AKP’li başkan rakibine 'işyeri ruhsatı' vermiyor » DevhaberDevhaber

22 Şubat 2024 - 10:48

AKP’li başkan rakibine ‘işyeri ruhsatı’ vermiyor

Son Güncelleme :

18 Haziran 2019 - 11:31

402 views
AKP’li başkan rakibine ‘işyeri ruhsatı’ vermiyor
DEVHABER – Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu karşısında bağımsız aday olan Gazi Albayrak, 6 aydır işyeri ruhsatını alamıyor. Fadıloğlu’nun emriyle ruhsatının çıkmadığını kaydeden Albayrak, başvurusuna rağmen zabıtanın “Derhal ruhsat başvurusu yap” zaptını tuttuğunu söyledi.

 

31 Mart yerel seçimlerinde Gaziantep’te AKP’li Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu karşısında bağımsız belediye başkan adaylığını koyan Gazi Albayrak’ın 25 Aralık 2018 tarihinde Şehitkamil Belediyesi’ne işyeri açmak için yaptığı ruhsat başvurusu 6 aydır sonuçlandırılmıyor. 6 ay önce başvuru yapmasına rağmen geçtiğimiz günlerde belediyeye bağlı zabıta ekiplerinin işyerine gelerek işyeri ruhsat başvurusu yapmadığı gerekçesiyle ihtar zaptı verdiğini belirten Albayrak, zabıta memurlarının yasaya aykırı olmasına rağmen üst makamdan verilen emirlerle hareket ettiğini söyledi.

BAŞVURUYA RAĞMEN ‘İHTAR ZAPTI’

 

Yerel seçimlerde şu anki belediye başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nun karşısına adaylığını koyduğu gün zabıta memurlarının gelip işyerini mühürlediğini aktaran Albayrak, o zamanda güncel ruhsat başvurusu bulunduğu ve imar barışından faydalandığı için belediyeye itiraz edip mührü kaldırttığını söyledi. Geçtiğimiz günlerde tekrardan zabıtaların “ihtar zaptı” getirdiğini kaydeden Albayrak, şunları dile getirdi: “Kendilerine neden ruhsatımı vermediklerini sordum. 6 aydır başvurum orada bekletiliyor, belediyeden hiçbir cevap da verilmiyor. Gelen zabıta memuruna başvurumu gösterdikten sonra bana ‘Bize sadece gidip oraya ihtar ver gel dendi’ diye yanıt verdi. Bende kendisine görevini yapmayanın belediye olduğunu, ruhsat başvurusunun olduğunu, her şeyinin tamam olduğunu anlattım. Yine bana ‘Sadece ihtar verin gelin dendi’ diye cevap verdi. Memur dolaylı yoldan kendilerine üstten emir geldiğini söyledi. Karşı çıkmama ve haklı olduğumu anlatmama rağmen yine ihtarı yazıp geri döndüler. Birde ihtar zaptında ‘derhal ruhsat başvurusu yapınız’ yazıldı. Ben zaten 6 aydır başvurumu yapmışım. 25 Aralık 2018’de yaptığım başvurunun resmi evrakının bir aslı da benim elimdedir.”

 

‘YANDAŞA GÖZ YUMULUYOR’

 

İmar barışından faydalandığını ve başvuru bedeli olarak devlete de 400 bin lira para ödediğini söyleyen Albayrak, işyeri ruhsatı almak için her türlü şartı yerine getirdiğini vurguladı. Kendisine böyle zorluk çıkarılırken yandaş olan düğün salonlarındaki hukuksuzluğa göz yumulduğunu savunan Albayrak, “Yandaş olmayan ve kendileri gibi düşünmeyenlere ise haksız uygulama yapılıyor. Bu durumu Çevre ve Şehircilik Bakanlığındaki yetkililere aktardım. Belediye başkanıyla aramda husumet olmasından kaynaklı belediyenin bana ruhsat vermediğini ve bu hakkının olup olmadığını sordum. Bakanlık yetkilisi de bana ‘Siz bakanlığa ruhsatı hak edip etmediğinize dair dilekçe sunun, bizde ona yazılı cevap verelim, sonra da o cevabı belediyeye götürürsünüz’ dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına dilekçe yazdık, o dilekçenin yazılı cevabını bekliyoruz. Zaten bakanlık yetkilisi sözlü olarak bana ruhsatı hak ettiğimi ifade etmişti” diye ekledi.

 

‘HİZMET DEĞİL RANT PEŞİNDELER’

 

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nun belediyeyi adaletli yönetmediğini sözlerine ekleyen Albayrak, “Yerel yönetimler hizmet peşinde değil, rant peşinde koşuyor. Seçim döneminde bunlar beka meselesi diyordu. Ülkenin bekasını değil, rantlarının ve ceplerindeki paranın bekasını düşünüyorlar. Kendi yandaşlarının onlarca eksiği bulunan düğün salonlarına ruhsat veriyorlar. Buna itiraz etmemize rağmen de hiçbir şey yapılmıyor. Çünkü onlarla kendileri aynı rant sofrasından ekmek yiyorlar. Yakında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi var. İstanbullular bizim burada çektiklerimizi görerek oy versinler. Bugün burada benim başıma gelen yarın İstanbul’da başkasının başına gelecektir. Çünkü bunlar hepsi aynı zihniyettendir. AKP’li yöneticiler sadece ceplerini düşünüyor. Halk onların umurlarında değildir” diye konuştu.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.