Haber Detayı
16 Ağustos 2016 - Salı 14:43 Bu haber 1730 kez okundu
 
“TEK DÜDÜKLE TOPLANIRIZ”
GTO Başkanı Bartık: Kentin geleceğine yön veren ortak akıl olarak aynı jenerasyondanız. Kentin menfaati için çok hızlı bir araya gelebiliyoruz
EKONOMİ Haberi
 “TEK DÜDÜKLE TOPLANIRIZ”

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı (GTO) Eyüp Bartık, iş dünyasının; üretime, işe, aşa, ihracata odaklanması gerektiğini söyleyerek, yeni fırsatların değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Türkiye, Gaziantep, ekonomi dünyası, odanın kurumsal yapısı, içinden geçtiğimiz süreç ve geleceğe ilişkin sorularımıza açık yüreklikle yanıtlar veren Bartık, ‘Gaziantep sevdas’ının kelimelerle anlatılacak bir şey olmadığını söyledi.

 

Sn. Bartık, öncelikle 15 Temmuz kalkışmasının Türkiye ve Gaziantep ekonomisine yansımaları nasıl oldu? Ülke ve kent olarak bundan ne kadar etkilendik?

 

Kimi zaman hayır gibi görünen işlerde şer, şer gibi görünen işlerde hayır vardır.15 Temmuz’dan sonra ortaya çıkan manzaraya baktığımızda iktidarı ile muhalefeti ile toplumun tüm kesimlerinin bir araya geldiğini gördük. Ancak gözden kaçan bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum. Darbe kalkışmasının olduğu gün Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek, OECD toplantısı için Gaziantep’te idi. O gece hemen karayolu ile Ankara’ya döndü. Ertesi gün hem iç piyasalara, hem yabancı yatırımcılara “kontrol bizde” mesajını verdi. Bu kırılma noktası idi ve çok önemli idi. Aksi takdirde piyasalarda pazartesi günü kaos yaşanabilirdi. Bu ustaca engellenmiş oldu.  Bu ülkeden elbette FETÖ temizlenmeli ama bu yapılırken iş dünyası moralini bozmadan yoluna devam etmeli. Başbakanımız Binali Yıldırım, düzenlediği basın toplantısında, “ş dünyası işiyle uğraşsın” dedi. İş, aş, istihdam, üretim ile geleceğe bakmaya devam etmeliyiz. Odağımız iş-üretim-ihracat olmalı. Bakın Doğu ve Güneydoğu’ya yeni yatırımlar yapılacak olması kentimiz açısından çok önemli. Yeniden yapılanmada coğrafi lokalizasyonumuz çok avantajlı. İnşaat firmalarımız başta olmak üzere pek çok sektör önemli roller üstlenecektir diye düşünüyorum. Öte yandan bölgenin en gelişmiş en modern ülkesiyiz. Rusya ile başlayan yeni dönem, Irak ve İran ile ilişkilerde ortaya çıkan yeni durumu çok iyi değerlendirmeliyiz. Emtia ve petrol fiyatlarının normale dönmesi ile Türkiye’nin yatırım açısından önem kazanacağına inanıyorum.

 

Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerinin yakalanmasında bir sorun olur mu?

 

OVP’de hedefe ulaşmak diye bir şey yok. Bazen hedeflerin çok üzerine çıkarsınız, bazen gerisinde kalırsınız. Biz mesele iş dünyasında bir plan kuruyoruz, eğer buna ulaşamazsak planı hemen revize ediyoruz. Bu anlamda hacca giden karıncanın ibretlik öyküsünü çok beğenirim. Önemli olan bu yolda çaba sarf etmektir. Bu nedenle geçmişte kimsenin beklemediği gibi ekonomik rakamları nasıl alt-üst etti isek aynısını yine yaparız. Yeter ki ufka bakalım.

 

Gaziantep iş dünyasının psikolojisi nasıl bu olağan dışı koşullarda?

 

Biraz mutsuzluk, huzursuzluk var doğal olarak. Ama gerçekten zor bir dönemden geçiyoruz. Allah korusun 30 yıl geriye gidebilirdik.

 

Devletin güvenlik kurularından FETÖ’cü yapılanma ile ilişkisi olan GTO üyelerinin olup-olmadığı soruluyor mu ya da bu konuda hiç bilginize başvuruldu mu?

 

Şu ana kadar böyle bir taleple karşılaşmadık. Ama Türkiye güçlü bir ülke paralel yapı ile ilgili devletin zaten bir hafızasının olduğunu bu süreçte yakınan izledik. Biz kendi içimizde neler yapılabilir diye durumu etüt ediyoruz. Zaten 17/25’ten sonra bunların gerçek yüzü ortaya çıktı ve sorumlular da cezasını çekecekler.

 

 

GTO yönetim kurulu başkanlığı için yola çıkarken 27 projeniz vardı. Bunları gerçekleşme oranı ne oldu? Neleri hayata geçirdiniz?

 

27 projenin büyük bölümünü hayata geçirdik. En önemli projelerimizden biri üniversite kurmak idi. Ancak zaman içinde yaptığımız analizlerde üniversiteye değil, ara eleman için mesleki ve teknik liseye ihtiyaç olduğunu gördük. Almanlarla birlikte çalışıyoruz. KÜSGET’e, yani sanayinin içine bir meslek lisesi yapılması onlara çok ilginç geliyor. Almanlar önce bu okulları kurup etrafına sanayiyi getiriyor ama biz sanayinin tam ortasına kuruyoruz. Her detay düşünüldü bu okul Türkiye’de parmakla gösterilecek bir eğitim kurumu olacak. Aldığımız model gerçekten çok mükemmel. Geleceğin sanayicisi, ihracatçısının temellerini burada atacağız. Bu konuda ev ödevimize çok iyi çalışıyoruz.

 

Sn. Başkan sanayi ve ticaret arasında gelişmeye çalışan bir kentiz ama gastronomi atağı ile birlikte hizmet sektörünün de geliştirilmesi ve yeni trendler elde edilmesi gibi bir realitede önümüzde duruyor. Ayrıca sosyal hayatın da canlanması için bu gerekli değil mi?

 

Bizi halimize bıraksalar iddia ediyorum şehir olarak dünyanın en iyi ve kaliteli mutfağına sahibiz. Ben dünyayı gezmiş ve farklı tatları bilen birisi olarak söylüyorum dünyanın en iyi mutfağı olmamız imtiyaz değil bir haktır. Büyükşehir Belediyesi bu konuda ciddi çalışmalar yapıyor. Gastronomiyi aldık bitmedi, tam tersine aldık yeni başladı. Bunu bir evlilik gibi düşünmek gerek. Biz de komşu illerimizin 6 ticaret odası ile birlikte bir Turizm Kültür Projesi hazırladık. Bölgeyi kültür turizmi açısından nasıl cazip hale getiririz diye ortak çalışmalar yapıyoruz. Kentimizi bölgemizi tarihinden, mutfağına kadar dünyaya nasıl iyi anlatırız diye ciddi ciddi düşünüyoruz. Bu Suriye meselesi ve darbe kalkışması bizi biraz engelledi ama Gaziantepliyi hiçbir engel yıldıramaz. Bu kapsamdaki çalışmalarımıza yeniden hız vereceğiz. Bizde bir sürü fabrika var ama en önemlisi insan fabrikamız. Aynı zamanda ortak aklı oluşturan ve bu kentin geleceğine yön verenlerin aynı jenerasyon olduğunu hatırlatmak isterim. Gaziantep’i ilgilendiren bir meselede tek düdükle toplanacak kadar üst düzey bir birlikteliğimiz var bu en önemli avantajımız.

 

Erbil’e açılan ofis neler yapıyor? Yatırımcı ve ihracatçı bu ofisten şu ana kadar nasıl faydalandı?

 

Erbil Ofisi gerçekten Irak ile iş yapan firmalarımıza öncülük ediyor. Bireysel iş ilişkilerinin kurumsal hale gelmesi için her türlü desteği veriyoruz. Öte yandan Tahran Ofisi’nin açılması için gerekli hazırlıkları sürdürüyoruz. Bununla yetinmeyip Rusya ile değişen ve pozitife dönüşen ilişkilerimiz nedeniyle kısa süre sonra bir de Moskova Ofisi açacağımızı şimdiden müjdeleyebilirim.

 

Biraz da yönetimsel açıdan GTO’yu konuşalım. Odada geçmiş yıllardakine benzemeyen bir şekilde istifalar yaşanıyor, farklı bir hareketlilik var. Bu da kamuoyunda “GTO’da neler oluyor?” sorusunun sorulmasına neden oluyor. Ben de soruyorum. Olup biten nedir?

 

Biz, odayı yönetmeye talip olduğumuzda her kesimin temsil edildiği bir mozaik oluşturmanın gerekli olduğunu düşünmüştük. Mümkün olduğu kadar bunu da başardık. Ancak bazı arkadaşlarımız yönetim işlevini daha iyi yapacaklarını düşündüğü ve başkan adayı olmak için istifa etti. Bazı arkadaşlarımız ise mevcut yönetim içinde rahat olmadıklarını söyleyip istifa ettiler. GTO bir kurumdur. Burada kişiler değil kurum asıldır. Ben iyi bir ekip olduğumuzu düşünüyorum. Eğer bizim yönetimimiz içinden gelecek seçimler için başkan adayı çıkabiliyorsa bu negatif değil, pozitif bir durumdur diye düşünüyorum.

 

Yönetimdeki istifaları böyle açıklıyorsunuz ama bir de GTO Meclis Başkanı Ali Yener’in durumu var. Kendisi şu an tutuklu ne diyeceksiniz?

 

Hepimiz biliyoruz ki bu bir twit ile başlayan süreç. Meclis başkanımız Ali Yener’i ben çok iyi tanıyorum, kişiliğini de çok yakından biliyorum. Bugüne kadar şahsı ile en ufak bir sorunumuz da olmadı ama yargıya intikal ettirilmiş bu konuyla olumlu yada olumsuz bir değerlendirme yapmam doğru olmaz.

 

Peki önümüzdeki dönemdeki seçimlerde yeniden aday olmayı düşünüyor musunuz, buna yönelik planlar yapıyor musunuz?

 

Bunun için bir değerlendirme yapmak için henüz çok erken. Seçimlerin nasıl olacağı, nasıl yapılacağı bu ortamda belli değil. Biz bir ekibiz buna hep birlikte karar vereceğiz. Eğer bir fedakarlık yapılması gerekirse yaparız. Bizim derdimiz koltuk değil kentin geleceğidir. Bu konuyu ekibimle değerlendiriyorum. Ama dediğim gibi henüz çok erken.

 

Ekibinizle birlikte başarılı bir çalışma dönemi geçirdiğinize inanıyor musunuz?

 

Başarıyı değerlendirmek için artılarla, eksileri birlikte değerlendirmek gerekir. Toplamda baktığımızda başarılı bir dönem geçirdiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim.

 

Son dönemin ekonomik verileri ne durumda. Elektrik tüketimi, üretim, ihracat, işçi sayısı gibi temel kriterler bakımından?

 

İş dünyası hayatına devam ediyor. İşini bırakıp kapatılan fabrika yok. Kamuoyunda bir takım spekülasyonlar var ama gerçeği yansıtmıyor. Şu kadar fabrika kapandı diyorlar ama kapanan fabrika olmadığı işten çıkartılan çalışan da yok. Rakamlar bunun tam tersini söylüyor. Baştanda söylediğim gibi emtia ve petrol fiyatlarındaki durumdan dolayı bir bazı sıkıntılar yaşandı. Ancak biz Temmuz ve Ağustos aylarını istatistiklerden çıkaracağız.

 

2017 yılından beklentiler ne yönde?

 

2017 yılı için şimdiden bir şey söylemek erken. 2017’nin fotoğrafını ancak 10. ayda çekebiliriz.

 

Darbe kalkışmasının yabancı yatırımcı üzerinde negatif bir etkisi olmuş mudur?

 

Doğrular anlatılırsa ülkemiz ve bölgemiz yabancı yatırımcı için cazip bir yer. Ortadoğu ve Asyalı yatırımcılar için en iyi coğrafyadayız.

 

GTO bünyesindeki Suriye Masası’na kayıtlı Suriyeli girişimcilerin sayısında bir artış oldu mu?

 

Evet oldu. Bu sayı 800’e ulaştı. İşler biraz toparlanırsa onlar için ciddi bir projemiz var. Gaziantep, Kilis ve Hatay kapsayan bir nitelikle Serbest Ticaret Bölgesi oluşturmayı planlıyoruz. Daha önce Almanya başta olmak üzere bazı ülkelerde yatırım yapan ama sonunda buraya gelen girişimciler, Gaziantep’i yatırım yapacak en iyi ortam olarak değerlendiriyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Murat Güreş
Etiketler: , “TEK, DÜDÜKLE, TOPLANIRIZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı