BİR GÜN ROMANI ÜZERİNE DEĞİNMELER » DevhaberDevhaber

8 Şubat 2023 - 17:39

BİR GÜN ROMANI ÜZERİNE DEĞİNMELER

Son Güncelleme :

22 Nisan 2019 - 22:55

151 views
BİR GÜN ROMANI ÜZERİNE DEĞİNMELER

Yazar Muhittin Çoban’ın özgeçmişinden, kendisinin Adanalı bir devrimci olduğunu; bu tercihinin bedelini gözaltına alınmalar, tutuklanmalar, idamla yargılanıp ömür boyu hapse çevrilen ceza ve sonunda şartlı tahliye ile özgürlüğüne kavuşarak ödediğini; bu süre içinde şiir, deneme ve romanlar yazdığını öğreniyoruz.

 

Halen İsviçre’de yaşayan Muhittin Çoban’ın “ Bir Gün” adlı romanını elinize aldığınızda, bir devrimcinin hayatını okuyacağınızı zannederken, daha ilk cümleden konuya cinsel bir diyalogla girerek okuru şaşırtmayı; ilerleyen sayfalarda bir trajediden ve yaşanan diğer dramatik hayatlardan ipuçları vermeye başlayarak merak öğesini giderek yükseltmeyi, böylece okuru romanın içine hızla çekmeyi başarıyor. Bunda anlatım tarzının etkisi yadsınamaz. Mekân, kişilik ve tiplerin betimlemeler sayesinde -zaman zaman gereksiz aşırılıklara kaçılmış olsa da- sahneler tüm gerçekçiliğiyle göz önünde canlanabiliyor.

Yer yer sarsıcı, çarpıcı anlatımlar özellikle finalde çok etkileyici.

 

Devrimci Yol ideolojisini seçmiş, henüz on altı on yedi yaşlarındaki genç insanların inanmışlığı, sağlam ve sağlıklı bir toplum yaratma uğrundaki çabalarını, dayandıkları işkenceleri, ip cambazı gibi ölümle dans etmelerini, yalnızca özverilerini değil yanlışlarını da açık gönüllülükle itiraf etmelerini okurken sarsılıyorsunuz.

 

Kadın karakterlerini ve diğer yan kişilikleri de başarıyla canlandıran yazarın, kadını oldukça iyi tanıdığı, özellikle Aynur karakterinin işlenişindeki gerçekçi anlatımdan

kolaylıkla anlaşılabiliyor.

Buna karşın genellikle başından başlayarak akıcı ve sürükleyici bir üslupla finali bulan romanın dilinde ara sıra sıkıntı hissedilen yerlere de rastlanıyor.

 

Özetle Muhittin Çoban olay örgüsü, karakter yaratma ve canlandırmadaki başarısıyla mutlaka okunmasını önerdiğim bir roman yazmış.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.