Yazı Detayı
10 Temmuz 2017 - Pazartesi 17:40 Bu yazı 684 kez okundu
 
SICAKLAR
Göksu BAYKAL Ankara
alivefa@devhaber.net
 
 

       Temmuz ayı, ağustos sıcaklarını önceledi. Göbek taşı, hamam... Nostalji değil, çocukluğumdan beridir gitmedim. Unuttum yani. Nemli sıcaklar sokuyor bizi bu ruh haline. 124 Günü doldurmuş açlık grevi. Dört ay. Nuriye ve Semih tutsak aynı zamanda. Yüksel caddesi direnişçileri işkenceyle göz altına alınıyor, bırakılıyorlar, tekrar kaldıkları yerden devam ediyor eylemleri... İçlerinde tanıdıklarım var. Otuz üç kurşun şiirini okuduğu için göz altı yapılan Mahmut Konuk, Perihan abla, Turgut Türksoy... Acun ve Esra öğretmenler... Yüzleri hep gözümün önünde.

 

      'Adalet' yürüyüşü, katılanların sayısı ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir saat süren konuşması üzerine yazılan yorumları okudum. 'Gezi'den sonra da böyle olmuştu. Bölge ülkelerini ve dünyanın halini düşünmeden sadece Türkiye üzerinden okuma yapmanın yanlış olduğunu düşünenlerdenim. Günlerdir yaşanan, yaşatılan coşku ve umudu kimsenin küçük görme hakkı yok. Hak-Hukuk-Adalet sloganı yüreğimize işledi... Adalet ulaşılamayan, ulaşılması zor olan ancak insanlığın ortak ideali, özlemi. Eşitlik istemi. Yaşamın her alanında. İnsan aklı mı demek doğru bilmiyorum, bencillik, çıkar, mülkiyet hırsı, her neyse dünya hızlı bir tükenmeye doğru yol alıyor. Yeni Bir Dünya'nın mümkün olduğuna inanmak istiyorum. Hamburg gösterileri sanatsal bir protesto ile başladı, şiddete dönüşerek devam ediyor. Barış çok uzak bir limandaki sevgili. Kaçıyor durmadan.

 

        Barış demişken, İnsan Hakları Aktivistlerinin (İlknur Üstün'ün yumuşak sesi kulaklarımda) polis baskınıyla gözaltı yapılmalarını neyle açıklayacağız? Önemli günlerin tanıklığından geçiyoruz. Duruşumuz, tavrımız, nerede nasıl, kimlerle durduğumuz çocuklarımızın mirası olacak. Üniversite hocaları KHK larla atılırken susan hocaların yüzü kızaracak çocukları önünde. Gene İnsan Hakları Aktivistleri için ses çıkaramayan STK' lar da aynı duruma düşecek. Açlık grevindeki öğretmenleri kurtaramayan sendikacıların da... Diyeceksiniz ki, fıkradaki hırsızın hiç mi suçu yok. Onlar biz sustuğumuz, korktuğumuz için oradalar. Umarım korku gömleği yırtılmıştır. Çocuklarımın, öğrencilerimin önünde yüzüm kızarsın istemiyorum. Yerim zulme, haksızlığa uğrayan, ezilen herkesin yanı... Yaşasın 'insanlık kardeşliği' yaşasın umut.... ....

 

GÖKSU

 

 

 
Etiketler: SICAKLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı