Abdulkadir Deniz : “Yapılan yatırımlar toplumun faydası ve yararı gözetilerek yapılmalı” » DevhaberDevhaber

28 Şubat 2024 - 18:59

Abdulkadir Deniz : “Yapılan yatırımlar toplumun faydası ve yararı gözetilerek yapılmalı”

Son Güncelleme :

20 Eylül 2019 - 10:51

145 views
Abdulkadir Deniz : “Yapılan yatırımlar toplumun faydası ve yararı gözetilerek yapılmalı”
DEVHABER – TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Abdülkadir Deniz, 19 Eylül “TMMOB Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü” dolayısıyla açıklama yaptı.

Mühendislerin, mimarların ve şehir plancılarının ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiğini belirten Deniz, “Mühendis, mimar ve şehir plancıları arasındaki işsizlik oranları gün geçtikçe artmaya devam etmektedir” dedi.

Mühendislerin, mimarların ve şehir plancılarının 19 Eylül 1979 yılında TMMOB’nin çağrısıyla ekonomik talepleri için ülke çapında uyarı olarak bir gün iş bıraktıklarını söyleyen Deniz, “Bu eyleme 49 ilde 443 bin iş yerinde mühendis, mimar ve şehir plancılarının yanı sıra işçi, teknik eleman ve sağlık görevlileri da dahil olmak üzere 100 bini aşkın kamu çalışanı katılmıştır. TMMOB tarihinde bir yer tutan 19 Eylül tarihi aynı zamanda “TMMOB Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü” olarak kutlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı mesleklerinin fayda anlayışından çıkarılıp, özelleştirmenin ve ticarileşmenin bir unsuru haline getirildikten sonra mühendislik mesleğinin gerilemeye başladığını ifade eden Deniz, esnek ve güvencesiz çalışma koşullarının yaygınlaştığı günümüzde mühendis, mimar ve şehir plancılarının ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiklerinin altını çizdi.

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Abdülkadir Deniz, konuşmasına şöyle devam etti: “Dolayısıyla aradan 40 yıl geçmesine rağmen mühendislerin, mimarların ve şehir plancılarının işsizlik, hayat pahalılığı, güvencesizlik, özlük hakları gibi sorunları halen devam etmektedir. Ayrıca ekonomik krizden dolayı mühendis, mimar ve şehir plancıları arasındaki işsizlik oranları gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. O nedenle ekonomik krizin atlatılması için gerekli adımların atılması lazım. Ülkemizin kalkınmasında, refaha kavuşmasında ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasında mühendis, mimar ve şehir plancılarının önemli bir rolü olacağının unutulmaması gerekmektedir.”

“Yapılan yatırımlar toplumun faydası ve yararı gözetilerek yapılmalı” ifadelerini kullanan Deniz, bilime ve tekniğe her zamankinden daha çok ihtiyacımızın olduğunun göz ardı edilmemesi gerektiğini söylerken, “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşulları da göz önüne alırsak, her zamankinden daha çok birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde olmamız gerekmektedir. TMMOB Gaziantep İKK Sekreterliği olarak, 19 Eylül “TMMOB Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’nü” kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.