Haber Detayı
17 Ocak 2018 - Çarşamba 14:34 Bu haber 5377 kez okundu
 
'Taşeron düzenlemesi 2019 seçimlerine yönelik'
ANTEP - AKP’nin 15 yıllık iktidarı boyunca kamu-kurum ve kuruluşlarında adeta “taşeron cehennemi” yaratıldığını söyleyen Antep Taşeron İşçiler Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Kurt, eleştirdiği yeni taşeron düzenlemesinin 2019 seçimlerine yönelik olduğunu ifade etti.
EKONOMİ Haberi
'Taşeron düzenlemesi 2019 seçimlerine yönelik'

 

AKP Hükümeti’nin iktidara geldiği günden bu yana en fazla gündemde tuttuğu ve bu yönde sürekli umut pompaladığı konuların başında taşeron işçilere kadro verilmesi yasası geldi. Ancak bu yasa da birçok farklı konu gibi Meclis’te görüşülerek hazırlanmak yerine OHAL kapsamında çıkarılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çıkarıldı. Emek örgütlerinin içeriğine ilişkin itirazlarına rağmen yasalaşan düzenleme ile başta belediye çalışanları olmak üzere KİT’lerde ve bazı kamu kurumlarındaki taşeron işçilerin gerçek manada kadro almayacağı anlaşıldı.  
 
Partizancılık yapılarak çıkarılan KHK ile sadece “personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında” çalıştırılan taşeron işçilerin kadroya alınmasına imkân tanındı.  Böylece hizmet alımı ihalelerinde çalışan ancak ihalesi personel çalıştırılmasına dayanmayan işçiler ise kapsam dışında tutuldu.
 
 
Taşeron işçilerin beklentisini karşılamayan düzenlemeyi değerlendiren Antep Taşeron İşçiler Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Kurt, Hükümetin hazırladığı sistem ile işçilerin sadece isimlerinin kadrolu olacağını, statülerinin ise değişmeyeceğini ifade etti.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun ‘Hazırladığımız sistemde işçiler hiçbir hak kaybına uğramayacak’ sözüne atıfta bulunan değinen Kurt, “İşçilerin hak kaybı olmayacak diyorlar, ancak işçilerden geçmiş haklarından feragat edilmeleri isteniyor” diye konuştu.
 
‘TAŞERON CEHENNEMİNİ AKP YARATTI’
 
AKP ile beraber kamu-kurum ve kuruluşlarında adeta “taşeron cehennemi” yaratıldığını ve bugün belediyelerin mezarlık, park bahçe ve fen işleri gibi asli işlerini taşeron şirketlere yaptırdığını söyleyen Kurt, o birimlerde çalışan işlerin asil kadrolar olması gerektiğini kaydetti.
 
‘ÖZDE DEĞİL SÖZDE KADRO!’
 
Kurt, Hükümetin hazırladığı düzenlemeyi taşeron işçilere “lütuf gibi sunmasını da eleştirdi. Kurt, “Zaten kadro işçilerin temel hakkıdır, fazladan bir şeyin verildiği yok. Lütuf gibi gösterilmesi de çok saçmadır. Bütün taşeron işçiler yarınlarına güvenle ve eminle bakabileceği işçi haklarına sahip olmalıdır. Geçmişe baktığımızda son iki seçim ve referandum yapıldı. Davutoğlu dönemindeki seçimlerde her defasında taşerona kadro sözü verildi. Referandumda da kadro sözü verildi. Sözler lafta kaldı ve yerine getirilmedi. En son Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı da 'kadro vereceğiz' dedi. Biz onun lafına da pek inanmamıştık açıkçası, ancak artık sıkışmışlardı diye sözde bir kadroya geçirme sistemi hazırladır. İşçilerin geçecekleri statüye kadro demeye bin şahit lazımdır. Biz bu olaya kadroya geçme dahi demiyoruz” dedi.
 
SEÇİMLERE YÖNELİK
 
Hazırlanan sistemde birçok noktada muğlâklığın olduğunu dile getiren Kurt, bütün taşeron işçilerin kadroya geçirilmeyeceğini, sadece iktidar destekçilerinin kadroya geçirileceğini ifade etti. Kurt’a göre, Hükümetin bu adımı da 2019 seçimlerine yönelik.
 
Hükümetin güvenlik soruşturması ve sınav gibi şeyleri işçilerin önüne koyarak ne kadar az kişiyi kadroya geçirebilirim hesabı yaptığını belirten Kurt, bu durumu şu sözlerle özetledi: “Bir çöpçünün, bir park bahçe işçisinin ne güvenlik soruşturması olabilir. Bunların işçileri kadroya almaya gönülleri yok. Olsa bu gibi saçma şeyleri çıkarmazlar. Yarın sınavlarda işçilere çok zor soru sorulduğunda hiç şaşırmayın.  İşçilerde sınavı geçemedikleri zaman da ya ben sınavı geçemedim onun için işe alınmadım diye kendini suçlayacak. Yani burada bir Ali Cengiz oyunu yapılacak. Bu ülkede bu sistemin çözülmesi için işçilerin şartsız emsal kadroya alınmaları gerekiyor.” 

Haber: Muhammet Abdulkadir Esen

Kaynak: Editör: Muhammet Abdulkadir Esen
Etiketler: 'Taşeron, düzenlemesi, 2019, seçimlerine, yönelik',
Yorumlar
Haber Yazılımı