Haber Detayı
08 Şubat 2018 - Perşembe 11:19 Bu haber 1631 kez okundu
 
Suruç davası başladı: Adalet Suruç’la gelir
URFA - 33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı'nın 4’üncü duruşması başladı. Duruşma öncesi konuşan katliam gazisi Tülin Gür, Suruç’a adalet geldiği zaman tüm ülkeye adaletin geleceğini vurguladı.
GÜNDEM Haberi
Suruç davası başladı: Adalet Suruç’la gelir

 

 
Urfa'nın Suruç ilçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi önünde 20 Temmuz 2015 tarihinde DAİŞ'in canlı bomba saldırısı sonucu 33 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin açılan davanın 4’üncü duruşması Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. T Tipi Cezaevi Kampüsü salonunda başlayan duruşmaya, saldırıda yaralı kurtulanlar, yaşamını yitirenlerin ailelerinin oluşturduğu Suruç Aileleri İnisiyatifi üyelerinin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Dilek Öcalan ile HDP ve DBP yöneticileri katıldı. 
 
'SAVAŞIN FİTİLİ SURUÇ'TA YAKILDI' 
 

Duruşma öncesi ajansımıza konuşan Suruç gazisi Tülin Gür, savaşın fitilinin Suruç Katliamı ile yakıldığını ifade ederek, Suruç’a adalet geldiği takdirde bütün ülkeye adaletin ve barışın geleceğini söyledi. 
 
Adalet için yollara düştüklerini dile getiren Gür, şöyle devam etti: “Biz en başta söylediğimiz gibi Suruç için adalet, herkes için adalet söylemini yine dile getiriyoruz. Suruç’a adalet gelirse Diyarbakır’a da, Ankara’ya da, Cizre’ye de, Sur’a da adaletin ve barışın geleceğine inanıyoruz. Bize Suruç Katliamı'yla beraber verilmek istenen mesaj, ‘Kürt halkıyla Kobane ile dayanışma köprüsü oluşturmayın’dı. Ancak katliamla engellenmek istenen dayanışma köprüsü katliam sonrası daha da büyük ve sağlam bir köprü oluşturdu. Biz Suruç için adaleti getireceğiz. Kürt halkıyla Kobane ile Rojava devrimiyle aramızda ki bağı asla koparmayacağız.”
 
‘İKTİDARIN BASKILARI BİZİ YILDIRAMAYACAK’

 
Yargılama sürecine bakıldığında gerçek bir adaletin çıkacağına inanmayan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Deniz Bahçeci ise, “Israrla inançla gelmeye devam etmemizin sebebi, bu adaletsizliği tüm dünyaya teşhir etmek. Toplumsal bir baskı oluşturmak ve adalet mücadelesini yaymaktı” diye konuştu. 
 
Bahçeçi, şunları dile getirdi: “Bugüne dek adalet mücadelesinin peşini bırakmadık ve bırakmayacağız. Her dava öncesi Suruç Katliamı'nın tanıkları, hayatını kaybedenlerin yakınları ya tutuklanıyor ya da gözaltına alınıyor. Mahkemenin gidişatını zayıflatmak için her türlü çaba sergileniyor. İktidarın bu baskıları ilk günden beridir, bizi yıldırmadı ve yıldırmayacak.”
 
33 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
 
20 Temmuz 2015’te Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla Kobanê’ye oyuncak ve insani yardım malzemeleri götürmek için Suruç’a gelenler Amara Kültür Merkezi’nde konaklandı. Kültür Merkezi önünde yapılan basın açıklaması sırasında ise, DAİŞ tarafından düzenlenen bombalı saldırıda 33 kişi yaşamını yitirdi. Katliamın üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen görülen davada hiçbir ilerleme yaşanmadı. 2 yıl içinde üç soruşturma savcısı, bir de mahkeme heyeti değiştirildi. Saldırıyla ilgili soruşturmaya, 23 Temmuz 2015’te “Dosya içerisinde bulunulan belgelerin incelenmesinin soruşturmanın amacını tehlikeye düşüreceği” gerekçesiyle gizlilik kararı getirildi.
 
İDDİANAME 18 AY SONRA HAZIRLANDI
 
Katliamdan 18 ay sonra Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 213 sayfalık iddianamede biri başka suçtan tutuklu DAİŞ üyesi olduğu belirtilen 3 kişi hakkında toplam 104’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. İddianamede, bombalı saldırıyı gerçekleştiren kişinin incelenen deliller, kamera kayıtları ve teşhis yapılması sonucu DAİŞ'li Abdurrahman Alagöz olduğu belirlendi. İddianamede, katliamın failleri olarak canlı bomba Abdurrahman Alagöz, 10 Ekim Katliamı’nı da organize ettikleri, ancak Antep’teki bir hücre evi baskınında kendilerini patlattıkları öne sürülen Yunus Durmaz ve Halil İbrahim Durgun, 10 Ekim Ankara Tren Garı Katliamı davası sanıklarından Yakup Şahin, firari olduğu belirtilen Deniz Büyükçelebi ile İlhami Mali gösterildi. Bu yüzden davada yargılanan tek sanık Yakup Şahin oldu. 
 
İddianamede, devlet yetkililerinin sorumluluğuna yer verilmemesi mağdurların tepkisine neden oldu. 

Kaynak: (MA) - Mezopotamya Ajansı Editör:
Etiketler: Suruç, davası, başladı:, Adalet, Suruç’la, gelir,
Yorumlar
Haber Yazılımı