayacağından emin olunması isteniyor, bunun denetiminin yapılacağı bir mekanizma kurulması isteniyor. Böylelikle güvenlik endişeleri kalkabilir” dedşç

“Türkiye’de Rus MIR kartının kullanımının artmasını istiyoruz” diyen Lavrov, bu sayede Türkiye’ye daha fazla Rus turist gelebileceğini dile getirdi.

Suriye’deki durum ile ilgili olarak, “Astana formatı çerçevesinde Türkiye ile el ele çalışmaktayız” diyen Lavrov, sıradaki toplantının Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da temmuz ayında yapılacağını dile getirdi.

Lavrov: Türkiye ile partnerliğimiz olgunluk döneminden geçiyor

“İlişkilerimiz olgun bir partnerlik döneminden geçiyor, devlet liderlerimiz 9 kez görüştü. İkili gündemi, uluslararası meseleleri görüşüyorlar. Yatırım, ekonomi konusunda ilişkileri ele alma fırsatı bulduk” diyen Lavrov, “Türkiye’de Rus ödeme kartının geniş bir biçimde kullanılmasını istiyoruz, 2019’da bir rekor kırdık, 7 milyon Rus turist geldi Türkiye’ye. Akkuyu Nükleer Santralini kurmaya devam ediyoruz, tüm adımlar planlı bir şekilde devam ediyor.” diye konuştu

“Zelenski toplantı için toplantı istiyor” diyen Lavrov, Ukrayna liderinin söylemlerini sürekli değiştirdiğini iddia etti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.