Haber Detayı
28 Aralık 2018 - Cuma 13:00 Bu haber 1280 kez okundu
 
YPG Menbiç'e Esad Güçlerini Davet Etti. Suriye Ordusu Menbiç'e Girdik Açıklaması Yaptı
Amerika’nın Suriye’den askerlerini çekme kararının ardından özellikle Amerika askerlerinin bulunduğu ve Menbiç ve benzeri bölgelerde kontrolün kimde olacağı konusunda gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.
DÜNYA Haberi
YPG Menbiç'e Esad Güçlerini Davet Etti. Suriye Ordusu Menbiç'e Girdik Açıklaması Yaptı

DEVHABER - Amerika’nın Suriye’den askerlerini çekme kararının ardından özellikle Amerika askerlerinin bulunduğu ve Menbiç ve benzeri bölgelerde kontrolün kimde olacağı konusunda gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Rusya daha önce Amerika’nın çekildiği yerlere Esad güçlerinin girmesi gerektiğini söylemişti.

 

Amerika’nın Suriye’de IŞİD’e karşı ortak harekat düzenlediği silah desteği sağladığı YPG’den de Esad’a çağrı yapıldı. Örgüt Menbiç’e Amerika askerlerinin çekilmesinin ardından Esad güçlerinin gelmesini istedi.

 

YPG, Türkiye tarafından PKK terör örgütünün Suriye kolu olarak kabul ediliyor ve Türkiye, Amerika’nın YPG ile işbirliğine başından bu yana tepki gösteriyor.

 

Örgütten yapılan açıklamada, “Menbiç’te Türk tehdidine karşı, buranın korunması ve mevcut pozisyonun devralınması için ait olduğumuz Suriye hükümetini bölgeye davet ediyoruz” denildi.

 

Örgütün Twitter sayfasındaki açıklamada da “Bizim çekildiğimiz bölgede kontrolün sağlanması ve özellikle Menbiç’te bu alanların Türk işgaline karşı korunması için Suriye hükümet güçlerini davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

 

Reuters Haber Ajansı da Suriye Ordusu’ndan yapılan açıklamaya göre rejim güçlerinin Menbiç’e girdiklerini duyurdu Açıklamada askerlerin Menbiç’e girdikleri ve Suriye bayraklarını astıkları belirtildi.

Kaynak: () - www.amerikaninsesi.com Editör:
Etiketler: YPG, Menbiç'e, Esad, Güçlerini, Davet, Etti., Suriye, Ordusu, Menbiç'e, Girdik, Açıklaması, Yaptı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı