Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 17:17 Bu haber 936 kez okundu
 
Öksüze gelince tasarruf, yandaşa gelince kıyak
Şahinbey Belediyesi, "tasarruf tedbirleri" kapsamında öksüz ve yetim çocukların mont ihalesi ile cami ve taziyeevlerinin halı ihalesini iptal etti, ancak reklam harcamalarına keseyi sonuna kadar açtı. Yandaşlara milyonlar ödendi.
YEREL Haberi
Öksüze gelince tasarruf, yandaşa gelince kıyak

DEVHABER - Şahinbey Belediyesi, "tasarruf tedbirleri" kapsamında öksüz ve yetim çocukların mont ihalesi ile cami ve taziyeevlerinin halı ihalesini iptal etti, ancak reklam harcamalarına keseyi sonuna kadar açtı. Yandaşlara milyonlar ödendi...


YANDAŞ VURGUSU
CHP Şahinbey İlçe Başkanlığı ve belediye meclis üyeleri, bir basın toplantısı düzenleyerek, belediyelerin bir yandan tasarruf tedbirleri adı altında öksüz ve yetimleri madğdur ederken diğer yandan, belediye kaynaklarının hukuk tanımaksızın yandaş firmalara aktarıldığını ileri sürdüler.


ŞAHIS AYNI İHALE AYNI, ARADAKİ FARK YÜZDE 300:
Bu kapsamda İbrahim Halil Özalkan adlı şahsın 2014-2017 yılları arasında Şahinbey Belediyesi'nden 2 milyon 587 bin liralık açık hava reklam metaryalleri ihalesini aldığına dikkan çeken CHP Şahinbey  İlçe Başkanı Uğur Özpolat, "Bu şahsın 2014 yılında aldığı ihale 375 bin lira, 2015'te 680 bin lira, 2016 yılında 790 bin, 2017'de ise 1 milyon 117 bin lira olmuş. Yine AKP'ye yakın bir isim olan ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin açık hava reklam araçları ihalesini Ahmet Eftal Tataroğlu bazen bu isimle bazen Tataroğlu Can Reklam adıyla girerek alıyor. Can Reklam sadece 2017 yılında 2 milyon 177 bin liralık ihae almış. Şehitkamil Belediyesi'nin 110 milyon liralık araç kiralama ihalesini de kamuoyunun takdirine bırakıyorum" dedi.


"ADRESE TESLİM İHALE DÖRDE BÖLÜNDÜ, 10 DAKİKADA BİTİRİLDİ"
CHP Şahinbey Belediyesi Meclis Üyesi Hasan Şencan ise, Şahinbey Belediyesi'nin afet, sel, deprem gibi acil hallerde uygulanması gereken İhale Kanunu 21 F maddesine göre pazarlık usulü 'kütüklü takvim' işi ihale ettiğini kaydederek, "Bu yasaya aykırıdır. Bizim bildiğimiz, ilçemizde doğal bir afet olmadı. Ancak belediye 881 bin liralık takvim işini pazarlık usulü olması için dörde bölerek 10'ar dakika arayla teklif aldı. Burada kullandıkları isimlerde ilginç, 'kütüklü takvim alım işi, üçgen takvim alım işi, vatandaşa dağıtılmacak takvim işi, yılbaşından sonra vatandaşa dağıtılacak takvim' şeklinde ihaleyi matbaacılıkla uzaktan yakından iş olmayan Ekiz İnşaat adında yandaş bir firmaya verdiler. Tabi bu konu kapatılmayacak, usulsüzlükler hakkında gerekli suç duyurusu yapılacak" dedi.


ÖKSÜZ VE YETİMLERE ALINACAK MONTLARIN İHALESİ TASARRUF TEDBİRLERİ NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ
Bir diğer meclis üyesi Uğur Kalkan, okullarda eğitim gören yetim ve öksüz çocuklar için ağustos ayında yapılması gereken ihalenin tasarruf tedbirleri kapsamında ihale edildiğini, cami ve taziyeevleri için alınacağı açıkanan 20 bin metrekare halının da yine tasarruf tedbirleri kapsamında iptal edildiğine dikkat çekerek, "Konu kendi reklamları ve kendi yandaşları olduğunda masrafta sınır tanımıyorlar. Ama tasarrufu ibdethane ile öksüz ve yetimlerin üzerinden yapıyorlar" diye konuştu.

 

 

FOTOĞRALAR :  ALİ VEFA YURDAL

Kaynak: Editör: Murat Güreş
Etiketler: Öksüze, gelince, tasarruf,, yandaşa, gelince, kıyak,
Yorumlar
Haber Yazılımı