Haber Detayı
02 Ocak 2019 - Çarşamba 23:19 Bu haber 1185 kez okundu
 
Suriye ordusu: 400 YPG'li Şam ile varılan anlaşma uyarınca Menbiç'ten ayrıldı
Suriye ordusu, Şam ile Kürtler arasında varılan anlaşma gereğince 400 kadar YPG mensubunun Menbiç'ten ayrıldığını açıkladı.
DÜNYA Haberi
Suriye ordusu: 400 YPG'li Şam ile varılan anlaşma uyarınca Menbiç'ten ayrıldı

DEVHABER - Suriye ordusu, Şam ile Kürtler arasında varılan anlaşma gereğince 400 kadar YPG mensubunun Menbiç'ten ayrıldığını açıkladı.


Suriye ordusu Menbiç’in batı sınırında mevzilerini güçlendirdi
Suriye Savunma Bakanlığı, Şam yönetimi ile Kürtler arasında varılan ve YPG'nin Menbiç bölgesinden çekilmesini kapsayan anlaşma gereği 1 Ocak tarihinde yaklaşık 400 kadar YPG mensubunun 30 araçlık bir konvoy ile birlikte Menbiç'ten ayrıldığını duyurdu.

Suriye Savunma Bakanlığı'nın basın servisi, Sputnik'e yaptığı açıklamada, "Suriye'nin kuzeyindeki bölgede yeniden barışın sağlanması adına varılan anlaşma uyarınca 30 araçlık bir YPG konvoyu, Menbiç'i Fırat Nehri'nin doğu kıyısında terk etti" ifadelerine yer verildi.

Öte yandan bakanlık, YPG'lilerin Menbiç kentini terk ettiği görüntünlerin yer aldığı bir videoyu Facebook aracılığıyla dünya ile paylaştı

 

Daha önce bir Sputnik muhabiri, Suriye ordusunun, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) olası bir operasyonunu önlemek amacıyla Menbiç yakınlarında konuşlandığını aktarmıştı.


Kremlin, Suriye ordusunun Menbiç’in kontrolünü ele geçirdiği bilgisini doğruladı
Geçtiğimiz günlerde Suriye ordusundan yapılan açıklamada, halkın isteği ve talebi üzerine ordunun, Menbiç'e girdiği ve Suriye bayrağını göndere çektiği bilgisi paylaşılmıştı.

 

Suriye ordusu sözcüsü, gelişmeyi "Askerlerimiz Menbiç'e girdi ve bayrağı göndere çekti. Menbiç'teki tüm Suriye vatandaşları ve diğer tüm kişilerin tam güvenliğini garanti ediyoruz" ifadeleriyle duyurmuştu.

 

YPG, Suriye hükümetine, Türkiye'nin olası bir müdahalesini engellemek amacıyla aralarında Menbiç'in de dahil olmak üzere boşalttıkları bölge üzerinde kontrol sağlaması yönünde çağrıda bulunmuştu.

Kaynak: () - tr.sputniknews.com Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Suriye, ordusu:, 400, YPG'li, Şam, ile, varılan, anlaşma, uyarınca, Menbiç'ten, ayrıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı