Haber Detayı
07 Mart 2018 - Çarşamba 12:40 Bu haber 1021 kez okundu
 
Tabipler Odası: SGK açığı yurttaştan fazladan haksız ücret alarak kapatmaya mı çalışıyor?
ANTEP – SGK hesaplarında ortaya çıkan yüksek miktarda açık ile ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Antep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca, “Prim toplama gayreti göstermeyen SGK, Genel Sağlık Sigortasından faydalanan yurttaş fazladan haksız ücret mi almaktadır” diye sordu.
GÜNDEM Haberi
Tabipler Odası: SGK açığı yurttaştan fazladan haksız ücret alarak kapatmaya mı çalışıyor?

 

Antep – Kilis Tabipler Odası Sosyal Güvenlik Kurumunun hesaplarında yüksek miktarda çıkan açıklar ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Tabipler Odası binasında düzenlenen toplantıya oda başkanı Hamza Ağca’nın yanı sıra çok sayıda doktor katıldı. Toplantıda konuşan Hamza Ağca, Sayıştay raporlarına göre sağlık alanında vatandaşlardan elde edilen gelirin sağlık giderlerini karşıladığını ve 16 Milyar lira civarında fazladan bir para toplandığını belirtirken, “Buna rağmen yurttaşlardan 14 kalemde fark veya benzeri ücretler alınıyor. Alınan bu ücretler SGK’nın diğer açıklarını kapatmak için mi kullanılıyor” diye sordu.

 

‘PRİM TOPLAMAYAN SGK, GSS’LİDEN FAZLA PARAMI ALIYOR’

 

Gelir gider tablosunda açığın en önemli nedeninin emeklilik prim gelirlerinin emekli aylıklarını karşılaması olduğunu anlatan Ağca, şöyle devam etti, “Primlerin toplanması için yeterince gayret gösterilmezken, kolay yol tercih edilerek yurttaş daha fazla sağlık harcamasına zorlanıyor. İşverenlerin sigorta prim borçlarını ödeyemedikleri için işverenlerden alacaklarını alamayan, prim borçlarını toplama konusunda gayret göstermeyen SGK, Genel Sağlık Siğortası(GSS)prim gelirleri, GSS’ndan sağlanan sağlık hizmetlerini karşıladığı halde hastanelerde muayene olabilmek, eczanelerde ilaç alabilmek için katkı, katılım veya ilave ücret adı altında yurttaşlardan ücret mi almaktadır?”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tabipler, Odası:, SGK, açığı, yurttaştan, fazladan, haksız, ücret, alarak, kapatmaya, mı, çalışıyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı