Haber Detayı
23 Nisan 2018 - Pazartesi 20:32 Bu haber 3300 kez okundu
 
Türkiye'nin Yüz Akı Köy Enstitüsü Düziçi
Düziçi köy enstitüsüne ait yapıların her geçen gün biraz daha yok olmasına dikkat çekmek amacıyla buluşan mezunlar ve aileleri, köy enstitüsünün kaybolan yapılarını tekrardan ayağı kaldırmak için gerekli bütün desteği vereceklerini belirtti.
- Haberi
Türkiye'nin Yüz Akı Köy Enstitüsü Düziçi

Düziçi köy enstitüsüne ait yapıların her geçen gün biraz daha yok olmasına dikkat çekmek amacıyla buluşan mezunlar ve aileleri, köy enstitüsünün kaybolan yapılarını tekrardan ayağı kaldırmak için gerekli bütün desteği vereceklerini belirtti.

 

Geçmiş yıllarda Türkiye eğitiminin bel kemiğini oluşturan öğretmen okullarının eğitim yerleşkelerinin şuan ki durumu içler acısı halde. İlk olarak Düziçi köy enstitüsü olarak hizmete başlayıp İsmet İnönü’nün talimatıyla öğretmen okuluna dönüştürülen okulun binaları müdahale edilmediği takdirde birkaç yıl sonra kendiliğinden yıkılacak. Yeni kuşak köy enstitüleri derneği ise, Düziçi köy enstitüsü yerleşkesinin acı haline dikkat çekmek için köy enstitüsünde buluştu. Buluşmaya okulda göreve yapmış hocalar, mezun olan öğrenciler ve aileleri, Çukurova Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkanı Prf. Dr. Duygu Saban'nın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Buluşmada yaptığı konuşmada enstitünün yıkılan binalarını tespit ettiklerini aktaran Doç. Dr. Ökesli, “Köy enstitüsünü daha iyi yerlere taşımak için biz her zaman yanınızda olacağız” diye konuştu.

 

 PRF. DR. DUYGU SABAN ‘DÜZİÇİ KÖY ENSTİTÜSÜ POTANSİYELİNİ KORUYOR’

 

Gençlerin bilinçlenmesiyle ve bakışlarının değişmesiyle köy enstitülerinin ruhunu anladıklarını ifade eden Duygu Saban şöyle konuştu, “Geçen sene 3 günlük bu senede 4 günlük bir çalıştayımız oldu. Geçen sene ki çalışmamız da bir, üç no’lu binalar, sinema binası, 4 adet lojman ve yatakhane binasını tespit etmiş ve projelerini hazırlamıştık. Bu sene ise geri kalan tescilli bayrak direği, Atatürk büstü birkaç çeşme, revir ve yemekhane binasını tespit ettik. Şuan tespit edemediğimiz bina kalmadı. Diğer belli olan enstitüler ile kıyasladığımız vakit yapı durumu en iyi olan enstitü Düziçi köy enstitüsüdür. Geçen zamana rağmen potansiyeli olan bir yerleşkeye sahiptir.”

 

ÜÇ KUŞAK BİRARADA.

 

Sabahın erken saatlerinde Düziçi yolu 3 kuşak ile dolup daştı. Sabah 09.30 sularında otaban gişe girişinde arkadaşlarını abilerini bekleyen Düziçi Öğretmen okulu ve Köy Enstitüsü emekli öğretmenler. Konvoy saat  10.00 da Düziçi Köy Enstitüsü ve Düziçi İlköğretmen Okulu bayrak direğinin çevresine ulaştı. Oradan eski 2 .bina önündeki, Atatürk Büstüne çelenk bırakıldı. Ardından yaşamlarını kaybeden öğretmenler için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal marşı okundu. Eski futbol sahasında topluca günün anısı için fotoğraf çekildi.

 

SİNAMA SALONU  TOPLANTISI,

 

Günün proğramı çerçevesinde  sinema salonunda toplanıldı. Binaların kötü durumu ve restarasyon için birlik çağrısı yapıldı. Sonrasında öğretmen evinde öğle yemeği,ardından bahçe de çaylar yudumlanırken eski günlerin anıları gözlerde yaşamaya başladı. Miasfirler daha sonra Karasu şelalesi ve Harun Reşit kalesini ziyaret ederek günün ayrılık saati gelmişti. Vedalaşmalar hüzünü getirmişti. Yarın yüzyıllık dostluğun ayrılığı kolay değildi. Korna sesleri ile Düziçine son selam verilerek ayrılığı noktaladılar.Bir yıl son buluşma heyacanını yaşamak üzere hoş kalın sesleri ile sonlanmış oldu.

 

BİNALAR ŞARHOŞLARIN İÇKİ ALANI OLMUŞ

 

 

 

 

 

Haber ve Fotoğraflar :  ALİ  VEFA  YURDAL

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Türkiye'nin, Yüz, Akı, Köy, Enstitüsü, Düziçi,
Yorumlar
Haber Yazılımı