ANTEP; KYK YURTLARINDAKİ ÖĞRENCİLERİN SORUNLARI MECLİSTE » DevhaberDevhaber

8 Şubat 2023 - 16:25

ANTEP; KYK YURTLARINDAKİ ÖĞRENCİLERİN SORUNLARI MECLİSTE

Son Güncelleme :

28 Aralık 2022 - 12:15

389 views
ANTEP; KYK YURTLARINDAKİ ÖĞRENCİLERİN SORUNLARI MECLİSTE

DEVHABER  – TBMM İdare Amiri ve HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Gaziantep’teki KYK yurtlarında servis edilen yemekler başta olmak üzere barınma sorununu meclise taşıdı. Toğrul, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na soru önergesi sundu.

Toğrul, KYK yurtlarında barınan öğrencilerin sorunlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Üniversitelerde yeni eğitim-öğretim yılına başlarken öğrenciler başta barınma sorunuyla karşı karşıya kaldılar. Daha sonra ise diğer öğrencilere nazaran daha şanslı olarak görebileceğimiz KYK yurtlarına yerleşen öğrenciler ciddi sorunlarla boğuşuyorlar. Birçok defa KYK yurtlarına ilişkin, odaların dağınık olduğu, kirli olduğu, odalarda kapasitesinin üzerinde öğrenci kaldığı, yemeklerden kaynaklı zehirlenmeler ve yemeklerin kötü çıktığına dair haberlere rastlamaktayız. Sorunlar sadece bunlarla da sınırlı değil. Diğer bir yandan öğrenciler, yurtlarda ısınma, asansör, duş, internet gibi sorunlarla sık sık karşı karşıya kalmaktalar.

KYK yurtlarında yaşanan sorunlar kentimiz Gaziantep’te bulunan yurtlarda da çok sıkça yaşanmaktadır. Gaziantep’te KYK yurtlarında kalan öğrenciler çoğu zaman yemek yiyemediklerini, yemeklerden dolayı dönem dönem zehirlenmeler yaşandığını dile getiriyorlar. Yine yurtlarda barınan öğrenciler yurttaki yemeklerin porsiyonlarının yetersiz olmasından kaynaklı Ümmü Gülsüm Kız KYK yurdunda öğrenciler ‘açız’ eylemi yaptılar. Zaman zaman ise yemeklerin içerisinde kurtçuk, bulaşık teli, kıl gibi maddelerin çıktığına dair tarafımıza ilettikleri fotoğraflar mevcuttur. Son olarak Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan Ezogelin kız öğrenci yurdundan öğrenciler yurt ile ilgili sorunlarına bize ilettiler.

 

Ezogelin kız öğrenci yurdunun yemekhanesinde çıkan yemekler içerisinde kıl, sinek, kurtçuklar ve hatta bir böreğin içerisinde plastik eldiven çıktığına ilişkin görüntüleri tarafımıza ilettiler. Az ve soğuk verilen yemeklerin kötü olması da bir diğer şikayet. Aynı şekilde yurdun temizlik konusunda çok ciddi eksiklikleri olduğunu belirtiler. Klozetlerin sürekli pis olduğu hiçbir şekilde bir temizlik maddesi ile temizlenmediğini ifade ettiler. Son iki hafta içerisinde 4 kişinin hastaneye kaldırıldığı ve 3 kişide idrar yolu enfeksiyonu diğer kişinin ise genital bölgesinde mantar hastalığı olduğu tespit edilmiş. Öğrenciler klozetleri temizlemek için yetkililerden temizlik maddesi istediklerinde ise yetkililer temizlik malzemelerinin 4 gündür bittiğini ve daha gelmediğini söylemişler. Öğrenciler tüm bu sorunlarını idareye iletmelerini rağmen ve yetkililerin gereğini yapacağız demelerine rağmen bir çözüm üretilmemiş. Gaziantep gibi kendisini gastronomi şehri olarak lanse eden bir kentin KYK yurtlarında yemeklerin bu denli kalitesiz çıkmasını manidar olduğunu düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Soru önergesi şöyle;

  • Gaziantep’teki KYK yurtlarında 2018 yıllından günümüze kaç zehirlenme vakası yaşanmıştır? Zehirlenme vakalarının yaşanmaması için ne gibi önlemler aldınız?
  • Bakanlığınızca yurt yemekhanelerinin özelleştirilmesinin zehirlenme vakalarıyla bir ilişkisi olduğunu düşünüyor musunuz?
  • Yemeklerin yapıldığı mutfak, depo, kullanılan malzemelerin kalitesi ve hijyen şartlarına uygunluğu nasıl denetlenmektedir? Bu yerlerdeki hijyen denetimleri ne sıklıkla kimler tarafından yapılmaktadır? Gaziantep’teki KYK yurtlarında en son denetim ne zaman yapılmıştır?
  • Gaziantep’teki KYK Yurtlarındaki yemekhanelerin ihaleleri hangi şirketlere verilmiştir? Şirketlerin şartname kurallarına uyup uymadığı hangi kurum tarafından ne sıklıkla denetlenmektedir? İlgili firmalar kaç yıldır Gaziantep’te bulunan KYK yurtlarına yemek vermekteler?
  • Bakanlığınızın ilgili birimlerince Gaziantep’te bulunan ve zehirlenme vakaları ve yaşanan yemek sorunlarından kaynaklı KYK yurtlarına yönelik bir soruşturma açılmış mıdır? Sorumlularla ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
  • 2018 yıllından günümüze Gaziantep’te KYK yurtlarında barınan öğrenciler tarafından bakanlığınıza kaç şikayet başvurusu olmuştur? Bu başvurular nasıl sonuçlanmıştır?
  • 2022 yıllında yeni eğitim öğretim döneminde KYK yurtlarında ne gibi iyileştirmeler yaptınız?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.