Haber Detayı
07 Kasım 2017 - Salı 10:16 Bu haber 2157 kez okundu
 
Toğrul " 900 Işid Militanı Türkiye'de "
Antep HDP Milletvekili Mahmut Toğrul Işid terör örgütü ile açıklamada bulundu.
DÜNYA Haberi
Toğrul

Antep HDP Milletvekili Mahmut Toğrul Işid terör  örgütü ile açıklamada bulundu.

 

Suriye'deki  Rakka Operasyonundan  sonra dağılan Işid  çetesi ve 900 ze  yakın  militanların  Türkiye 'ye  döndüğü iddia ediliyor. Bu konu ile ilgili M.Toğrul TBMM sine soru  önergesi sundu.

 

" ABD merkezli düşünce kuruluşu Soufan Center'ın, Yabancı Savaşçılar ve Geri Dönenlerin Yarattığı Tehdit" adlı son raporuna göre Irak ve Suriye'de bulunan 5 bin 600 yabancı uyruklu IŞİD terör örgütü üyesi ülkelerine dönmüştür. Türkiye’den savaşmak için Suriye ve Irak’ta IŞİD saflarına katılan militan sayısı ise bu araştırmada yaklaşık 1,500 olarak verilmiştir. Suriye ve Irak’ta IŞİD adına savaşıp da ülkelerine geri dönenler arasında Türk pasaportu taşıyanlar birinci sırada: yaklaşık 900 IŞİD militanının herhangi bir engele takılmadan Türkiye’ye döndüğü belirtilmektedir. Verinin kaynağı ise Türkiye Dışişleri Bakanlığı. Raporda aynı zamanda IŞİD belasının ortaya çıkmasından bu yana, Türkiye'ye dönen 7 bin 240 kişinin, IŞİD veya El Kaide üyeliği şüphesiyle gözaltına alındığı ya da tutuklandığı belirtiliyor. 33 ülkeden IŞİD'e katılan cihatçıların incelendiği rapora göre Türkiye, en fazla vatandaşı IŞİD'e katılan çete sayısında 7. Ülke sırasındadır. IŞİD üyelerinin ülkelerine ve Türkiye’ye dönüşünde Türkiye önemli bir geçiş yolu olma özelliği taşımaktadır."

 

Raporun gündeme gelmesi ve son zamanlarda ŞİD’ın Türkiye’de birkaç eylem hazırlığındayken eylemlerinin engellenmesinden sonra IŞİD mensuplarına yönelik 22 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında, 25 ayrı ilde yapılan operasyonlarda 283 kişinin gözaltına alındığı İçişleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirtilmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, eylem arayışında oldukları belirtilen Operasyon kapsamında gözaltına alınanların 96'sını Türk vatandaşı ve 187'sinin ise yabancı uyruklu olduğu belirtilmiştir.

 

Bu bağlamda;

 

1- Söz konusu raporda IŞİD terör örgütüne Türkiye’den yaklaşık 1500 kişinin katıldığı belirtilmektedir. Bakanlığınızın kayıtlarına göre IŞİD terör örgütüne Türkiye vatandaşı kaç kişi katılmıştır?

 

2- 2015 Diyarbakır 5 Haziran istasyon meydanında IŞİD terör örgütünün canlı bomba patlatmasından günümüze kadar kaç IŞİD terör örgütü üyesi gözaltına alınmıştır ve bunlardan kaçı tutuklanmıştır? Tutuklanmış olan IŞİD terör örgütü üyelerinden kaç kişi ceza almıştır?

 

3- Soufan Center’in Türkiye’ye geri dönen bine yakın IŞİD militanı olduğu iddiası doğru mudur? Doğru ise son olarak 22 Ekim-1 Kasım tarihleri arasından gözaltına almış olduğunuz 283 kişi mevcut bu 900 kişiden midir? Yoksa gözaltına alınanların bu 900 kişinin dışında kişiler midir?

 

4- 2015 Diyarbakır 5 Haziran HDP mitinginde IŞİD terör örgütünün canlı bomba patlatmasından günümüze IŞİD terör örgütü Türkiye’de kaç eylem yapmıştır? Bu eylemler sonucunda kaç kişi hayatını kaybetmiştir? Hayatını kaybedenlerin kaçı sivil ve güvenlik görevlisidir?

 

5- IŞİD lider kadrosunun ülkelerine dönen savacılardan ölümcül eylemler yapmasını istemesine karşılık bakanlığınız ne gibi güvenlik önlemleri almaktadır? IŞİD teröristlerine yönelik istihbarı önlemlerin ve güvenlik tedbirlerinin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

 

 6- IŞİD terör örgütünün, Suriye ve Irak savaşındaki yenilgisinden sonra ülkelerine kaçmak isteyen üyelerinin Türkiye sınırlarından geçişi sırasında ne gibi önlemler almaktasınız?

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Toğrul, ", 900, Işid, Militanı, Türkiye'de, ",
Yorumlar
Haber Yazılımı