AYÇA ÖZTORUN ÇUKUROVA’YI BLU TV’YE TAŞIDI. » DevhaberDevhaber

9 Aralık 2023 - 14:32

     AYÇA ÖZTORUN ÇUKUROVA’YI BLU TV’YE TAŞIDI.

Son Güncelleme :

08 Mart 2021 - 11:55

658 views
     AYÇA ÖZTORUN ÇUKUROVA’YI BLU TV’YE TAŞIDI.

DEVHABER  –     Yazar Ayça Öztorun “Gazete Satan Çocuk” adlı öyküsünü “Görüş Günü” adıyla senaryolaştırdıktan sonra yapımını da üstlenerek Filmin Yönetmeni Fatih Koca ile birlikte beyaz perdeye aktardı. Orta metrajlı Görüş Günü filmi Yaşar Kemal Özgür Film Festivalinde en iyi film dalında birincilik ödülü almıştı. BLU TV’nin beğenisiyle ekranlara taşınan film Çukurova’nın gururu haline geldi. Film Adana’nın Kozan ilçesinde çekilmişti. Görüş Günü filmi kısa sürede BLU TV’nin en çok izlenenler listesine girdi.

Başarılı romanlarıyla okurlarının kalbine taht kuran Ayça Öztorun senaryolarıyla da dikkatleri üzerine çekti. Ses Sanatçısı Bergen’in hayatsını da senaryolaştıran Yazar Ayça Öztorun yapım şirketlerine henüz vermediği yedi senaryosunun daha olduğunu açıklamıştı.
Yazar Öztorun’un yayınlanmak üzere olan Vesikalı adlı romanını okurları merakla beklerken kadın konulu bu romanda cinayetlerin ve yaşanılanların gerçeğe dayalı olup olmadığı çok konuşulacak.

AYÇA ÖZTORUN KİMDİR
Ayça Öztorun, Adana’nın Kozan ilçesinde doğmuştur. İlkokulu Ankara’da, ortaokulu Kozan’da, Lise öğrenimini de İstanbul’da tamamlayan Ayça Öztorun, iki çocuk annesidir.

Eski dönem Adana Milletvekili, Divan Üyesi, Barış Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Öztorun’un kızıdır.
İlk kitabında, edebiyata olan bağlılığının, çocuk yaşta babasından aldığı öğretim ve eğitimden kaynaklı olduğunu ve ilk Türkçe öğretmenin de babası olduğunu, babasının öğrencileri ile olan bağlılığını ve sevgisini hayatı boyunca unutamayacağını anılar bölümünde kaleme almıştır.
Ayça Öztorun’un yayınlanmış dört kitabı vardır. Antoloji.com sitesinde, şiirleri çok okunan şairler arasında yer almaktadır.
Yazar Öztorun, dönem dönem yerel gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmaktadır.
“Aydınlığa Adanmış Bir Yaşam” belgesel niteliğinde yayınladığı ilk kitabıdır. İkinci kitabı Gökte Yıldız Yerde Ateş adlı romanıyla çıkış yapmıştır. Üçüncü kitabı olan Çiçek Vadisi Bir Cortlak Hikâyesi adlı eser, bir kasabada geçen macerayı mizah türünde yazmış ve senaryoya çevrilmiştir. Dördüncü kitabı Yağmurlar Yağdığında novella türünde yayınlamıştır. Ataol Behramoğlu’nun önsözünü hazırladığı kitap ülkede kız çocuğu ve kadın olmanın zorluğunu anlatır. 2019’da yayınladığı Her Yanımız Olmuş Mizah adlı öyküler kitabıdır. Günümüzü, toplumsal sorunların yaşama yansıyan gerçekliğini kara mizah olarak kaleme alan yazar, romanlarının yanı sıra tiyatro ve film senaryoları vardır.

“Gazete Satıcısı Çocuk, Danam Kaçtı, Korkuyorum, Mahallenin Delisi, Bayram Şekeri, Sarımsak Teyze, Babosta Jivago, Hampa Nenenin Anıları, Delikli Türbenin Kehaneti, Adanalı Musto Dayı, Sizin Çocuğunuz Kral da, Bizimkisi, Hamal mı, Vesikalı ve Mehdi’nin Belikleri adlı öyküleri vardır.

İnternet Gazetelerinde, Aratos Kültür ve Sanat dergisinde kısa hikâyeleri yayınlanmaktadır. Kaleme aldığı Gazete Satan Çocuk hikâyesini, senaryoya çevirerek orta metrajlı film çeken Ayça Öztorun, Yaşar Kemal Özgür film festivalinde 300 film arasında en iyi film ödülüne layık görülerek birinci olmuş, İzmir Film festivalinde en iyi seçki filmler arasında yerini almıştır. BLU TV’de en çok izlenen filmler arasına girmiştir.

Ece Yalnız’ın yönetmenliğini ve yapını üstlendiği Edebiyattan Sinemaya Orhan Kemal adlı belgeselin senaryosunu yazan Yazar Öztorun çoğunlukla Çukurova’yı kaleme alır ve yöresel dile fazlasıyla hâkimdir. “aslını bilmeyen bir haberdir neslinden” diyerek nesillere geçmişin yaşanmışlıklarını öğreti niyetine yazılarıyla sunduğunu söyler.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.