Haber Detayı
09 Ocak 2018 - Salı 21:11 Bu haber 1826 kez okundu
 
Zana'nın vekilliği 23 yıl sonra yine düşürülüyor
HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın milletvekilliğinin "devamsızlık" gerekçesiyle düşürülmesi Meclis Genel Kurulu’nda görüşülüyor.
YEREL Haberi
Zana'nın vekilliği 23 yıl sonra yine düşürülüyor

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın milletvekilliğinin "devamsızlık" gerekçesiyle düşürülmesi Meclis Genel Kurulu’nda görüşülüyor.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Leyla Zana hakkında "devamsızlık" gerekçesiyle hazırlanan rapor Genel Kurul’da görüşülmeye başlandı. Milletvekilli seçildikten sonra yaptığı yemini "eksik" olduğu gerekçesiyle geçersiz sayılmasından dolayı yasama faaliyetlerine katılamayan Zana hakkında Karma Komisyon'da oy çokluğuyla Zana’nın milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde rapor hazırlandı. Söz konusu rapor bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandı. 

 

Zana'nın yerine Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Genel Kurul’da savunma yapıyor. Beştaş'ın yapacağı savunmanın ardından en az 24 saat geçtikten sonra oylama yapılacak. Oylamada raporun kabul edilmesiyle Zana'nın vekilliği düşecek.

 

23 YIL SONRA BU KEZ GEREKÇE DEVAMSIZLIK

 

Zana, 1995 yılında dönemin DEP milletvekilleri hakkındaki "dokunulmazlığın kaldırılması" sonrası milletvekilliği düşürülen ve tutuklanan isimler arasında yer alıyordu. 23 yıl aradan sonra Zana'nın vekilliği bu kez de "devamsızlık" gerekçesiyle düşürülmüş olacak.

 

Zana’nın “devamsızlık” gerekçesiyle milletvekilliğinin düşürülmesiyle HDP’nin sandalye sayısı 53’e düşecek. Böylelikle 1 Kasım seçimlerinden sonra 59 sandalyeye sahip HDP'de 2 yıllık sürecin sonunda 6 ismin milletvekilliği düşürülmüş olacak. HDP’den Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan ve Besime Konca’nın vekillikleri, haklarındaki cezanın kesinleşmesi nedeniyle düşürülürken, Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer Öztürk’ün ise vekillikleri "devamsızlık" gerekçesiyle düşürülmüştü. HDP Şırnak Milletvekili Ferhan Encü hakkında verilen cezanın istinaf süreci ise devam ediyor. Encü hakkında verilen kararın kesinleşmesi durumunda milletvekilliğinin düşmesi gündeme gelecek. 

Kaynak: (MA) - Mezopotamya Ajansı Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Zana'nın, vekilliği, 23, yıl, sonra, yine, düşürülüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı