Haber Detayı
05 Ekim 2017 - Perşembe 21:40 Bu haber 1976 kez okundu
 
THKP-C’nin kurucularından Etiman Cumartesi günü uğurlanacak
THKP-C’nin kurucularından ve 14 yılını hapishanelerde geçiren yazar, çevirmen, yayıncı Oktay Etiman'ın cenazesi Cumartesi günü Karşıyaka mezarlığında toprağa verilecek.
SİYASET Haberi
THKP-C’nin kurucularından Etiman Cumartesi günü uğurlanacak

 

THKP-C’nin kurucularından ve 14 yılını hapishanelerde geçiren yazar, çevirmen, yayıncı Oktay Etiman'ın cenazesi Cumartesi günü Karşıyaka mezarlığında toprağa verilecek.

 

1968 kuşağının önder isimlerinden, THKP-C’nin kurucularından ve 14 yılını hapishanelerde geçiren  yazar, çevirmen, yayıncı Oktay Etiman'ın cenazesi Ankara'da Kocatepe Camii'nden kaldırılıp Karşıyaka mezarlığında toprağa verilecek. Arkadaşları ve ailesi taziyeleri Mülkiyeliler Birliğinde kabul edecek.

 

Arkadaşları ve ailesi tarafından, Oktay Etiman'ın hesabından yapılan açıklamada şöyle denildi: "Oktay'a son görevimizi yapmak üzere 7 Ekim Cumartesi öğle namazında Kocatepe camii'nde daha sonra Karşıyaka mezarlığında olacağız. Taziyeler için cenaze töreni sonrasında Mülkiyeliler Birliğinde buluşacağız. Hepimizin başı sağolsun."

 

 

HDP'DEN AÇIKLAMA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) TKHP-C’nin kurucularından, yazar, çevirmen, yayıncı Oktay Etiman’ın vefatının ardından bir başsağlığı mesajı yayınladı. Mesajda “Etiman’ı özgürlük mücadelesine katkısı ile hatırlayacağız” ifadeleri yer aldı. 

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay’ın imzasını taşıyan mesaj şu şekilde;

“68 kuşağının devrimci önderlerinden; yazar, çevirmen, yayıncı Oktay Etiman’ın kaybını üzüntüyle öğrendik.

Hayatının her anında ezilenlerin ve halkların mücadelesinin bir parçası olan, birçoğumuzun yoldaşı, ağabeyi Etiman’ı Türkiye halklarının demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesine katkısı ve mütevazı kişiliği ile hatırlayacağız.

Etiman’ın dostlarına, yoldaşlarına ve ailesine başsağlığı dileklerimizi iletiyor, anısı ve mücadelesi önünde saygıyla eğiliyoruz”

 

OKTAY  ETİMAN KİMDİR !

1947 yılında Adana’da dünyaya gelen Oktay Etiman, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (SBF) öğrenim gördü. Burada öğrenci eylemleri nedeniyle tutuklandı. 68 kuşağı devrimcilerinden ilk kez elektrikli işkenceye tabi tutulan isim oldu.

THKP-C’nin çekirdek kadrosu arasında yer aldı. İstanbul eylem grubu içindeydi. Efraim Elrom’un (1971’de öldürülen İsrail Başkonsolosu) kaçırılma eyleminde bu­lundu.

12 Mart’ta açılan THKP-C davasından yargılandı ve müebbet hapse mahkum oldu. 12 Mart Muhtırası sonrası hakkında idam cezası talep edildi, ancak af yasası ile cezası 30 yıla düşürüldü.

İnfaz hükümleri ile hayatının 14 yılı cezaevinde geçirdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: THKP-C,HDP,OKTAYETİMAN,ÇEVİRMEN,GAZİANTEPHABERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı