Haber Detayı
05 Nisan 2018 - Perşembe 10:32 Bu haber 1257 kez okundu
 
The Guardian: Türkiye Grup Yorum'u susturamıyor
İngiliz gazeteci The Guardian, 11 üyesi cezaevinde olan Grup Yorum'un portresini yazdı. Haberde "Grup Yorum: Türkiye'nin susturamadığı hapisteki grup" başlığı kullanıldı.
- Haberi
The Guardian: Türkiye Grup Yorum'u susturamıyor

Türkiye’de protest müziğin en önemli temsilcilerinden sayılan Grup Yorum’un 11 üyesinin birden cezaevinde olması The Guardian gazetesinin gözünden kaçmadı. Gazete, “Grup Yorum: Türkiye’nin susturamadığı hapisteki grup” başlıklı bir makale yayımladı; “Taviz vermeyen ve son derece popüler olan protest şarkıları nedeniyle 11 üyeleri hapiste” yorumunu yaptı.

 

Makale, Liverpool Hope Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Lyndon Way’in, Ocak 2016’da İzmir’de yapılacak bir Grup Yorum konseri için Türkiye’ye geldiğinde edindiği izlenimlerle başlıyor. Konser alanına gelişinde polisle karşılaştıklarını, konserin iptal edildiğini ve polisin izleyicilere saldırdığını aktaran Way, “Çatışma, fanlar ile yetkililerin grubu nasıl gördüğünü ortaya koyuyordu. Fanları onlar için çatışabilirken, yetkililer onlardan korkuyor” yorumunu yaptı.

 

Way, Grup Yorum’un şarkılarının birçok sebepten ötürü popüler olduğunu belirterek, “Muhalif olmak çok tehlikeli – hapse atılan veya işten kovulan, ve Türkiye’de yaşananlara karşı oldukları için iş bulamayan çok sayıda kişi arasında öğrenciler, akademisyenler ve gazeteciler var” dedi.

Kaynak: (GAZETEDUVAR) - Gazete Duvar Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: The, Guardian:, Türkiye, Grup, Yorum'u, susturamıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı