Haber Detayı
16 Şubat 2018 - Cuma 09:38 Bu haber 1479 kez okundu
 
Tillerson Ankara'da Erdoğan'la Görüştü
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Ankara'da görüştü. Ana gündem maddesi Suriye ve ABD’nin YPG’ye verdiği destek olması beklenen görüşme 3 saati aştı.
DÜNYA Haberi
Tillerson Ankara'da Erdoğan'la Görüştü

 

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Ankara'da görüştü. Ana gündem maddesi Suriye ve ABD’nin YPG’ye verdiği destek olması beklenen görüşme 3 saati aştı.

 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Beştepe’deki görüşmede başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel gelişmeler, terörle mücadele ve ikili ilişkiler ele alındı.

 

Türkiye'nin Suriye'de PYD-YPG yapılanmasına yönelik yaklaşımında değişiklik olmayacağı ABD tarafına yeniden iletildiği kaydedildi.

 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre ayrıca, Türkiye'nin, ABD'nin terör örgütü olarak tanıdığı PKK'nın "Suriye kolu" olduğu açık olan PYD-YPG yapılanmasına destek vermeye devam etmesinin kabul edilemeyeceği vurgulandı; Türkiye'nin Suriye'de terörle mücadele ettiği ve ABD'nin eğer terörle mücadele edilmesi yaklaşımı itibariyle NATO üyesi olan müttefiği Türkiye'ye destek vermesi gerektiğini aktarıldı.

 

 

Son olarak Mattis - Canikli görüşmesinde ABD tarafına sunulduğu üzere Suriye'de sahada PYD-YPG kaynaklı Türkiye'nin ele geçirdiği silahların menşei de, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre vurgulandı.

 

Tillerson, “YPG’ye asla ağır silah vermedik, o nedenle geri alınacak bir şey yok” dedi.

 

 

Ankara, PYD/YPG'yi PKK'nin Suriye kolu olarak tanımlıyor ve ABD'nin IŞİD’le mücadelede önderlik ettiği ve YPG’nin de yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri'ne verdiği silahları geri toplamasını talep ediyor.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen haftalarda Washington'u YPG'ye 5 bin TIR ve 2 bin uçak dolusu silah göndermekle suçlamıştı.

 

Geçen yaz ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türk mevkidaşı Fikri Işık’a gönderdiği mektupta, Rakka operasyonu için YPG'ye verilen malzeme ve teçhizatla ilgili bilgi vermişti. Mattis, IŞİD’in mağlup edilmesinden sonra silahların geri alınacağını vurgulamıştı.

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Tillerson, Ankara'da, Erdoğan'la, Görüştü,
Yorumlar
Haber Yazılımı