Yazı Detayı
28 Haziran 2018 - Perşembe 16:12
 
MUHALEFET BİZİ SİYASİ KAVGA ROLÜ İLE KANDIRDI MI?
MURAT GÜREŞ
muratgures27@gmail.com
 
 

24 Haziran, bir tarih olmanın ötesinde; siyasi, tarihi ve  sosyal açıdan klasik anlamlar içerdiği gibi geleceğe dair fenomen sembolleri de içinde barındırıyordu.

 

Sonuçların açıklanmasıyla birlikte; sevinç, hüzün, hayalkırıklığı, öfke, zafer, ötekileştirme, yansıtma neyi arasanız o içeriği bulabilecek bir iklimi aynı anda, aynı saatlerde yaşattı halkımıza.

 

Bu tür toplumsal tepkimelere baktığımız zaman siyasi simgelere (bu CHP gibi bir siyasi parti de olabilir, Recep Tayyip Erdoğan gibi siyasi bir aktör olabilir) haddinden fazla, hatta gereksiz denilebilecek kadar çok duygusal yatırım yaptığımızı rahatlıkla söyleyebilirim.

 

Seçim sonrası sandıktan çıkan sonucun ortaya çıkardığı tabloya yönelik sevincimizi, üzüntümüzü, öfkemizi, yılgınlık ve yorgunluğumuzu  işte bu semboller üzerinden şekillendirmekle gerçekleri gözden kaçırdığımız gibi gerçeğe de uzak kalıyoruz.

 

Bana göre ‘seçimler’,  güç yapısı içinde nasıl temsil edileceğimiz sorusunun hem  yanıtının hem de  sonucunun arandığı mecradır. Ama bu güç yapısının devlet geleneği ile birlikte nasıl şekillendiği  ve Türk siyasetinde kuralları kimin koyduğu mevzusu birlikte ele alındığında,  bir farkında olamama, hatta olanı biteni algıla(ya)mama sorunu ortaya çıkıyor.

 

Eğer meseleyi sandıktan çıkan sonuç üzerinde değerlendirmek gerekirse ki klasik toplumlarda tercih edilen arayış budur. İşte burada bir siyaset halüsinasyonuna neden olmamak için  “NEDEN?”sorusuna yanıt aramak yerine “, “NEDEN OLMADI?” sorusuyla bir alan derinliği yaratmak gelecek stratejileri açısından sağlam verilerin ulaşılmasını sağlar.

 

Çünkü ister AKP, ister CHP, MHP, İYİ Parti, HDP ve tüm diğer partilerin aslında bize ‘aynılığı’ satmakistemektedir.  Çünkü toplumun homojenize olduğunu düşünürler. Tabiri caiz ise her birimiz politik olarak paketlemiş-etiketlenmiş ve raflarda yerini almış birer ürün haline getirilmişizdir. Yani ister istemez siyasi hikâyenin bir parçası olmuşuzdur.

 

Ben siyaset bilimcisi değilim. Kaldı ki politikanın içinde olan arkadaşlarımla konuştuğum zaman Türkiye’nin, hatta bölge ve şehirlerin zaten siyaset bilimini hunharca parçalandığı yerle yeksan ettiği konusunda hemfikiriz

 

Bu dinamik akışkanlık içerisinde Recep Tayyip Erdoğan’lı AKP ile Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce’li CHP siyaseti arasında yoğunlaşan politik rekabete baktığımda şunları düşünmeden edemiyorum:

 

-Acaba, siyasi açıdan doğru olan nedir?

 

-Muhalefet neden dışarıya bakarak genişlemek yerine, içeriye bakarak (iç kavga) daralmayı tercih ediyor?

 

- Gönüllü körlüğün kutsanması ile neden bu denli yaygın hale geldi? Bu toplu tapınmanın nedenleri neler?

 

Ve kafama en fazla takılan ve Türkiye koşullarından bana göre en can alıcı olan soru da şu:

 

*Muhalefetin aktörleri acaba yeterince siyasi olamadı mı?

 

*Sadece “siyasi kavga rolü yaparak” bizi yıllarca oyalamış olabilirler mi?

 

Aslında  siz değerli okurlara yönelttiğim tüm bu soruların elbette bende bir karşılığı var. Ben, en azından yeni bir siyasal kültürün oluşturulmasına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

 

Ama sizlerle beraber tartışmak daha faydalı olacağına inanıyorum.

 

Ne dersiniz, görünüşe göre kötü olandan bir iyi çıkarılabilir mi?

 
Etiketler: MUHALEFET, BİZİ, SİYASİ, KAVGA, ROLÜ, İLE, KANDIRDI, MI?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı