Haber Detayı
07 Aralık 2015 - Pazartesi 23:02 Bu haber 1229 kez okundu
 
Türkiye'nin 24 saati kaldı
Irak Başbakanı Kuzey Irak'taki üs için verdiği süreyi hatırlattı...
DÜNYA Haberi
Türkiye'nin 24 saati kaldı

Türkiye’nin Musul’a asker göndermesine büyük tepki gösteren Irak, Rusya’nın IŞİD petrolünün ana güzergahının Türkiye olduğu yönündeki açıklamalarına da destek verdi. Irak Başbakanı Haydar el İbadi, IŞİD’in elindeki petrolün büyük bölümünü Türkiye üzerinden yurtdışına kaçırdığını söyledi.

Sputnik'in haberine göre Bağdat’ı ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşen İbadi, görüşme sırasında  ‘büyük bölümü Türkiye üzerinden kaçırılan IŞİD’in petrol kaçakçılığının durdurulması gerektiğini’ belirtti.

Irak Başbakanı İbadi ayrıca, Türkiye’nin derhal askerlerini topraklarından çıkarmasını talep ederek askerlerin 24 saat içinde çekilmemesi durumunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) gideceklerini açıkladı. İbadi, “Türkiye’den Irak’ın egemenliğine saygı göstermesini talep ediyoruz. Bu sorunu çözmeleri için 48 saat verdik, şimdi sadece 24 saatleri kaldı” dedi.

'TÜRKİYE'DEN GELEN AÇIKLAMALAR DOĞRU DEĞİL'

Musul’a asker gönderilmesine Bağdat’ın onay verdiği yönünde Türkiye’den gelen açıklamaların doğru olmadığını vurgulayan İbadi, “Irak’ın, askerlerin ülkeye girişiyle ilgili bilgisi ve anlaşması yok” diye konuştu.

Irak’ta tüm yabancı askerlerin varlığına şiddetle karşı olduklarını ve bu yönde küresel ve bölgesel güçlerden aldıkları teklifleri geri çevirdiklerini belirten İbadi, “Irak’ın Bölgedeki mücadelenin bir parçası olmasını ve  bölgesel mücadele alanına dönüşmesini istemiyoruz” dedi.

Kaynak: (odatv) - OdaTv Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Türkiye'nin, 24, saati, kaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı