Haber Detayı
10 Haziran 2018 - Pazar 10:27 Bu haber 3840 kez okundu
 
OHAL/KHK’LAR, GİDECEK BİZ KALACAĞIZ!
Gaziantep KESK Şubesi " ohal ve khk " ile ilgili bir basın açıklmasında bulundu. Basın metnini dönem sözcüsü Ali ERSÖNMEZ okudu.
SENDİKA Haberi
OHAL/KHK’LAR, GİDECEK BİZ KALACAĞIZ!

BASINA VE KAMUOYUNA;

20 Temmuz 2016’da OHAL’i ilan eden iktidarın 45 gün, hatta bir ay içinde sona erebileceği yönündeki açıklamalarından bu yana 23 ay geçti.Sadece darbe girişimi ile ilgili olarak, sınırlı süre için “tedbirler” alması gereken düzenlemeler yerine Türkiye’nin sendikal, siyasal- toplumsal yapısını değiştirmeye dönük kalıcı düzenlemeler KHK’ler eliyle yapılmıştır. KHK uygulamaları, tüm muhalif kesimlerin yaşam, çalışma alanlarını, yarınlarını, çocuklarını olumsuz etkilemiştir. Yrel idarelerin keyfiyetine, kişisel husumetlerine, sendikal ve siyasal tercihlere, mezheplerine göre çıkarılan KHK’lerle işten atmaların, açığa almaların travmaları aileleri ile birlikte milyonlarca insanımızın mağduriyetine sebebiyet vermiştir. OHAL sürecinde ihraç olduktan sonra intihar ederek yaşamını yitirenlerin yanı sıra travmalar ve yoğun stres nedeniyle de yaşamını yitirenler vardır.

Böylelikle girişiminin arkasına sığınarak hayata geçtiğinden bu yana, hak, hukuk, adalet ve "işini, ekmeğini arayanlara" hakları iadeedilmemiştir. KHK ile yapılan tüm ihraçlarda tespitin yerel bilgiler esas alınarak yapıldığı süreç içinde kesinlik kazanırken  değerlendirmenin” kim tarafından, ne düzeyde ve ne kıstas alınarak yapıldığı halen açıklanmamıştır.

 

Bu sübjektif kriter nedeniyle şu an itibariyle 116.296 kamu görevlisi hiçbir adil soruşturma geçirmeden, savunma hakkı verilmeden,hukuksuzca ihraç edilmiştir.20 Temmuz sonrası Yüksek Disiplin Kurulları da sendikal eylem ve etkinlikler nedeniyle açılan idari soruşturmaları hızla “kamu  görevinden men” kararlarıyla sonuçlandırma eğilimine girmişlerdir. KESK’e bağlı sendika üyesi yüzlerce kamu emekçisi açıkta bekletilmektedir. Bu güne kadar emekçilerin hakları, iş güvenceleri, ekonomik talepleri, özlük ve demokratik taleplerini güçlü bir şekilde seslendiren, ülkemizin yarınları için, daima demokrasi, adalet, hukuk, barış, eşitlik ilkesinde ısrarcı olan 4312 KESK’li görevlerinden uzaklaştırılmış durumdadır.

 

KHK’lerle iade sonrası (94 üye) halen 4.218 KESK’li görevlerinden uzaklaştırılmış durumdadır. Sendikal faaliyet, eylemlerimizden dolayı, KESK üyelerine yönelik İhraçların, açığa almaların, sürgün ve cezalandırmaların uygulandığı günden bu yana, KESK olarak, kamu emekçilerinin haklarını iadesi, hukuksuz ihraçların kaldırılması çerçevesinde taleplerimizi yetkililer ve kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bunun mücadelesini her platformda yürütüyoruz.

 

OHAL sonrası on binlerce kamu emekçisinin ihraç edilmesiyle iş yükünün artması sonucu kamu emekçileri nefes alamaz durumagelmiştir.  Dün okullarda 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı sona erdi. Ancak eğitimde gelinen durumu öğrenciyi, veliyi, öğretmeni, idareciyi, yerel ve merkezi yetkilileri kara kara düşündürmekte, eğitimde gelinen  okta yarınlara dair kaygı, belirsizlik ve kaosunu büyütmüştür. Çünkü OHAL ile birlikte 34 bin civarında öğretmen ihraç edilmiş, 11 bin öğretmen açığa alınmış, 1200 civarında öğretmen sürgün edildi, sendikal faaliyetlere cezalandırmalarla birlikte genç yaşta on binlerce öğretmen emekli olmak durumunda bırakılmıştır. Ve bu durum yarattığı etkileri ciddi anlamda 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı sonunda görebilmekteyiz. İşlerimize dönünceye kadar direnmeye, mücadele etmeye devam edeceğiz. Konfedarasyonumuz KESK'in kararıyla bir çok ilde "KHK'lar gidecek, biz kalacağız", "İşimi, ekmeğimi istiyorum" etkinlik, oturma eylemleri, basın açıklamaları her hafta gerçekleşmektedir.

 

KESK İstanbul Şubeler Platformu üyelerinin OHAL kapsamında ihraç edilen ve açığa alınan üyeleri için Pazartesi günü Kadıköy ve Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda gerçekleştirdiği oturma eylemine yapılan müdahale, gözaltına alma olaylarını ve 24 Haziran seçimleri yaklaştıkça yaygınlaştırılmasını kabul etmeyeceğimiz bilinmelidir. 

 

OHAL koşullarında da düşünce ve ifade özgürlüğü, toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkı gibi temel hakların kullanımı engellenemez, engellenmemelidir. Nitekim Anayasa Mahkemesi Ocak 2018’de aldığı kararda “Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin bildirim şartına bağlanmasının bu hakka müdahale teşkil ettiği açıktır. 

 

Darbe hukukuna karşı fiili, meşru ve demokratik direnişimizi ve hukuki mücadelemizi her ne pahasına olursa olsun, tüm zorlukları göğüsleyerek sürdüreceğiz. Bu vesileyle bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; OHAL kaldırılmalı, KHK’ler geri çekilmeli, hukuksuzca ihraç edilen/açığa alınan tüm kamu emekçilerinin işlerine geri dönmeleri sağlanmalıdır. İçeride ve dışarıda barışçıl, laik ve demokratik ortamı sağlayacak adımlar atılmalıdır.

OHAL/KHK’LAR, GİDECEK BİZ KALACAĞIZ!   YAŞASIN KESK, YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ!

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: OHAL/KHK’LAR,, GİDECEK, BİZ, KALACAĞIZ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı