Haber Detayı
03 Mayıs 2017 - Çarşamba 09:44 Bu haber 7584 kez okundu
 
Türkiye’nin AB rüyası sona erdi
Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ‘rüyasının’ şimdilik sona erdiğini açıkladı.
- Haberi
 Türkiye’nin AB rüyası sona erdi

Darbe girişiminden bu yana Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkilerde gerginlik söz konusu. Özellikle ‘partili cumhurbaşkanlığı’ referandumu sürecinde AKP’li bakanların Almanya ve Hollanda’da kampanya yürütmesine izin verilmemesi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Nazi’ benzetmesi yapması tansiyonu yükseltmişti.

 

Erdoğan, AB üyelik müzakerelerine ilişkin referandumu gündeme getirirken, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Türkiye’nin yeniden siyasi denetim sürecine alınmasına karar vermişti.

 

Komisyonun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Türkiye’nin Avrupa perspektifinden uzaklaştığını ve gelecekteki ilişkilerin ekonomik olabileceğini söyledi.

 

‘Türkiye’nin AB kriterlerini yerine getirmesi imkansız hale geldi’

 

Reuters’a konuşan Hahn, “En azından şimdilik de olsa, herkes Türkiye’nin Avrupa perspektifinden uzaklaştığı konusunda açık” dedi.

 

Türkiye’nin Avrupa’yla ilişkilerinde odak noktasının farklı bir şey olması gerektiğini dile getiren Hahn, “Gelecekte neler yapabileceğimize bakmamız gerekiyor. Böylece farklı bir tür işbirliğini yeniden başlatıp başlatamayacağımızı görebiliriz” diye konuştu.

 

2018 başında AB hükümetlerine Türkiye’nin statüsünü netleştirmek amacıyla bir rapor sunacağını belirten Hahn, basın özgürlüğünün kısıtlanmasının ve kitlesel tutuklamaların Türkiye’nin AB’ye katılma kriterlerini yerine getirmesinin neredeyse imkansız hale getirdiğini söyledi.

 

‘Türk tipi demokrasi diye bir şey yok’

AB kurallarının tartışmaya kapalı olduğunu ve birliğin insan hakları durumunu tartışmadan ayrı düşünemeyeceğini kaydeden Hahn, “Türk tipi demokrasi diye bir şey yok. Sadece demokrasi var. Avrupalıların olduğu gibi Türkiye halkının da aynı özgürlükleri yaşama hakkı var” dedi.

 

AB’nin Türkiye’nin daha merkezi bir sisteme geçmesinden kısmen sorumlu olup olmadığı sorusun yanıt veren Hahn, “Bu ülkenin bağımsız kararıdır. Eğer aklınızda belirli bir vizyon varsa, buna anlamlı bir müdahalede bulunmak zordur” dedi.

 

kAYNAK : diken.com.tr

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: , Türkiye’nin, AB, rüyası, sona, erdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı