Haber Detayı
08 Ocak 2019 - Salı 15:09 Bu haber 840 kez okundu
 
Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevinde hak ihlallerinde yok yok!
Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 4 yıl kaldıktan sonra tahliye edilen Salih Özberk, tutukluların maruz bırakıldığı hak ihlallerini anlattı.
GÜNDEM Haberi
Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevinde hak ihlallerinde yok yok!

 

DEVHABER - Hak ihlalleriyle gündemden düşmeyen Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi'nden 2 Ocak'ta tahliye edilen Salih Özberk, maruz bırakıldıkları hak ihlallerini ve tecridin kaldırılması talebiyle başlatılan açlık grevlerini anlattı. 

 
Özberk, cezaevi yönetiminin tutuklulara fiziki baskının yanı sıra ciddi bir psikolojik baskı uyguladığını söyledi. Tutukluların atölye, spor, sohbet gibi sosyal aktivitelerinin cezaevi yönetimi tarafından yaptırılmadığını aktaran Özberk, insan hakları örgütlerine yaşanılan sorunlarla ilgili yazdığı mektupların da cezaevi yönetimince bilinçli olarak engellediğini ifade etti. 
 
'YEMEKLER HASTA EDİYOR’
 
Gardiyanların tutuklulara yönelik ırkçı söylemlerinin olağan hale geldiğini belirten Özberk, bu tür söylemlerle tutukluları provoke etmeye çalıştıklarını dile getirdi. Koğuşlar arası iletişimin bilinçli bir şekilde engellendiğini belirten Özberk, şöyle devam etti: “Hatta, sayım esnasında tutuklulara müdürün gözü önünde fiziki saldırılarda bulundular. Tabi bunların hiç biri tutanağa geçirilmiyor. Yemekler sanki bizlerin özellikle hastalık kapması için farklı bir şekilde hazırlanıyordu. Tutukluların birçoğu, mide hastalıkları yaşıyor, pişmeyen yemekler veriliyor. Yemeğin içinde maydanoz kökü, bulaşık telleri çıkıyor. Hatta bir defasında dolmanın içinde kurt çıkmıştı. Cezaevine girmeden önce hiçbir sağlık sorunum yoktu. Şu anda midemde iki yara ve ülser var. Tedavi edilme koşulları hijyensiz olmasından dolayı ben başta olmak üzere birçok arkadaş Hepatit B hastalığına yakalandık.”
 
‘İHD OSMANİYE’DEKİ DURUMU RAPOR ETMELİ’ 
 
Kelepçeli tedaviyi kabul etmedikleri için tutukluların tedavi olamadığını anlatan Özberk, özellikle; sokağa çıkma yasakları döneminde yaralanan tutukluların tedavisinin yapılmadığını söyledi. Tutukluların dış dünyayla ilgili iletişimlerinin kökten kesildiğini sözlerine ekleyen Özberk, şunları kaydetti: “Mektup, tamamen imkansız hale getirildi. En ufak bir durumda hemen örgüt propagandası gerekçesiyle tüm mektuplara el konuluyor. Hem gelen mektuplar hem de giden mektuplar bu şekilde engelleniyor. Özellikle; içerideki sorunların mektupla dışarıdaki kurumlara aktarılması tamamen engelleniyordu. Yani içeride yaşananların dışarıya aktarılmasını istemiyorlardı. Osmaniye’de İnsan Hakları Derneği (İHD) gibi kurumların olmaması da çok büyük eksiklik yaratıyor. İHD’nin gidip oradaki durumu rapor etmesi gerekiyor.” 
 
‘AÇLIK GREVİNDE KARARLILAR’ 
 
Açlık grevine başlayan tutuklulara vitamin haplarının verilmediğinin altını çizen Özberk, tutukluların açlık grevini bırakması için tehdit edildiğini söyledi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevine başlamasının ardından cezaevinde farklı bir atmosfer, heyecan ve direniş ruhu oluştuğunu dile getiren Özberk, “Baskıya rağmen tutuklular açlık grevinden taviz vermedi. Açlık grevinin başladığı ilk günde koğuşlara baskın düzenlendi. Korku salarak açlık grevini engellemeye çalıştılar. Baş gardiyan ve müdür koğuşları dolaşarak açlık grevini engelleyici söylemler kullandılar. Ancak; tutuklular, açlık grevi noktasında çok kararlılar. Bu yoldan tek geri dönüş noktası olarak Öcalan’ın çağrısını esas alıyorlar” diye konuştu

Kaynak: (MA) - Mezopotamya Ajansı Editör:
Etiketler: Osmaniye, T, Tipi, Kapalı, Cezaevinde, hak, ihlallerinde, yok, yok!,
Yorumlar
Haber Yazılımı