Canan Kaftancıoğlu suçlamalara Nazım Hikmet'in hicvi ile yanıt verdiCanan Kaftancıoğlu suçlamalara Nazım Hikmet'in hicvi ile yanıt verdi » DevhaberDevhaber

21 Şubat 2024 - 12:15

Canan Kaftancıoğlu suçlamalara Nazım Hikmet’in hicvi ile yanıt verdiCanan Kaftancıoğlu suçlamalara Nazım Hikmet’in hicvi ile yanıt verdi

Son Güncelleme :

06 Eylül 2019 - 11:23

141 views
Canan Kaftancıoğlu suçlamalara Nazım Hikmet’in hicvi ile yanıt verdiCanan Kaftancıoğlu suçlamalara Nazım Hikmet’in hicvi ile yanıt verdi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, duruşmada kendisine yöneltilen suçlamalara Nazım Hikmet’in Peyami Safa’ya hicvi ile yanıt verdi.

DEVHABER – Canan Kaftancıoğlu, 2012-2017 yılları arasındaki Twitter paylaşımları gerekçesiyle dördüncü kez İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıktı. Kaftancıoğlu’nun Cumhurbaşkanına hakaret, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret, Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek, terör örgütü propagandası yapmak suçundan suçlarından toplamda 22,5 yıl hapsi isteniyor.

‘İMAMOĞLU ADLİYEYE GELDİ’

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava katılanların çok kalabalık olması nedeniyle İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nin zemin kattaki büyük salonunda yapıldı. Duruşmaya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Milletvekilleri ve belediye başkanlarının yanı sıra Almanya, Hollanda ve İngiltere konsolosluk temsilcileri de katıldı. Yaklaşık 200 kişilik salonun sanık sandalyelerinin ilk iki sırasına polisler oturtulmuştu.

NAZIM HİKMET’İN HİCVİ DOSYAYA DELİL OLARAK EKLENDİ

Mahkeme başkanı Akın Gürlek, duruşmaya başlamadan önce 18 Temmuz’daki duruşmadan sonra ‘itham edici bir şiir okuduğunu, bu şiirin sosyal medya hesabından paylaşıldığını, bununla ilgili evrakların dosyaya eklendiğini’ söyledi

Kaftancıoğlu, duruşma sonrasında kalabalığa seslenmiş, “Duruşma salonunda yaşadıklarımı anlatmayacağım. Savcının hazır mütaala ile geldiğini görünce aklıma Nazım Hikmet’in bir şiiri geldi” dedi.

Kaftancıoğlu’nun okuduğu Nazım Hikmet’in Peyami Safa’ya hicviydi. Hiciv şöyleydi:

Sen bu kavgada
bir nokta bile değil,
bir küçük, eğri virgül,
bir zavallı vesilesin!..
Ben kızabilir miyim sana?
Sen de bilirsin ki, benim adetim değildir
bir posta tatarına
bir emir kuluna sövmek,
efendisine kızıp
uşağını dövmek!

Gürlek, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve davaya katılan diğer kişilerin avukatlarına söz hakkı verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız, savcının Kaftancıoğlu’nun cezalandırılması yönünde açıkladığı mütalaasına katıldığını belirterek, “İyi hal indirimi yapılmamasını talep ediyoruz” dedi.

CANAN KAFTANCIOĞLU’NUN BEYANI

Ardından Canan Kaftancıoğlu’na esas hakkındaki mütalaaya karşı söyleyecekleri soruldu. Kaftancıoğlu’nun beyanı şöyle:

Geçen duruma imla hatalarıyla birlikte iddianamenin mütalaaya nasıl dönüştüğüne tanık olduk. İddianameye karşı sunduğum savunmayı tekrar edebilirdim. Üstünlerin hukukuna değil hukukun üstünlüğüne saygı duyan biri olarak savunmama çalıştım. Geçen celse hayallerimden bahsetmiştim. Bunların mütalaada ciddiye alınmadığını gördüm. Bu yüzden bugün size hakikatlerden bahsedeceğim.

Ben Cumhurbaşkanı’na hakaret etmedim, bundan sonra da etmem. Bunun altını net bir şekilde çiziyorum. Kim hakikati çarpıtırsa çarpıtsın, etmem. Atatürk’ün oturduğu makama hakaret etmek kimsenin hakkı olmadığı gibi haddi de değildir.

Cumhurbaşkanı olan kişi aynı zamanda bir siyasi partinin başkanı olduğu için AKP Genel Başkanı’na yönelik eleştiriler Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu kapsamına sokuluyor. Yaptığım eleştiri AKP Genel Başkanı’na yönelik siyasi hicivdir. İfade özgürlüğümü kullandım.

Kamu görevlisine hakaret etmedim, etmem. Kamu görevlilerinin saygınlığını rencide edecek bir somut isnadım da yoktur. Anadolu’da görev yapmış bir öğretmenin çocuğu olduğum gibi, Anadolu’da kamu görevi yapmış bir hekimim. Kamu görevinin saygınlığıını oldukça iyi biliyorum.

Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ne alenen ne de perdeli aşağılamam düşürülemez. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmem de mümkün değildir. Kendi iç dünyamda bile barındırmam.

Terör örgütü propagandası yapmadım. Her kim terör örgütlerine destek veriyor ve propagandasını yapıyorsa Allah belasını vesin.

Üzülerek söylüyorum ki mütalaada bunlar yer almadı.

Uzun uzadıya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi ve temel hukuk kurallarının göz ardı edildiği gerçeğinden söz etmeyeceğim. Bu hukuksuz durum hepimizin sorunu, bunu ortadan kaldırmak sizlerin sorumluluğu.

Bu dava bir ceza değil, bir cezalandırma davası. İşte bu yüzden yargıya güven düşük durumda. Bu salondakiler de dahil olmak üzere aslında hiç kimse hiçbir yerde özgür değil. Bu salonda sanık olmama rağmen kendimi sizden daha özgür hissediyorum çünkü ben gerçekleri söylüyorum. Değil 17 yıl, 27 yıl ceza isteseler bile gerçekleri söyleyeceğim.

Sizler de hakikatı ararsanız özgürleştiğinizi hissedecekseniz. Bunu kendimden çok herkesin geleceği için istiyorum.

İnsanların bu salonda tarihi savunmalar yaptığını biliyorum. Tarih onları haklı çıkardı. Emin olduğum en temel gerçek özgürlüğü, insan haklarını, yaşamın değerini ve kutsallığını aralıksız savunmaya devam edeceğim. Adaletin geleceğini, umut dolu bir geleceği kuracağımıza inanıyorum. Bana siyaset yaptıran tam da bu.

Duruşma Canan Kaftancıoğlu’nun avukatlarının beyanlarıyla devam ediyor.

(GAZETE DUVAR CANAN COŞKUN )

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.