Yazı Detayı
01 Ağustos 2017 - Salı 17:28 Bu yazı 928 kez okundu
 
Gaziantep suya kavuşuyor
 
 

SAYIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIM FATMA ŞAHİN HANIM GAZİANTEP ADINA TEŞEKKÜRLER

 

Medyada Gaziantep İçme suyu isale hattının çelik borularla değiştirilip yeniden döşeneceğini görünce heyecanlandım.Haberin doğruluğunu ve içeriğini görmek için davet edildiğimiz GASKİ su isale hattı Pompa 3 istasyonuna Gazeteci Ali Vefa Yurdal'la gittim.Manzara şuydu; 19 Mayıs 1982 de ilk defa Pazarcık Kartalkaya'dan su terfi ettirdiğimiz ve Gaziantebe su taşıdığımız ilkel 1400 mm.lik beton borular sökülmüş yerine şartlarına ve kalitesine uygun 2620 mmlik.içerisinden insan ve araba geçebilecek genişlikte çelik borular döşenmiş ve döşenmeye devam ediliyordu.

 

İsale hattı için gerekli yeni tip Vantuzlar,Vanalar monte edilmişti. Diğer yanda Göksun barajından gelecek yine çelik kontrüksiyonla döşenmiş su borusu hatlarını gezdik. Su borusu hattı güzergahı Kalyon inşaat ve belediye şantiyeleriyle donatılmıştı.

 

Bu çok büyük bir projeydi ve gerçekleştiriliyordu. Gördüğüm manzarayla mutlu olurken geçmişte beton boru döşendiği için isale hattında yaşadığımız olumsuzluklar, talihsizlikler aklıma geldi. Bir defasında pompa 3 istasyonuna giren 1400 mm.lik beton boru çatlamış,Pompa 3 istasyonumuzu su basmıştı.Kentin tüm itfaiye araçlarını,su çekme pompalarını kullanarak çalıştırıp durdurmadığımız dev pompalarımızı ve istasyonumuzu büyük bir felaketten kurtarmıştık.

 

Bir defasında P1-P2 arası Aralık obasında patlayan beton borular suyun 40 metreye kadar yükselmesine,köylülerimizin "Şeytan"diye kaçışmalarına,arazide pamuk,buğday v.b. tarlada ekili mahsulün sele gitmesine sebep olmuştu.Bu tür arızalar beton boruların tamirinin hattın boşaltılarak yapılabilmesi nedeniyle büyük su kayıplarına ve suların kentte 2-3 gün kesilmesine neden oluyordu.

 

Bunları hayal ederken bu gün Belediye Başkanımız Fatma Şahin Bakanımızın emriyle ve çabasıyla hattın modern, standartlarına uygun ve konusunda ehil Kalyon inşaata yaptırıldığına tanık oldum.Hayatımın en mutlu gününü yaşadım. Kentimizin geleceği için ;Bu önemli projeyi başlatan ve uygulayan Fatma Şahin Başkanımıza,Gaski Genel Müdürümüz Hüseyin Sönmezler'e, Kalyon İnşaaata,emeği geçenlere binlerce teşekkürler...

 

ELLERİNİZE,EMEKLERİNİZE,YÜREKLERİNİZE SAĞLIK...

 

 

 
Etiketler: gaski,fatma şahin,su,gaziantep,göksun,baraj,isale,boru,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı