Boğaziçi Üniversitesi’nde özel güvenlik şiddeti » DevhaberDevhaber

6 Haziran 2023 - 19:09

Boğaziçi Üniversitesi’nde özel güvenlik şiddeti

Son Güncelleme :

18 Mart 2022 - 15:20

141 views
Boğaziçi Üniversitesi’nde özel güvenlik şiddeti

DEVHABER – Boğaziçi Üniversitesi özel güvenlik görevlilerinden Nihat Serttaş bir öğrenciye önce küfür edip sonrasında darp etti. Serttaş’ın daha önce de öğrencilere saldırdığı görüntüler paylaşılmıştı. Boğaziçi akademisyenleri konuya ilişkin 299’uncu kez gerçekleştirdikleri nöbetlerinde tepki gösterirken öğrenciler de sosyal medyada tepkilerini dile getirdi. Boğaziçi Öğrenci Meclisi yeni kurdukları Patriyarkayla Mücadele Komisyonu’na da ulaşılabileceğini duyurdu

Boğaziçi Üniversitesi özel güvenlik görevlilerinden Nihat Serttaş bugün (17 Mart) bir öğrenciye önce küfür edip sonrasında darp etti. Serttaş’ın daha önce de öğrencilere saldırdığı görüntüler paylaşılmıştı.

“Kampüste özel güvenlik ve sivil polis şiddeti sürüyor”

Konuyla ilgili bilgiyi Boğaziçi TV duyurduktan sonra Boğaziçi Direnişi isimli hesaptan yapılan açıklamada “Kampüste özel güvenlik ve sivil polis şiddeti sürüyor! Bugün Güney Kapı’dan çıkan bir arkadaşımıza sözlü tacizde bulunup küfreden sivil polisler, özel güvenlik görevlileriyle birlikte arkadaşımızı darp ettiler” denilerek şu hatırlatıldı: “Arkadaşımıza tekme atan özel güvenlik görevlisi Nihat Serttaş, daha önce de öğrencileri darp etmiş ve yaptığının suç olduğu açıkça belirtilmişti. İşbirlikçi güvenlik görevlileri tüm suçlarına rağmen hala kampüsümüzde çalışmaya devam ediyorlar”

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 299. gününde

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’nun görevden alınmasının ve yerine Naci İnci’nin atanmasının ardından Boğaziçili akademisyenlerin nöbet eylemleri sürüyor. Birinci yılını dolduran eylemler devam ederken akademisyenler, bugün (17 Mart) direnişin 438’inci, nöbetin 299’uncu gününde bir kez daha “Kayyumluk” binasına sırtlarını döndü. Akademisyenler nöbetlerinin 299. gününde de “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.

Fotoğraf: Tolga Sütlü

“Üniversitede cinsel tacize hayır”

Boğaziçi akademisyenleri, nöbetlerinden sonra yaptıkları açıklamada kayyumlar tarafından CİTÖK’ün işlevsiz hale getirilmesine vurgu yapılarak yönergeye uygun bir koordinatör göreve getirilene kadar başvuru alma ve yönlendirme görevlerinde bileşenlerden oluşan CİTÖK Komisyonu’nun sorumluluk aldığını bildirdi.

“Patriyarkayla Mücadele Komisyonu’na da ulaşabileceğinizi duyurmak isteriz”

Boğaziçi Öğrenci Meclisi de sosyal medyada akademisyenlerin yaptığı açıklamayı paylaşarak “CİTÖK’ün tekrar işler hale getirilmesi talebini tekrarlarken siz sıra arkadaşlarımıza da herhangi bir taciz, şiddet vakasında CİTÖK Komisyonu ile beraber alt komisyonlarımızdan biri olan Patriyarkayla Mücadele Komisyonu’na da ulaşabileceğinizi duyurmak isteriz” dedi. Sendika.org

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.