Yazı Detayı
25 Kasım 2018 - Pazar 22:54 Bu yazı 397 kez okundu
 
Göksu: Bir Öykücü
Muhittin ÇOBAN / İSVİÇRE
alivefa@devhaber.net
 
 

        Göksu bir öykücü, ama aynı zamanda da bir şairimiz.  İlk olarak “Çıkmaz Sokak” adlı şiir kitabıyla okuyucunun karşısına çıktı.

 

        Ben okumadım. Okumak, şair yanını da tanımak isterim.

        Popüler bir yazar değil, zaten kendisi de popülist bir yazar değil.

 

       Öykücülükte yolu açık bir yazar, bana öyle geldi, okuyunca siz de aynı kanıyı taşıyacağınızı düşünüyorum.

 

       Göksu’ nun gün yüzüne çıkmış üç öykü, bir şiir kitabı var.

 

       Gün yüzüne çıkmış diyorum, çünkü güzellikler gün yüzüne çıkınca bir anlam ifade eder, Göksu da bunu yapmış, içindeki güzellikleri bize sunmuş.

 

       Kitaplarının adını:

       Eski Evin Kadınları

       Geç Kalmış Bir Öpüş

       Gökkuşağı

 

       Göksu öykü yazarak bir zoru daha başarmış. Öykü kitaplarının bir dezavantajı vardır okuyucu açısından bana göre. Bir öykü bitince hemen diğerine, sonra bir diğerine geçer okur. Bir anda bir dünyadan bir başka dünyaya atlar, ya da bir yemeği yer, henüz damağındaki tadı almadan bir başka yemeğe geçer ve tatlar karışır. Okuyucu bundan haz almaz. Ama Göksu’ nun her öyküsü birbirinin devamı niteliğinde, dolayısıyla tatlar karışmıyor, okuyucu zorlanmıyor, sıkılmıyor.

 

       Öykülerini okurken sadece için de öykü tadı bulmayacaksınız, ben bulmadım. Aynı zaman da öykülerinde anı var, biyoğrafi var, hatta denemeler de var. Okurken sizi tartıştırıyor, sorgulatıyor, ezberlerinizle oynuyor. Ve içinde tatlı tatlı, ince ince mizahı da bulacaksınız, size tebessüm ettiren.

 

       Kendisiyle iyiden iyiye barışık bir yazar olarak geldi bana Göksu. Özgüvenli. Dalga geçmesini biliyor kendisiyle hiç rahatsızlık duymadan. Zayıf yanlarını, hatta toplumun ayıplayacağı yanlarını okuyucuyla paylaşmaktan kaçınmamış, korkmamış, tiye alınırım kaygısına girmeden yazmış, kalemini oto sansürlememiş.

 

      Hele ki ‘Eski Evin Kadınları’ nı okurken komşularınızı bulacaksınız. Fatma teyzenizi, Hatice ablanızı, Zeynep bacınızı, Ayşe ninenizi göreceksiniz, sesleri kulağınızda çınlayacak, hüzünleneceksiniz, ama bu hüzün içinize ılık bir neşe akıtacak, yüzünüzde bir tebessüm belirecek.

 

      Göksu’nun öykülerinde bir kahraman yok, birden fazla kahraman var, hepsi ön planda, biri olmasa öykü çökecek, kurgu bulanıklaşacak gibi, bu da öykülerine canlılık katmış.

 

      Öykülerinde kurgu başarılı, dağınık değil, bulanık değil. Diyaloğlar bizim güncel sözcüklerimiz, sokağımızın sesi.

 

      Abartıya kaçmayan bir dili var, bu çok önemli, hoşuma gitti. Eline ilk kez kitap alan birinin bile anlayacağı bir dil kullanmış. İmgelerle, süslü edebi sözcüklerle bilinç bulandırmaya girmemiş. Karmaşık bir dilden itinayla kaçınmış. Hatta öykülerin kimi yerinde şiirselliği bile yakalayacaksınız.

     Okurken kimi yerlerde belki kızacaksınız, “O kadar da değil” diyeceksiniz ama seveceksiniz kahramanları, kendinizi bulacaksınız o kahramanlarda.

 

     Göksu her üç öykü kitabında da bize ayna tutmuş, aynamız olmuş. İyi bakın diyor bize, göreceğiniz kişi kendinizsiniz diyor.

 

     Duyarsızlığımızı yüzümüze vuruyor. Çevrenizde onca çirkinlikler yaşanırken bu vurdumduymazlık neden diye sordurtuyor. Kimi yerde kelimeleri iğne, kimi yerde tümceleri çuvaldız olup batıyor zihnimize, uyandırıyor.

 

      Sevgisizliğimizi de yüzümüze vuruyor, yalanımızı da. En önemlisi de bu! Sevdiğinizi söyleyerek yalan söylüyorsunuz, sevmiyorsunuz, sevseydiniz kan dökmezdiniz, sevseydiniz komsularınızla savaşmazdınız, sevseydiniz kadınlarınızı katletmezdiniz, sevseydiniz hayvanlara zarar vermezdiniz, sevseydiniz kendinize, çevrenize yabancılaşmazdınız diyor.

 

     Şiddetin her geçen gün virüs gibi yayıldığını söylüyor, ne kadar şiddet eğilimlisi olduğumuzu gösteriyor. Şiddetle sevgi yan yana gelmez diyor. Şiddetin olduğu yerde sevginin olmayacağını haykırarak söylüyor.

 

    Göksu okunacak yazarlar, öykücüler arasında, çok geçmeden adından daha çok söz ettirecek bir yazar.

     Göksu ödüllü bir yazar, yarışmalara katılan bir yazar.

 

     ‘Geç Kalmış Bir Öpüş’ le Türkan Saylan ödülünü almış, ‘Eski Evin Kadınları’ ile de Naim Tirali ödülüne layık görülmüş.

 

     Şimdiden Göksu’yu keyifle okumalar diliyorum.

 
Etiketler: Göksu:, Bir, Öykücü, , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı