Yazı Detayı
18 Mayıs 2018 - Cuma 13:12 Bu yazı 4503 kez okundu
 
ÖMER HAYYAM
Hale KORAY Amerika
alivefa@devhaber.net
 
 

 

 

Ziyc-i Melikşahi. (Astronomi ve takvime dair, Melikşah'a ithaf edilmiştir); Kitabün fi'l Burhan ül Sıhhat-ı Turuk ül Hind. (Geometriye dair)İ Risaletün fi Berahin İl Cebr ve Mukabele. (Cebir ve denklemlere dair) Müşkilat'ül Hisab. (Aritmetiğe dair)İlm-i Külliyat (Genel prensiplere dair)Nevruzname (Takvim ve yılbaşı tespitine dair)
Risaletün fil İhtiyal li Marifet. (Altın ve gümüşten yapılmış bir cisimde altın ve gümüş miktarının bilinmesine dair. Almanya Gotha kütüphanesinde bir nüshası mevcuttur.)Fil Mutayat (İlim prensipleri) ve başka bir çok eser bırakmış olan bu muhteşem insan Türkiye'de Rübaileri ile tanınır.

 

Bir dörtlük dolaşır durur ortalarda yıllardır, ona ait olmadığını sandığım. ''Cennette huriler vaadedersin, cennet kerhane midir'' vesaire mealinde. Aslında Hayyam'a ait olduğu kesin bilinen rübailerin sayısı 158 miş. Başkalarının yazdıkları onun ismiyle dolaşır dururmuş. Örneğin bir kerpiçlik evim olsa satar şarap içerim dediği de şüpheli. Demişse eminim bizim bu kıçıkırık tercümeden anladığımızdan başka bişey kastetmiştir. Şarabın, ilahi aşk için sembolik kullanımı bilinir edebiyatta.

 

<<>>

 

Hayyam ile ilgili Dr. Erdem Bozkurt bilmediğim bir bilgi vermişti geçen gün. İlginçtir. Onu da ekliyorum:

 

<<<<İran, Şia yi seçtikten sonra ; hiç bir iranli çocuğuna Ömer adını vermedi ..Hayyam hayranları bile bundan çekinmiştir..Fakat Hayyam , İngilizceye çevrildikten sonra; çok büyük bir hayran kitlesi edinmiştir ve bu insanlardan bazıları, çocuklarına Ömer ismini layık görmüşlerdir : Omar Bradyli gibi: 2. Savaşın önemli generalerindendi ; Patton' da , sanırım Karl Malden oynamıştı.>>>>

 

 

 

 

 
Etiketler: ÖMER, HAYYAM, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı