Haber Detayı
16 Temmuz 2018 - Pazartesi 12:46 Bu haber 4216 kez okundu
 
Sosyalist " Kıya Hamdoş " marşlarla uğurlandı
Önceki gün kalp krizi sonucu hayatının kaybeden TİP'in kurucularından, Gaziantep'in tanınmış siması Hamdi Doğan (Hamdoş Dayı) deyişler, marşlar ve sloganlarla son yolculuğuna uğurlandı.
YEREL Haberi
Sosyalist

Önceki gün kalp krizi sonucu hayatının kaybeden TİP'in kurucularından, Gaziantep'in tanınmış siması Hamdi Doğan (Hamdoş Dayı) deyişler, marşlar ve sloganlarla son yolculuğuna uğurlandı.

 

TİP  Aşığı Hamdi Doğan ( Hamdoş) için ilk tören Antep Düztepe Cem evinde yapıldı. Törene HDP, CHP EMEP, TİP üyeleri, Sendikalar ve sivil toplum kuruluşları katıldı. Cem evindeki törenin ardından cenaze vasiyeti gereği Çapalı köyüne getirildi. Hamdi Doğan cenazesinde CEM yapılmasını ve Devrimci marşlarla uğurlanmasını istemiş, ailesi ve dostları bunu yerine getirmiştir.

 

Köy meydanına getirilen Hamdoş için türküler ve deyişler söylendi. Hamdi Doğan’ın (Hamdoş) yakın dostları ve yoldaşları , ne kadar mücadeleci olduğu,insani yönden tüm insanları kucaklayan, sevilen bir kişilik olduğunu vurguladılar.

 

 Aynı dernekte mücadele veren Özgür Güçkıran konuşmasında “  Hamdoş kıya dayıyı anlatırmısınız dediler, bende Hamdoş dayı anlatılmaz ancak yaşanır. Hamdoş Kıya yaşamında kimsenin karşısında diz çökmedi, kimsenin karşısında onursuzca yaşamadı. Ondan çok feyiz aldık, O bir sosyalist, o bir devrimci ve Gezi eylemlerinde Çapulcu oldu. Hamdoş dayımızı ışıklar içinde uğurlayalım. Yıldızlar yoldaşı olsun."

 

TİP Aşığı Hamdoş Dayıyı yıllardır aynı kulvarda mücadele veren Kızı Siret Doğan anlamlı bir konuşma ile babasını yaşamını özetledi.

 

 

SİRET  DOĞAN “ Babam 1937 yılında Töreli köyünde dünyaya geldi. Ailesi 40 günlükken Bostancı köyüne yerleşti. Babası yemende çarpışmış ama bir karış toprağı olmayan bir babanın ve Kadem bacının oğludur. Benim sevgili babam çok istediği okulun uzağında kalmış büyük çabalarla 3 yıl öğrenim gördü. Babam ve ailesi Çapalı köyüne sürgün edilmiştir. O dönemlerde ekmeğini ırgatlık ve işçilik yaparak çıkaran bir babamdır. Köyün ağasının oğlu Hasan Beyazla tanışır. Hasan Beyaz Fransa’da eğitim almış sosyalist biridir.  Bu tanışma babamın hayatında önemli bir nokta olmuştur. Hsan Beyazla ilişklerinde kendini yetiştirmiş ve Hamdoş babam 1962 yılında TİP sinin bir üyesi olmuştur.

 

Hamdoş o dönemlerde TİP kurucuları Behice Boran, Sadun Aren ve Mehmet Ali Aybar’la çalıştı. Hamdoş babam Güneydoğu bölgesine partili olarak örgütleme çalışmalarında bulundu. !972 yılında Mehmet ali Aybar’la birlikte Sosyalist Devrim Partisini kurdular. Yıllarca mücadele sosyaliz için mücadele etmiş, bedeller ödemiş babamdır. Sevgili babam umudun, yaşamın ve mücadelenin sembolü olmuştur. Sevgili babam ölmeden önce sizlere şu cümleleri okuma mı istemiş. Aynen okuyorum, babamı onurlandıran, acımızı paylaşan kardeşleri, sevgili yoldaşları, anaları, bacıları acımızı paylaştığınız için, hepimizin başı sağolsun. Son cümleleri bile düşünmüş ve her şeyi  kimin ne nerde durması gerektiğini som isteklerini kaleme almış bir babanın kızı olmaktan onur duyuyorum. Buraya kadar gelip bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlara binlerce teşekkür ediyorum.  “

 

SEMAH DÖNDÜLER

Hamdi Doğanın meydandaki etkinlikte bu uğurda yaşamlarını kaybedenler için   dakikalık saygı duruşu yapıldı. Daha sonra tabutunun etrafında semah ekibi değişler eşliğinde semah döndüler.

 

 

OMUZLARDA TAŞINDI

Hamdoş’ un tabutu Devrimci gelenekte omuzlara alındı.Binlerce kişi son yolcuğunda omuzlarda taşıdılar. Kortejte Devrimci ve Sosylist marşlarla mezarlığa getirildi.  Marşlar eşiğinde toğrağa verildi.Defin bittikten sonra Hamdoş dayı için lokma dağıtıldı.

 

TORUNUNDAN SON  GÖREV

 

YAKINLARI GÖZ YAŞLARI İLE BOĞULDU

 

HAMDOŞ DAYI KARANFİLLERLE UĞURLANDI

 

 

Haber ve Fotoğrlar : Ali Vefa YURDAL

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Sosyalist, ", Kıya, Hamdoş, ", marşlarla, uğurlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı