Haber Detayı
06 Şubat 2018 - Salı 09:03 Bu haber 2708 kez okundu
 
Sınır medyası sıfırı tüketti!
HATAY - Afrin’e dönük operasyonu günlerdir “Sınırın sıfır noktasındayız” diyerek yayınladıkları mizansen görüntülerle sunan ana akım medya mensuplarının konumlandığı noktanın sınıra uzaklığı yaklaşık 10 kilometre. Kışkırtıcı yayınlara rağmen savaştan mağdur olan ilçe sakinlerinin tek istediği ise, barış ve güvenlik.
GÜNDEM Haberi
Sınır medyası sıfırı tüketti!


Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve bağlı grupların, 20 Ocak'ta Afrin'e yönelik başlattığı operasyon 18'inci gününe girdi. Sürdürülen operasyonlar nedeniyle bölgeden yoğun çatışmalarla birlikte ölüm haberleri gelmeye devam ederken, sınırın bu tarafında ise, Kilis ve Hatay’da yaşayan halk, yanı başlarında süren savaşın korku ve tedirginliği içerisinde. 
 
Yoğun askeri hareketliliğin günden güne arttığı Kilis ve Hatay sınır hattına, valiliklerce “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilmesi nedeniyle ne muhalif gazeteciler ne de halk yaklaştırılmıyor. 
 
SINIR 10 KM UZAKTA
 
Ancak bu durum, operasyondan bir gün sonra Başbakan Binali Yıldırım’ın toplayıp 15 maddelik “dikkat edilecekler” listesi doğrultusunda bir yayıncılık yapmalarını istediği havuz medyası ve ana akım medya mensupları için engel değil. Hükümetin çizdiği çerçeve doğrultusunda yayıncılık yapıp, savaş kışkırtıcılığını sürdüren gazetecilerin konumlandığı nokta olan Hatay'ın Hassa ilçesine bağlı Akbez mevkisi, sınıra yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta. Buna rağmen, “Sınırın sıfır noktasındayız” diyerek yayınlarını sürdüren medya mensuplarının sunduğu içerik ise, TSK’nin onayıyla ancak servis edilen kimi operasyonel bilgilerle sınırlı. 
 
MİZANSEN GÖRÜNTÜLER
 
Konumlanılan o noktadan sadece atılan bombaların çıkardığı ses ve dumandan başka bir şeyin görülmesi mümkün değil. Bu nedenle yabancı medya kuruluşları çalışanları bir süre sonra buradan ayrılmayı tercih etti. Hükümet yanlısı medya ise, bir yanda TSK’nin pasladığı bilgi metinleri, diğer yandan yoldan geçen yurttaşların eline bayrak tutuşturulmasıyla çekilen mizansen görüntülerle cephe gerisinde milliyetçilik propagandası ve savaş kışkırtıcılığı yapmakla meşgul.
 
KENT HALKI: PSİKOLOJİMİZ BOZULDU
 
Sınır hattında bunlar yaşanırken, güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen bir yurttaş, endişe içinde olduklarını ve ne yapacaklarını bilmediklerini şu sözlerle ifade etti: “Buradaki halk geçimini daha çok tarım ve kaçaklılık yaparak geçiniyorlar. Başlayan bu savaşla ile birlikte iş yapamıyoruz. İnsanlar buraya da bir roket düşer endişesi ile evinden çıkmıyor. Hem ekonomik olarak hem de bomba seslerinden kaynaklı psikolojimiz bozulma noktasına geldi.” 
 
'SAVAŞ İSTEMİYORUZ'
 
Yine ismini vermek istemeyen bir başkası, adeta diken üstünde olduklarını ifade etti. Esnafların artık iş yapamaz geldiğini ve insanların korkudan evden çıkmadığını belirten yurttaş, "Operasyonun ilk başlarında gece gündüz mehter maşları çalışıyordu. Askerler tarafından herkese bayrak dağıtılarak asılması istendi. Buraya gelen birçok medya bizi savaşı destekliyor gibi gösteriyor. Ama biz savaştan yana değil, burada barış ve güvenliğin olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 

Kaynak: (MA) - Mezopotamya Ajansı Editör: Muhammet Abdulkadir Esen
Etiketler: Sınır, medyası, sıfırı, tüketti!,
Yorumlar
Haber Yazılımı