Haber Detayı
12 Haziran 2018 - Salı 18:18 Bu haber 3443 kez okundu
 
Pervin Buldan ; ' Demirtaş'ı İdam Etmek , RTE’nin Boyunu Aşar '
Seçim çalışmaları kapsamında Antep’i ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, yurttaşlara 24 Haziranda oy kullanmaya giderken iktidarın ülkede yaşattığı acılara unutmamaları gerektiğini söyleyerek, “AKP artık bu ülkeye umut vadetmiyor. Tercihinizi umudun ve barışın adresi olan HDP’den yana kullanın dedi.
SİYASET Haberi
Pervin Buldan ;  ' Demirtaş'ı İdam Etmek , RTE’nin Boyunu Aşar  '

Seçim çalışmaları kapsamında Antep’i ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan,  yurttaşlara 24 Haziranda oy kullanmaya giderken iktidarın ülkede yaşattığı acılara unutmamaları gerektiğini söyleyerek, “AKP artık bu ülkeye umut vadetmiyor. Tercihinizi umudun ve barışın adresi olan HDP’den yana kullanın dedi.

 

Seçime sayılı günler kala Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan seçim çalışmaları kapsamında Antep’i ziyaret etti. Merkez Şehitkamil ilçesine bağlı Gazikent mahallesinde DBP Şehitkamil ilçe örgütü binası önünde partisinin düzenlediği halk buluşmasına katılan Buldan’ı HDP’nin Antep adayları ve yüzlere HDP’li karşıladı. Halk buluşmasının düzenlediği alana HDP bayrakları ve Selahattin Demirtaş posterleri asıldı. Buluşmanın yapılacağı alanda bulunan evlerden kadınlar Buldan’ı zafer işaretleriyle selamlarken HDP’liler ‘Seloya Özgürlük’ sloganı attı.

 

 

‘ANTEP İKTİDARI SANDIĞA GÖMECEK’

Ramazan ayının barışa ve kardeşliğe vesile olmasını temenni ederek sözlerine başlayan Buldan, ayın sonunda gerçekleşecek olan 24 Haziran seçimlerinde ezilen ve ötekileştirilen Türkiye halklarının umudu olan HDP’nin büyük bir zafer kazanmasını umut ettiğini söyledi. Başarı ve zaferin halkların halkların başarı ve zaferi olacağını aktaran Buldan, “24 Haziranda büyük zaferin altına halklarımızla beraber imza atacağız. Antep kararını verdi. 24 Haziran tarihinde AKP’ye büyük bir ders verip onu sandığa gömecek. Çünkü biliyoruz ki burada yaşayan vatandaşlarımız AKP’nin 16 yıllık iktidarlık döneminde her türlü şiddete baskıya maruz kaldı” dedi.

 

 

‘IŞİD’E GÖZ YUMANLAR KATLİAMDAN SORUMLUDUR’

20 Ağustos 2016 tarihinde Antep’in Şahinbey ilçesinde bulunan Beybahçe mahallesinde Kürt bir ailenin düğününe yönelik yapılan canlı bomba saldırısını hatırlatan Buldan,  olayda hayatını kaybedenleri asla unutmayacaklarını söyleyerek ölenleri andı. Beybahçe katliamıyla beraber ülkede katliamların arda arda yaşandığını ifade eden Buldan şöyle devam etti, “Hangi kente gidersek gidelim her yerde bir katliam yaşanmış. Antep özellikle IŞİD çetelerinin örgütlendiği bir kenttir. IŞİD’in burada örgütlenmesine göz yumanlar bu katliamlardan bire bir sorumludur. İstenseydi bu katliamlar önlenebilirdi. Bütün bu katliamın arkasında ki karanlık güçler hükümetin bilgisi dâhilinde yapıldı.”

 

‘6-8 EKİM OLAYLARINI ARAŞTIRILSIN’

Katliamların araştırılmasını istediklerini ancak AKP ve MHP’nin karşı çıktığını dile getiren Buldan, araştırma komisyonları kurulsaydı AKP ve MHP’nin zorda kalacağını vurguladı. Bütün zorluklara ve karşı çıkmalara rağmen katliamların açığa çıkartılması için mücadele ettiklerini sözlerine ekleyen Buldan, “HDP olarak katliamların peşini bırakmayacağız. Gerçekleştirenlerden hesap soracağız. Sadece Beybahçe’de değil 6-8 Ekim olaylarında bu ilde 5 kişi yaşamını yitirdi. Biz 6-8 Ekim olaylarının da açığa çıkması için büyük bir mücadele verdik. Bunların sorumlusu olan AKP ve devlet bunların açığa çıkmasını engelledi. Buğun bize ve Demirtaş’a saldırmalarının sebebi budur. Biz katliamlar açığa çıksın diyoruz. Recep bey Selahattin Demirtaş’ın 6-8 Ekim olayların yaşamını yitirenlerin kanının eline bulaştığını söylüyor. Buradan hodri meydan diyoruz. Kuralım bir komisyon 6-8 Ekim olaylarını araştıralım” diye konuştu.

 

" İNANIN ÇOCUKLAR "

 

‘AKP ÇÖPLÜGE GİDECEK’

Koban’i düşmediği için AKP’nin planlarının suya düştüğünü sözlerine ekleyen Buldan, Kobani’nin düşmesini de Kürt halkının izin vermediğini AKP’yi düşürecek olanın da yine Kürt halkı olacağını belirtti. Kürt halkını inkar eden ve tanımayan iktidarı Kürt halkının da tanımayacağını söyleyen Buldan şöyle konuştu, “Bu anlayışı 24 Haziranda sandığa gömeceğiz. Çünkü Kürt halkını inkar eden bir anlayış asla ve asla siyaset arenasında kendi geleceğini kuramaz. AKP geçmişte olduğu gibi Kürtleri inkar eden zihniyetler gibi nasıl çöplüğe gittiyse AKP hükümeti de çöplüğe gidecektir.”

 

 

‘HDP HALKIN SORUNLARINI ÇÖZECEK’

AKP’nin Türkiye açısından umut vaad etmediğini ve bir şey katamayacağını aktaran Buldan, “Türkiye’nin geleceği açısından yaşananlar ortada çekilen acılar ortadadır. Antep ili, hem ekonomik hem sosyal anlamda AKP’nin tüm zulmüyle karşı karşıyadır. Esnaf yatırımların yapılmamasından dolayı dükkânı siftahsız kapatıyor. AKP’nin derdi halkın sorunu değil kendi yandaşları ve zenginlerdir. Kendi akrabalarını nasıl zengin yapabilirizi düşünüyorlar. Ama HDP olarak halkımıza şunun sözünü veriyoruz. HDP24 Hazirandan sonra güçlü bir şekilde meclise girerek her ilimizin sorunlarını çözecektir” ifadelerini kullandı.

 

‘DEMİRTAŞ’I İDAM ETMEK, RTE’NİN BOYUNU AŞAR’

HDP’lileri tutuklamalar ve ölümlere korkuttuklarını ancak bunun kendileri açısından hiç bir şey ifade etmediğini paylaşan Buldan, HDP’lilerin tutuklandıkça, gözaltında alındıkça çoğaldığını söyledi. Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna da değinen Buldan, “Selahattin Demirtaş’ı rehin olarak tutuyorlar. Burada gördük ki her bir arkadaşımız bir Demirtaş’tır. Onlar Selahattin Demirtaş’ın cesaretinden ve siyasetinden korkuyorlar. Bugün idam meselesini gündeme getiriyor. Erdoğan ‘Demirtaş için parlamentondan idam kararı çıkarsa ben bunu onaylarım’ diyor. Recep bey’e şunu diyorum. Demirtaş’ı veya başka bir kürdü idam etmek senin boyunu da çapını da aşar” dedi.

 

 

‘OY VERİRKEN YAŞATILAN ACILARI UNUTMAYIN’

Selahattin Demirtaş’ın elinin kanlı olduğunu söyleyenlere ‘Demirtaş’ın elinin barış ve sevgi elidir’ diyerek cevap veren Buldan, “Demirtaş’ın elini sıkma zahmeti gösterselerdi. Bugün her şey çok daha farklı olurdu. Bizim barış talebimize onlar savaşla yanıt verdi. Biz her şeye rağmen huzurun ve barışın hâkim olduğunu bir coğrafyayı hayata geçireceğiz. 24 Haziran hepimizin kaderini belirleyecek. Bu tercih Türkiye’nin özgür yarınları ve barışı için olacak. Antep halkıda kararını iyi vermelidir. Sandık başına giderken elini vicdanına koymalıdır. Oylarınızı kullanırken Roboski’yi, Suruç’u, Beybahçe’yi, Ankara’yı ve bu ülkede yaşanan tüm acıları unutmayın” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Pervin, Buldan, ;, , ', Demirtaş'ı, İdam, Etmek, ,, RTE’nin, Boyunu, Aşar, , ',
Yorumlar
Haber Yazılımı