Haber Detayı
27 Temmuz 2018 - Cuma 12:30 Bu haber 2483 kez okundu
 
Süperpak işçileri: 300 Spartalı kazanmıştı bizde kazanacağız
ANTEP – Grevde olan Süperpak Ambalaj'ın Antep işçileri adına konuşan Selüloz-İş Sendikası Antep Temsilcisi Fatih Anlar, greve çıkan 250 işçiyi 300 Spartalıya benzeterek, “Onlar kazanmıştı ve bizde kazanacağız” dedi.
SENDİKA Haberi
Süperpak işçileri: 300 Spartalı kazanmıştı bizde kazanacağız

 

Avusturya merkezli Mayr-MelnhofPackaging Şirketi'ne ait MM Süperpak Ambalaj'ın İzmir, Karaman ve Antep'te bulunan fabrikalarında çalışan 250 civarında işçi, şirket yönetiminin üretim düşüklüğünü neden göstererek 0 (sıfır) zam dayatması üzerine başlattıkları grev 37'inci gününde. Grevde olan Selüloz-İş Sendikası'na üye işçiler, talepleri kabul edilene kadar grevi bırakmayacaklarını söyledi.
  
Her gün sabah saat 08.00’de geldikleri fabrika önünden akşam saat 17.00'ye kadar direnen işçiler, grev alanında komünal bir yaşamı esas alıyor. 40 derecelik güneşin altında sabahtan akşama kadar dama, okey gibi oyunlar oynayarak ve sohbet ederek zaman geçiren işçiler, grevlerine kararlı bir şekilde devam ediyorlar.
 
 

‘GREV BİR ETTİ’

 

Greve başlamadan önce grevin ne olduğunu bilmediklerini, greve başlayınca grevin ne olduğunu öğrendiklerini söyleyen Selüloz-İş Sendikası Antep Temsilcisi Fatih Anlar, greve başlamadan önce "Dayanamayız", "Yapamayız" düşüncesinin hakim olduğunu söylediler. Greve başladıktan sonra işçilerin kenetlendiğini anlatan Anlar, işverenin beklediği kırılmanın yerini kenetlenmeye bıraktığını ifade etti. Anlar, şöyle devam etti: “Çünkü hepimiz aynı sorunlar için ortak bir çatı altındayız. Herkes kendi sorunlarını unutup greve odaklandı. Grev bize tutumluluğu, az parayla geçinmeyi ve kavga ettiğimiz, kızdığımız, sevmediğimiz adamla aynı çatı altında birlik içerisinde yaşamayı öğretti.”

 

‘HAKKINI ARAYAN EMEKÇİLERİZ’

 

Anteplilerin grev ve sendika gibi kavramlara yabancı olduklarını ifade eden Anlar, toplumun grevi devlete ihanet gibi gördüğünü belirtti. “Biz yanlış değiliz ki" diyen Anlar, "Biz sadece hakkımızı arıyoruz. Kötü bir şey yapmıyoruz. Burada çalışırken her işçi maaşının her kuruşunu çalışmasıyla kendisine helal ettiriyordu. Çalışırken güzel de, iş hak aramaya gelince mi kötü olduk. Biz hainlik etmiyoruz. Biz sadece hakkının peşinden koşan emekçileriz” dedi.

 

‘BİZİM SAFIMIZ EMEK SAFI’

 

"Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" diyen Anlar, ortada bir haksızlık olduğunu ve haksızlık karşısında susup dilsiz şeytan olmamak için greve çıktıklarını vurguladı. Büyük bir güçlerinin olmadığını, karşılarında koca bir holding olduğunu belirten Anlar, “Biz ise fakir emekçileriz. Örnek verecek olursak karşı tarafından elinde tank, uçak varken; bizim elimizde ise sadece kılıç var. Kılıçla tank ve uçağa karşı koymaya çalışıyoruz. Mücadelenin sonu nereye gidecek bilmiyoruz. Hazreti İbrahim ateşe atıldığında ateşe bir damla su taşıyan karıncaya sormuşlar. ‘Bir damla su ateşi mi söndürecek?’ o da ‘Belki bir faydası olmayacak ama safımız belli olsun’ demiş. Onlar bizden daha güçlü olabilirler, ancak bizler emekten yana olduğumuzu göstermek için greve çıktık” diye ekledi. 

 

‘BİZLER DE 250 SPARTALIYIZ VE KAZANACAĞIZ’

 

250 işçinin milyarlarca dolar sermayeye sahip olan holdinge kafa tuttuğunu sözlerine ekleyen Anlar, “Hak için mücadele ediyoruz. Bu mücadeleyi biraz da 300 Spartalı’nın mücadelesine benzetebiliriz. Onlarında sayısı azdı ama kendilerine inanıyorlardı ve kazanabileceklerini düşünüyorlardı. Bizimde sayımız az, ancak kendimize ve kazanabileceğimize inanıyoruz. Onlar kazanmıştı ve bizde kazanacağız. Şartlarımız kabul edilmeyene kadar grevden asla geri dönmeyeceğiz. Bu süre yılları da asla bekleyeceğiz. Biz bozguncu değiliz. Karşı taraf pire için yorganı yakıyor. Gelip karşımıza otursalar, orta yolu bulsak tamam deriz, neden tamam demeyelim?” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Süperpak, işçileri:, 300, Spartalı, kazanmıştı, bizde, kazanacağız, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı