Haber Detayı
15 Şubat 2016 - Pazartesi 09:43 Bu haber 2853 kez okundu
 
Trafik Sigortasında indirim olacak mı ?
CHP Gaziantep milletvekili Akif Ekici, faiş fiatların uygulandığı trafik sigortalarında adeletin sağlanması için, meclise kanun teklifi sundu
EKONOMİ Haberi
Trafik Sigortasında indirim olacak mı ?

Zorunlu trafik sigortası bedellerini düşürecek teklif Meclis gündeminde Zorunlu trafik sigortalarındaki astronomik rakamları makul düzeye indirecek kanun teklifi Meclis'e sunuldu. 

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyesi CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici’nin ilk imza sahibi olduğu ve 26 milletvekilinin de imzasını taşıyan teklif, Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik öngörüyor. Teklife göre 'değer kaybı tazmini'ne ilişkin talepler zorunlu mali trafik sigortası kapsamından çıkarılarak ihtiyari mali trafik sigortası kapsamına dahil edilecek. Teklifle ayrıca değer kaybı tazmininin poliçe kapsamında olup olmaması sigorta ettirenin tercihine bırakılıyor.

15 BİN'LİK ARABAYLA 150 BİN'LİK ARABAYA AYNI POLİÇE GARABETİ

Teklifin gerekçesinde Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Genel Şartları tebliğinin 1 Haziran 2015 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesinin ardından, sigorta primlerinde mantık sınırlarını zorlayan artışlar ortaya çıktığına dikkat çekildi. Bazı araç sahiplerinin iki yıl önce ödediği primin on katına yakın pirim ödemek zorunda kaldığı ifade edilen teklifte, yeni sistemde bazı araçlar için istenen sigorta primlerinin, aracın rayiç değerinin 5’te 1’ine kadar ulaşabildiği de vurgulandı. Yeni sistemde 15 bin liralık araçla 150 bin liralık araca aynı tutarda sigorta poliçesi çıkartılabildiğine işaret eden Ekici bu durumu da 'garabet' olarak nitelendi.

VATANDAŞ ARACINA SİGORTA YAPTIRMAZ OLDU!

Yeni sistemin getirdiği mali yükü kaldıramayan birçok kişinin çare olarak aracını sigortalatmamak gibi tehlikeli bir yolu tercih etmeye başladıklarını kaydeden Ekici "Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi verilerine göre, trafikte sigortasız dolaşan araç sayısı 3 milyon 800 bine ulaşmıştır. Bu durum, karayolu ulaşım sistemini de tehdit eder bir hal almıştır" dedi.

BU YÖNTEM, ZORUNLU SİGORTANIN FELSEFESİNE DE AYKIRI

Zorunlu Trafik Sigortası alanında yaşanan fahiş artışların en önemli sebebi olarak 'değer kaybı ile ilgili tazminat talepleri'nin gösterildiğinin hatırlatıldığı teklifin gerekçesinde, yüksek mahkemelerden çıkan değer kaybı ile ilgili tazminat taleplerinin sigorta şirketlerine ödetilmesi kararları sonrasında, sigorta şirketlerinin de değer kayıp risklerini zorunlu trafik sigortası poliçelerine yansıttıkları belirtildi. Zorunlu trafik sigortasının temel felsefesinin trafik kazalarında oluşan “acil” zararı önlemek olduğunu, dolayısıyla değer kayıplarının "acil" zarar kapsamında değerlendirilemeyeceğini ifade eden Ekici şunları söyledi: "Teminat fiyatlarına yüzde 10’un üzerinde bir yük getiren ama halkın yüzde 95’inin faydalanmadığı değer kaybı teminatının ihtiyari mali sigorta kapsamına alınması ve sigorta ettirenin tercihine bırakılması hem zorunlu trafik sigortasında meydana gelen fahiş artışların önüne geçecek, hem de karayolu ulaşım sistemini tehdit eden sigortasız araç sorununa çözüm getirmiş olacaktır."

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: sigorta,trafik,zorunlu,gaziantep,akif ekici,meclis,milletvekili,
Yorumlar
Haber Yazılımı