Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 22:01 Bu haber 1339 kez okundu
 
Prof.Dr. Muhsin Doğaroğlu Gaziantepli Arıcılarla Buluştu
Gaziantep İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından “Arıcılıkta başarı koşulları ve Modern Arıcılık Teknikleri” adı altında eğitim semineri Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Salonu’nda düzenlendi
YEREL Haberi
Prof.Dr. Muhsin Doğaroğlu Gaziantepli Arıcılarla Buluştu

Gaziantep İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından “Arıcılıkta başarı koşulları ve Modern Arıcılık Teknikleri” adı altında eğitim semineri Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Salonu’nda düzenlendi. Dünyaca ünlü arıcı Uzmanı Prof. Dr. Muhsin Dogaroğlu arı bakımı, besleme, hastalık ve zararları, modern arıcılık teknikleri konularında arıcılık yapan vatandaşlara bilgiler verdi.

 

Arı’nın doğal yollarla beslenmesi sağlanmalı

Arıcılıkta kıt sene olmadığını dile getiren Doğaroğlu, “Arıcılık için kötü bölge yoktur. Alaska’ya kadar  Arıcılık yapılıyor. 3 kat arıcılığı öğrenmemiz gerekiyor. 3 kat arıcılığı öğrenirsek iki kattan bal alacağız alttaki katı arılara bırakacağız. Arının yuvası bozulmaması gerekiyor. Arının yaşaması, sağlıklı gelişmesi ve üremesi için, bal vermesi için hayati önem taşıyan yöntemler var. Bunları yaparsanız ilaç, şeker derdi kalmaz. Yapmanız gereken arıyı doğal kaynaklarla beslenmesini sağlamanız. Asıl beslenme doğal kaynaklardan beslenmesidir” değerlendirmesinde bulundu.

 

İlaç diye atılan aslında zehirdir

Doğaroğlu,  “İlaç diye atılan aslında zehirdir. Arıya verilen şeker zehirdir. Dünyada hiçbir böcek alışmış olduğu besin maddesi dışındaki bir madde ile beslenemez. Arının bir tek besini var o da polendir. Arının beslenmesi için poleni vermiyorsanız arı aç demektir. Arının kendi yaşamını sürdürmesi ve size bal yapması için alması gereken iki tane madde var. Birincisi beslenmesinin ana kaynağı polen, ikincisi enerjinin ana kaynağı nektardır. Asıl beslemeyi polen yapar, asıl bal üretimini ise nektar yapıyor” dedi.

 

30 bin kök lavantamız hazır durumda

Gaziantep İli Arı Yetiştiricileri Birliği’ni  kurulduğundan beri çalışmalarına devam ettiğini belirten Gaziantep İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca, “Gaziantep’te arıcılığın gelişmesi için temel arıcılık kursları verdik. Ayrıca balın tüketimini artırmak ve ürünleri pazarlayabilmek için ilk defa ballı baklavayı yaptık. Yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde 30 bin kök lavantamız hazır durumda ve bu yıl dağıtımını yaparaktan bitki florasına katkı sağlayacak. Genç çiftçi projeleri ilk yıl şehrimizde 4 kişiye çıkmıştı. İkinci yıl 9 ve üçüncü yıl 19 kişiye çıkmasını sağladık. Bu şekilde hem üye sayımız arttı hem de genç arıcılarımız bu alanda yetişmeye başladı. Son 4 yıl içerisinde şehrimizde 4 bal ormanı diktik. Gaziantep’teki ormanların yarısının ballı ağaç olması için çaba sarf ettik. Dolayısıyla 4 yıl içerisinde 4 milyonun üzerine ballı ağaç dikimi gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesinin desteği ile 47 ton arı otu tohumu dağıttık. Bu yıl makine ve ekipman dağıtımına başladık ve inşallah makineleri yüzde 80 hibeli olaraktan üyelerimize ulaştırmaya çalışacağız” şeklinde açıklama yaptı. 

 

Markamızı büyütmeye devam edeceğiz

“Birliğimizin markasını oluşturduk ve markamızı büyütmeye devam edeceğiz” diyen Başkan Koca, “Bu yıl az da olsa üyelerimizden bal alımına başlayacağız. Orman Müdürlüğümüz zahter bitkisinin fidelerini yetiştirdi. Bu fideler bal ormanlarına dikilecek ve var olan orman türlerinin içerisinde bitki türleri dikilecek. Zahter balının coğrafi işaretini ilimiz adına alıyoruz. Ticaret Borsamızın desteği ile Gaziantep’in zahter balını Gaziantep adına tescilliyoruz. Ayrıca şehrimizde arıcılık entegre tesisi kurmayı düşünüyoruz. Bu tesis içerisinde bal dolumdan petek üretimine kadar diğer hizmetlerin olacağı bir yer olacak” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Prof.Dr., Muhsin, Doğaroğlu, Gaziantepli, Arıcılarla, Buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı