AKP’li Ay: Muhalifleri kriminalize etme stratejisi kaybettirecek » DevhaberDevhaber

24 Şubat 2024 - 23:17

AKP’li Ay: Muhalifleri kriminalize etme stratejisi kaybettirecek

Son Güncelleme :

29 Mart 2019 - 12:42

321 views
AKP’li Ay: Muhalifleri kriminalize etme stratejisi kaybettirecek
DEVHABER- AKP’nin yerel seçim stratejisini “beka” ve “muhalifleri kriminalize etme” üzerine kurduğunu söyleyen AKP’den aday adayı olan Eyyüp Ay, “Bu ülkede ANAP ve DSP iktidarlarının bir seçimde tamamıyla yerle bir olduklarını hatırlıyoruz” diyerek, AKP’nin 31 Mart’ta ağır darbe alabileceğini kaydetti. 

 

AKP- MHP ittifakı tarafından “Beka sorunu” olarak kabul edilen 31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kaldı. 7 Haziran 2015’te düzenlenen genel seçimlerde AKP’den Antep milletvekili aday adayı olan Antep Üniversitesi Öğretim Üyesi Doktor Eyyüp Ay, AKP’nin “Beka sorunu” çerçevesinde yürüttüğü seçim stratejisini değerlendirdi. Ay, AKP’nin beka sorunu ve muhalifleri kriminalize etme üzerine kurulu seçim stratejisinin sandıkta oy getirmeyeceğini, aksine kaybettireceğini söyledi.  
 
Antep’te büyükşehir ve merkez Şahinbey ile Şehitkamil belediyelerini yöneten AKP’li başkanların, vatandaşların daha rahat bir yaşam alanına kavuşmasına yönelik çalışmak yerine birkaç sanayiciye rant kaynağı yaratma adına çalışmalar yaptıklarını belirten Ay, “Fakat biz bu ülkede ANAP ve DSP iktidarlarının bir seçimde tamamıyla yerle bir olduklarını hatırlıyoruz” diyerek AKP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde ağır darbe alabileceğini söyledi. 
 
 
BEKA SORUNU VE KRİMİNALİZE ETME

 

 
AKP’nin beka ve muhalifleri kriminalize etme üzerine kurulu seçim stratejisinin mantıklı gerekçelere dayanmadığını aktaran Ay, beka söylemiyle Cumhur İttifakı’nın genel oy oranının arttırılmaya çalışıldığını söyledi. Son açıklanan kamuoyu anketlerinin bu stratejinin kazandırmadığını gösterdiğini dile getiren Ay, bu seçim stratejisinin iflas ettiğini dile getirdi. Cumhur İttifakı’nın agresif bir seçim çalışması yürüttüğünü söyleyen Ay, şöyle devam etti: “Daha çok muhalif partileri siyasi etiğin dışına çıkarak kriminalize edip suçlu olarak nitelendirerek yurttaşın oy tercihi üzerinde etkin olmaya çalışıyor. Ancak Türkiye’nin geçmiş siyasal tarihine baktığımızda bunun başarılı olabileceğini düşünmüyorum. Ak Parti bu seçim yürüttüğü propaganda sürecinde ciddi bir proje ortaya koymuş değil. Vaatlerinde daha iyi bir Türkiye ya da daha iyi bir Antep yok. Recep Tayyip Erdoğan’ın genel politik karizması kullanılarak kazanmaya çalışılıyor. Bu bir taktiktir. Ancak bu taktiğinde çok işe yaracağını düşünmüyorum.”
 
 

RANTÇI BELEDİYECİLİK

 

 
Antep Büyükşehir Belediyesi’yle beraber birçok AKP’li belediyenin çağdaş şehircilik normları üzerine kurulu bir belediyecilik anlayışıyla çalışmadığını söyleyen Ay, son yıllarda belediyelerin daha çok rant üretme ve rant paylaştırma mantığıyla çalıştığını anlattı. Antep’in de bu mantıkla yönetildiğini vurgulayan Ay, “Gaziantep yönetilirken vatandaşların daha rahat bir yaşam alanına kavuşmasına dönük yatırım yapmaktan ziyade, büyükşehir belediye başkanlığı ve merkez iki ilçe belediyesi kendilerini oraya taşıyan şehrin ekonomik rantını paylaşan, birkaç sanayici ağa denen insanlara rant üretmek üzerine kurulu bir anlayışla çalıştılar. Kentteki yatırım alanlarına baktığımız zaman halktan ziyade belirli kesimlerin ihtiyaçlarını, rant gelirini yükseltmeye yönelik bir belediyecilik icra edildi. Ben bir Ak Partili olarak bunu çok kez eleştirdim. Çözüm yolları da gösterdim” ifadesinde bulundu. 
 
 
‘SORUMLULUK DUYMUYORLAR’

 

 
AKP’li Şehitkamil Belediye Başkanı ve adayı olan Rıdvan Fadıloğlu’nun vatandaşın sorunlarını dinlemek yerine ona, “Siz beni seçmediniz. Reis’i seçtiniz. Reis’te beni atadı. Ben sizinle muhatap olmak zorunda değilim” dediğini aktaran Ay, şöyle devam etti: “Bu çok kaba bir tutumdur. Bu şu demektir; Belediye başkanları direkt vatandaşa ve kente karşı sorumluluk duymuyorlar. Kendilerini o konuma taşıyan insanlara karşı sorumluluk duyuyorlar. Onların arzu ve isteklerini yerine getirmek üzere belediyecilik anlayışı geliştirdiler. Ben bunu büyük bir talihsizlik olarak görüyorum. Sadece Antep’te değil, AK Parti oy isterken yapacağı hizmetleri yada yaptıklarını öne sürerek değil daha çok muhaliflerini kriminalize ederek oy toplamaya çalışıyor.”  
 
‘FATMA ŞAHİN YENİ VİZYON ÜRETMİYOR’

 

 
DSP’nin Antep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Celal Doğan’ın ciddi bir çıkış yakaladığını sözlerine ekleyen Ay, şunları kaydetti: “Cumhur İttifakı’nın şuan ki adayı mevcut belediye başkanı Fatma Şahin, Antep için yeni bir vizyon önerisinde bulunmuyor. Gerçekçi projeler üretmiyor. Ancak Ak Parti’nin kazanma ihtimali hala var. Celal Doğan ciddi bir ilerleme kaydetti. Seçim şuan Şahin ve Doğan arasında gidiyor. Celal Doğan’ın bu kentte yaptığı belediyecilik halen halkın arasında destan olarak anlatılıyor. Hatta büyük bir heyecanla anlatılıyor. HDP’de siyaset yapmış olmasından ötürü eleştirildi. Ancak Doğan bu eleştiriyi gidermek için çok çaba gösterdi. Antep’te seçimi daha çok Millet İttifakı’nın alacağı oy belirleyecek. Millet ittifakı’nın adayı Ejder Demir yüzde 20 oy alırsa, Celal Doğan’ın şansı daha da yüksek hale gelecek.” 
 
 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.