Haber Detayı
05 Şubat 2018 - Pazartesi 09:32 Bu haber 2748 kez okundu
 
TMMO Gaziantep ÖZGÜR Başkan...
Pazar günü oy kullanma TMMO Gaziantep şubesinde yapıldı.Sandıklar dan Özgür Girişken ile yeniden mesajı çıktı.
YEREL Haberi
TMMO Gaziantep ÖZGÜR Başkan...

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, 2016-2018 yılları arasında 120 imar tadilatına itirazda bulunduklarını açıkladı. Girişken, ““ Mimarlar Odası olarak arsa spekülasyonuna, ranta dayalı imar, emlak ve inşaat faaliyetlerine karşı çıkmak zorundayız. 120 imar işlemine itiraz ettik. Bunların 45’ine de dava açtık. Mimarlar odası kent değerlerini savunuyor” dedi.

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi, 15. Olağan Genel Kurulu’nu Gaziantep Ticaret Odası Meclis Salonu’nda yaptı. Mevcut Başkan Özgür Girişken ve Muhittin Selçuk Birelli’nin başkanlık için aday olduğu genel kurul 2 gün sürdü. İlk gün gelen kurul yapılırken, ikinci gün ise başkanlık, yönetim kurulu ve delege seçimi yapıldı.

Divan Başkanlığını Sıtkı Severoğlu’nun  yaptığı genel kurul toplantısına ayrıca Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Arsal Arısal, Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, Makine Mühendisleri Yönetim Kurulu Üyeleri,İnşaat Müteahhitleri  Derneği Başkanı İbrahim Apa,  akademisyenler ve üyeler katıldı.

DİVAN KURULU

 

MİMARLAR VE MİMARLIK BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ

Mimar Odası Gaziantep Şubesi’nin 14. dönemine ait faaliyet raporunu katılımcılar ile paylaşan, mevcut şube başkanı Özgür Girişken, mimarlık mesleğinin yaşadığı zorluklardan bahsetti. Girişken, “Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu olarak görev yaptığımız 2016-2018 yılları arka arkaya maruz kaldığımız insanlık dışı terör saldırılarının, darbe girişimi, istikrarsızlığın damgasını vurduğu bir dönem oldu. Bu koşullar altında elbette mimarlar ve mimarlık mesleği de büyük hasar aldı. 2000’li yıllar boyunca yurt çapında inşaat sektöründe büyük bir sıçramaya şahit olduk. Başlangıçta bu akıl almaz sıçramanın mimarların, mühendislerin ve teknik kadronun lehine olduğu gibi bir izlenim ortaya çıktı. Anacak zaman geçtikçe inşaat süreci içerisinden mimarların ve teknik kadronun nasıl dışlandığını, nasıl işsizliğe ve yoksulluğa mahkum edildiklerini adım adım gördük. Üye sayısı en fazla artan gurubun mimarlar olduğu gerçeği var. Mimarların sayısı her yıl artış gösteriyor. Her yıl 3 bin yeni mimar mesleğe giriş yapıyor. 56 bin üyemiz var. Bu sayı önümüzdeki yıllarda daha da artacaktır. 100 civarı üniversitede mimarlık bölümü var. Bu sayınında yakın tarihte 150 olması bekleniyor” dedi.

 

120 İMAR İŞLEMİNE İTİRAZ

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nin 2016-2018 yılları arasında 120 imar tadilatına itirazda bulunduğunu açıklayan Başkan Özgür Girişken, 45 imar tadilatına da dava çatıklarını söyledi. Girişken, “ Mimarlar Odası olarak arsa spekülasyonuna, ranta dayalı imar, emlak ve inşaat faaliyetlerine karşı çıkmak zorundayız. Mimarlar Odası Anayasal dayanağı olan kamu yararını korumak durumunda olan bir meslek örgütüyüz. Kamu yararı gütmek zorundayız. Mimarlar Odası halka ait olan bir yeşil alan imara açılarak bir şahısa satılmasına, tarım alanlarını hasar görmesine ve yok edilmesine sessiz kalamaz. Doğal ve kültürel mirasımızın zarar görmesine karşı çıkar ve çıkmalıdır. Bundan sonrada bu politikalarda hiçbir değişiklik olmamalıdır.  Geçtiğimiz 2 yıl boyunca yerel idareler görülmemiş ölçeklerde imar tadilatları ve yeni imar düzenlemeleri gerçekleştirdi. Yüzlerce imar planının önemli bir bölümünü kamu yararı ilklerine aykırı olduğu çok açıktır. Biz bunların hepsine itiraz etmedik. Örneğin bin planın 900’üne itiraz etmek söz konusuyken, biz 120 imar işlemine itiraz ettik. Bunların 45’ine de dava açtık. Mimarlar odası kent değerlerini savunurken ve bu faaliyetleri takip ederken, asla bir politik kalıp içerisinde değerlendirme yapmadı” ifadelerini kullandı.

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi, 15. Olağan Genel Kurulu’na katılan Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Arsal Arısal, Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, Makine Mühendisleri Yönetim Kurulu Üyeleri, İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa da konuşmalarında yeni seçilecek olan yönetim kuruluna başarılar diledi.

 

TMMO MYK ÜYESİ ARSAL ARISAL

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLER ODA BŞK. İSLİM ARIKAN 

 

 

 

TMMO GAZİANTEP ŞUBESİ SEÇİMİNDE GÜVEN TAZELENDİ.

ÖZGÜR GİRİŞKEN'İN YÖNETİM KURULU LİSTESİ

Özgür Girişken'in Yönetim Kurulu asil listesinde Hasan Özgür Girişken, Mehmet Serdar Karakaş, Fatma Aslı Tezel, Müzeyyen Yezdan Güldeş, Ali Mert Özsoy, Hakan Maraş ve Ceren Severoğlu Uğurluer

 

SELÇUK BİRELLİ'NİN YÖNETİM KURULU LİSTESİ

Özgür Girişken ile yarışan Muhittim Selçuk Birelli'nin Yönetim Kurulu asil listesinde ise şu isimler vardı: Muhittin Selçuk Birelli, Ali Öztekin, Ahmet Harun Kılınç, Ayfer Şaşmaz, Mustafa Gül, Mizgine Karaaslan, Veysel Ayhan.  

Pazar günü oy kullanma  TMMO Gaziantep şubesinde yapıldı.Sandıklardan  Özgür Girişken ile yeniden  mesajı çıktı.

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi 15.Genel Kurulu tamamlandı.Çağdaş Demokrat Mimarlar (Mavi liste): 310  Beyaz Liste: 64

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: TMMO, Gaziantep, ÖZGÜR, Başkan...,
Yorumlar
Haber Yazılımı