1 MAYIS'TA TÜRKİYE HÜKÜMETE TEPKİ GÖSTERDİ » DevhaberDevhaber

24 Şubat 2024 - 21:27

1 MAYIS’TA TÜRKİYE HÜKÜMETE TEPKİ GÖSTERDİ

Son Güncelleme :

02 Mayıs 2019 - 13:54

207 views
1 MAYIS’TA TÜRKİYE HÜKÜMETE TEPKİ GÖSTERDİ

DEVHABER  –   1 Mayıs  işçi ve emekçilerin bayramında tüm ülke genelinde meydanlarda Hükümete karşı tepki vardı.

GAZİANTEP İNSANCA YAŞAMAYI HAYKIRDILAR

Gaziantep’te 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için bir araya gelen yüzlerce kişi emek sömürüsüne karşı emeğin birliğini haykırdılar. Kutlamada konuşan DİSK Gaziantep Bölge temsilcisi Ali Güdücü, “Bizler küçük bir azınlık için değil, bir avuç patron için değil, halkın emekçi çoğunluğu için insanca yaşanacak bir memleket istiyoruz” dedi.

 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Gaziantep’te KESK, DİSK, TMMOB,Türk-İş ve TTB’nin organize ettiği mitingle kutlandı. Kırkayak Parkında düzenlenen mitinge KESK Dönem Sözcüsü Ali Ersönmez, DİSK Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, CHP Antep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, HDP İl Eşbaşkanları Müslüm Kılıç ile Sultan Bayındır, CHP İl başkanı Lütfü Demir, EMEP, DBP, SYKP, TİP, KKP, Yeşiller Sol, TKP, ÖDP, Antep Barosu İnsan Hakları Merkezi ve Çocukları açlık grevinde olan annelerin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Parkın etrafını zırhlı araçlarla çeviren polisler alandaki kutlamaya katılan kişileri çok sayıda kamera ile kayıt altına aldı. Çok sayıda pankart açıldığı dövizin taşındığı kutlamada ‘Silivri Soğuktur’, ‘Bıçak kemikte’, ‘Savaşa son, Barış istiyoruz’, ‘Kıdeme uzanan eller kırılsın’ yazılı dövizler dikkat çekti. Çocukları açlık grevinde olan anneler sık sık ‘Biji Berxwedana zindanan’ sloganını atarken işçiler ise ‘Kıdeme uzanan eller kırılsın’ ile ‘Direne direne kazanacağız’ sloganlarını attı.

 

‘İNSANCA YAŞANACAK BİR MEMLEKET İSTİYORUZ’

Emek mücadelesi verirken hayatını kaybeden işçiler için bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan programda ilk konuşmayı yapan DİSK temsilcisi Güdücü, bugün alanlara çıkan milyonların ekonomik krizin faturasını ödemeyi reddettiğini dile getirdi. Artan enflasyonla, zamlarla, pahalılık ile her gün maaşların eridiğini, halkın ekmeğinin küçüldüğünü belirten Güdücü, “İşsizlik rekordan rekora koşuyor. 7,5 milyon işsiz ve ailesi açlıkla yoksullukla mücadele ederken, işsizlik sigortasında ki paralar patronları, bankaları kurtarmak için gasp ediliyor. Zorunlu BES adı altında hepimizden yeni bir kesinti yapmayı planlıyorlar. Bu pervasızlığı görmemiz gerekiyor. Sermayenin çıkarları doğrultusunda, hukuksuz ve keyfi bir biçimde yönetilen Türkiye, işçi sınıfı için yaşanabilir bir memleket olmaktan daha da uzaklaşmaktadır.  Bizler küçük bir azınlık için değil, bir avuç patron için değil, halkın emekçi çoğunluğu için insanca yaşanacak bir memleket istiyoruz” diye konuştu.

Güdücünün konuşmasından sonra çocukları açlık grevinde olan annelerin okunan mesajında, ‘Türkiye’nin farklı yerlerinde çok sayıda cezaevinde açlık grevinde olan binlerce tutuklunun talebini hükümet görmelidir. Cezaevlerinden tabutlar çıkmadan hükümet adım atmalıdır’ denildi.

 

‘İKTİDARA KAYBETTİREN KHK’LİLER DE ALANLARDA’

Güdücüden sonra konuşan KESK Dönem Sözcüsü Ersönmez, iş cinayetlerine, işçinin birikimine, kıdem tazminatına göz dikenlere, emekçiye zorunlu bireysel emeklilik kesintisiyle, soygunu dayatanlara karşı omuz omuza yürüyen emekçilerin kazanacağını söyledi. Binlerce emekçiyi hukuk tanımayarak açlığa mahkum eden iktidarı 31 Martta KHK’lilerin yenilgiye uğrattığını aktaran Ersönmez, şöyle konuştu: “KHK’liler şuan 1 Mayıs meydanlarında ‘Evet oy kullandık ve siz kaybettiniz’ diye haykırıyor. Topluma nefret tohumları ekmeye çalışanlara, toplumu ayrıştırma girişimlerine, insanlık dışı linçlere inat tüm farklılıklarımızla yan yana 1 Mayıs alanlarında ‘Kardeşlik, eşitlik, barış ve özgürlük’ diye haykırıyoruz. Emperyalist paylaşım savaşlarıyla başka ülkelerde yaşamak zorunda kalan mültecilerin maruz kaldığı emek sömürüsü ve ucuz iş gücü olarak kullanılmalarına karşı yaşasın halkların kardeşliği ve emekçilerin birliği diyerek 1 Mayıs alanlarındayız.”

 

 

MARAŞ’ta ise 1 Mayıs emek ve dayanışma günü kutlamalarının adresi Nurhak’tı. Nurhak ilçe merkezinde bir araya gelen HDP’liler, CHP’liler, ESP’liler ve KESK’liler 1 Mayıs’ı davul zurna eşliğinde çekilen halaylarla kutladı.

 

ADANA’DA EYT VE KIDEM TAZİNATINA BÜYÜK TEPKİ

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü (İşçi Bayramı) nedeniyle Adana’da düzenlenen yürüyüş ve mitingde tarihi görüntüler yaşandı.

1989 yılından bu yana görev yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanları 1 Mayıs etkinlerine katılmazken, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerin ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olan Zeydan Karalar, en az 30 yılın ardından, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı sıfatıyla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne katılan ilk isim oldu.

1989 yılından bu yana Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına her hangi bir sol partiye mensup isim seçilemezken, Başkan Zeydan Karalar, 30 yılın ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan ilk isim olarak tarihi bir başarıya imza attı.

Adana Büyükşehir Belediyesi ASKİ Şantiyesi önünden başlayan 1 Mayıs yürüyüşüne, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kortejiyle dahil olan Başkan Zeydan Karalar, Uğur Mumcu Meydanı’na kadar sevgi gösterileriyle karşılaştı, kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyenlerden kimseyi geri çevirmedi.

CHP ve HDP Adana Milletvekilleri, CHP, HDP, EMEP, ESP, DİSK, KESK, Yeni Kuşak Köy Enstütüleri, Adanademir Spor taraftar grubu, ilçe belediye başkanları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra yaklaşık 15 bini aşkın kişinin katıldığı ,1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Etkinliğinde yer alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, çalışanlarla, işçi ve emekçilerle dayanışma adına alanlarda olmayı tercih ettiğini söyledi.

Grup eşiliğinde halay zinciri oluşturuldu. Halay çekilerek 1 mayıs son buldu.

 

 

esenyurt

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.