Haber Detayı
17 Nisan 2018 - Salı 16:16 Bu haber 1596 kez okundu
 
Polisin vurduğu Karakan’ın avukatı: Emniyet delilleri yok ediyor
Antep'te "Dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından öldürülen lise öğrencisi Ekrem Görkem Karakan'ın aile avukatı Nesrin Tuncel, süreç hakkında bilgi vererek, mobese kayıtları, telsiz konuşmaları, telsiz ihbar anonslarının emniyet tarafından verilmediğini ve delillerin karartılmaya çalışıldığını kaydetti.
GÜNDEM Haberi
Polisin vurduğu Karakan’ın avukatı: Emniyet delilleri yok ediyor


Antep’in Şahinbey ilçesinde polis kontrol noktasında 31 Aralık 2017 tarihinde saat 22.00 sıralarında araçla geçerken "dur" ihtarına uymadığı gerekçesi ile polis memuru H.B tarafından kaleşnikof tüfekle vurulan 17 yaşındaki lise öğrencisi Ekrem Görkem Karakan’a ilişkin aile avukatı Nesrin Tuncel basın toplantısı düzenledi. Tuncel’in bürosunda düzenlediği toplantıya Ekrem Görkem Karakan’ın annesi Naime Karakan ve babası Hasan Karakan katıldı. 
 
 ‘MOBESE GÖRÜNTÜLERİ ORTADA YOK’
 
Olay yeri inceleme ekiplerinin bulduğu deforme mermi çekirdeklerinin birbiriyle aynı olmadığını belirten Tuncel, şüpheli polis memurunun ve yanında bulunan diğer memurların silahlarının toplatılıp atış yapılıp yapılmadığının incelenmediğini kaydetti. Emniyetin olayı karartmak istediğini vurgulayan Tuncel, “Olay emniyetin uygulama yaptığı sırada olmasına rağmen olayı yine emniyetin soruşturması, memurlarını koruma saiki ile hareket edeceği şüphesi uyandırıyor. Soruşturmayı Jandarma ya da farklı bir kurum yürütmelidir. Olayın yaşandığı cadde ana artel olmasına rağmen, mobese kamera görüntüleri elde edilememiştir. Bozuk olduğu, çalışmadığı gibi cevaplar aldık. Kamera görüntülerinin olmaması yâda kameranın bozuk olması kabul edilemez, bir bahanedir” dedi. 
 
‘EMNİYET DELİLLERİ YOK ETTİ’
 
Ekrem Görkem Karakan’ın olaydan sonra ambulansla hastane hastane gezdirildiğini sözlerine ekleyen aile avukatı Tuncel, şöyle konuştu: “Gezdirilirken ambulansın içinde müdahale yapılıp yapılmadığından dahi şüphe duyuyoruz. Ambulansa alındığında canlı idi. Daha sonra çenesine aldığı kurşun, çenesini ve dilini parçalayarak parçalanan parçaların boğazına dolup, nefessiz kalması nedeniyle öldüğünü düşünüyoruz. 13 gün hastanede makineye bağlı yaşatıldığı söylenerek aile oyalanmış ve bu süreçte emniyet delilleri yok etmiştir. Bir komiser yardımcısının telsizden ‘Bugün koyu renkli araç ile bombalı saldırı olacak ihbarı aldık’ anonsu geçtiği, bu ihbar doğrultusunda ateş edildiği savunmasına karşı; telsiz ihbar anonsuna ilişkin telsiz görüşmelerini talep ettik. Emniyet buna da bir cevap vermedi. Kaldı ki Ekrem’in kullandığı araç gri renktir. Aydınlanmanın net olduğu yerde polis memuru siyah ile beyazı ayırmaması mümkün değildir.”

 


‘POLİSE VUR EMRİNİ ERDOĞAN VERDİ’
 
Avukattan sonra söz alan Görkem’in annesi Naime Karakan, 4,5 aydır yaşamadığını ve ilaçlara ayakta durmaya çalıştığını belirtti. Ülkede adalet olmadığını ifade eden Karakan, oğlunu polisin vurduğunu ve polislerinde olayı karartmaya çalıştığını ifade etti. Polislerin hayallerini çaldığını dile getiren anne Karakan, “Öldüren polisin sadece yerini değiştirdiler. Bizden saklamaya çalışıyorlar. Vur emrini veren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dır. Vuran da Cumhurbaşkanının polisidir. Biz kimi kime şikâyet edeceğiz. Biz polise canımızı emanet ediyoruz. Polis bizi canımızdan vuruyor. Oğlumuz geri gelmeyecek ama biz adaletin yerine getirilmesini istiyoruz. Polis böyle korunduğu müddetçe daha çok genç öldürülür. İçişleri bakanı Süleyman Soylu iki oyuncak getirdi. Hiçbir şey yapmadı. Bu ’Allah’ın takdiridir’ dedi ve gitti. Cumhurbaşkanı polislere vur emri veriyor. Bu Allah’ın takdiri midir?” diye sordu.

 

HABERİN VİDEOSU ALT KISIMDA
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Polisin, vurduğu, Karakan’ın, avukatı:, Emniyet, delilleri, yok, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı