Haber Detayı
02 Aralık 2018 - Pazar 11:46 Bu haber 921 kez okundu
 
Sur’da bitmeyen yasak!
“Toledo yapacağız” denilen Diyarbakır’ın tarihi ilçesinde sokağa çıkma yasağı 3. yılını doldurdu.
GÜNDEM Haberi
Sur’da bitmeyen yasak!

DEVHABER - Üzerinde en az 7 bin yıldır kesintisiz uygar yaşamın sürdüğü Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı, üçüncü yılını geride bıraktı. Bir dünya rekoruna işaret eden yasak sonrasında, “Sur’u Toledo yapacağız” denilerek ilçe tam anlamıyla yerle bir edildi. Binlerce yapı yıkıldı. Bilinmeyen ve kamuoyuna açıklanmayan bir imar süreci başlatıldı.

 

Sur’da aralıklarla ilan edilen yasakların sonuncusu, 2 Aralık 2015 tarihinde, 6 mahalleyi kapsayacak şekilde ilan edildi ve halen de sürüyor. Dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala, 9 Mart 2016’da ilçedeki operasyonların bittiğini açıklasa da yasak kaldırılmadı. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Sur’da yeni bir yapılaşmaya gidileceğini belirterek, “Sur’u Toledo yapacağız” dedi. O andan itibaren de devreye bu kez iş makineleri girdi ve hasarlı olsun olmasın, binlerce yapıyı yıkıp geçti. Yapılan icraatlara yasal kılıf için de 21 Mart 2016’da, 6 bin 292 parsel için Bakanlar Kurulu kararı ile “acele kamulaştırma” yoluna gidildi.

 

Yeni yapılacak hanelerin satışı için uzlaştırmaya gidilmek istense de yoksul Sur halkı, bu binalardan alamadı. Yeni yapılan ancak nasıl olduğu bilinmeyen bu evlerin ve işyerlerinin satılıp satılmadığı, satıldı ise kimlere satıldığı halen de bilinmiyor.

 

Tuncel de açlık grevinde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine destek vermek için, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in de tutuklu bulunduğu Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde, 10 günlük açlık grevi eylemine başladığı açıklandı. Tuncel ile birlikte, 14 kadın tutuklunun daha aynı cezaevinde eyleme başladıkları bildirildi.

Kaynak: (cumhuriyet) - CUMHURİYET Editör:
Etiketler: Sur’da, bitmeyen, yasak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı