Haber Detayı
13 Aralık 2017 - Çarşamba 17:48 Bu haber 781 kez okundu
 
'Öcalan'ın Ortadoğu'daki rolü görülmeden barış sağlanmaz'
ANTEP - HDP'li Mahmut Toğrul, tecridin sadece Kürtlerin değil tüm halkların sorunu olduğunu belirterek, "Öcalan’ın Ortadoğu’da ki rolünü görmeyip buna rağmen 'ben politika yapacağım' diyenler asla Ortadoğu ve Türkiye'de barışı sağlayamayacaklardır" dedi.
SİYASET Haberi
 'Öcalan'ın Ortadoğu'daki rolü görülmeden barış sağlanmaz'

İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'nde sürdürülen tecridi değerlendiren HDP Antep Milletvekilli Mahmut Toğrul, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin bölgedeki bütün kesimleri etkilediğini vurguladı. Öcalan’ın bölgeye dair öngörülerinin bire bir çıktığını belirten Toğrul, “Öcalan’ın öngörüleri dikkate alınsaydı Suriye bu kadar kanlı, Türkiye ise bu kadar kaos içerisinde olmazdı” dedi.

 
‘ÖCALAN DİKKATE ALINSAYDI ORTADOĞU BU KADAR KARIŞMAZDI'
 
Öcalan’a uygulanan tecridin 18 yıldan bu yana sürdürüldüğünü kaydeden Toğrul, tecridin kaostan başka bir şey yaratmadığını söyledi. Öcalan’ın "Çözüm süreci"nde birçok kez uyarıda ve öngörüde bulunduğu noktalarda bugün sıkıntılar yaşandığını ifade eden Toğrul, şöyle dedi: “Ortadoğu ve Türkiye'de son dönemde gelişen olaylara baktığımızda Öcalan’ın söylediklerinin bir bir ortaya çıktığını görüyoruz. Sayın Öcalan 'çözüm süreci'nde Şengal’e dair, Güney Kürdistan’a dair Suriye’ye dair hep uyarılarda bulunmuştu. 'Eğer şunu yapmazsanız şunlarla karşılaşırsınız' dediği uyarılar bire bir tuttu. Ortadoğu'daki öngörüleri dikkate alınsaydı, Ortadoğu bu kadar karışık olmazdı. Fakat bu öngörüler ve uyarılar dikkate alınmadığı için Ortadoğu'da önce cihadist gruplar türedi. IŞİD gibi El-Nusra gibi gruplar ortaya çıktı. Ortadoğu da çok kanlı eylemlere imza attılar. Bölgeyi cehenneme çevirdiler. Öngörüler dinlenseydi, sonuç barış olurdu.” 
 
‘TECRİT BÖLGEYE UYGULANIYOR’
 
"Çözüm süreci" sırasında birçok AKP’li vekilin Öcalan’ın süreci çok iyi okuduğunu söylediğini hatırlatan Toğrul, “Süreci böylesine iyi okuyan ve sadece okumakla kalmayıp pratikte ne yapılması gerektiğini ifade eden bir şahsın üzerine tecrit uygulamak aslında ‘Ortadoğu ile Türkiye de barış istemiyorum’ demenin başka bir ifadesidir. Öcalan’ın öngörüleri dikkate alınsaydı 15 Temmuz yaşanmayacaktı. Suriye de savaş bu kadar sürmeyecekti. Türkiye’nin barışı bozulmayacaktı. Öcalan’ın öngörülerinin dikkate alınmaması sadece Türkiye'de değil bölgenin tamamında bir kaosa yol açtı.Tecrit Öcalan’a değil, Türkiye, Kürdistan,  Suriye’ye kısacası tüm bölgeye uygulanmaktadır” diye konuştu. 

 
‘UMUT AKP'DE DEĞİL HALKLARIN MÜCADELESİNDEDİR’ 


Gelişmeler bir arada okunduğu zaman Öcalan’a uygulanan tecridin halkların barışına ve halkların bir arada yaşamına yönelik olduğunu sözlerine ekleyen Toğrul, “Bugün bu kaostan çıkmak için tek çıkar yol Sayın Öcalan’ın öngörülerini dikkate almak ve Sayın Öcalan’a uygulanan ağır tecridi kaldırmaktır. Hem Ortadoğu da sıkışan hem de Kürt meselesinde çıkmaz sokağa giren iktidarın tek ilacı Sayın Öcalan’ın öngörülerini dinlemektir. Öncelik Öcalan’a uygulanan tecridi bitirip barışın önünde ki engellerin kaldırılmasıdır. Ancak AKP’den yana böyle bir umudunuz var mı derseniz, umut AKP’de değil halkların mücadelesindedir” ifadelerini kullandı.
 
‘TECRİDE KARŞI MÜCADELE ORTAK YÜRÜTÜLMELİ’
 
Bütün toplumsal kesimlerin iktidarın tekçi ve asimilasyoncu tavırları ile halkları zehirleyen politikalarına karşı ortak mücadele geliştirmesi gerektiğinin altını çizen Toğrul, bu mücadele ortaklaştırılmadığı müddetçe Öcalan'a yönelik tecridin kalkmayacağını vurguladı. Tecridin sadece Kürt halkının değil bütün halkların sorunu olduğunu dile getiren Toğrul, şöyle devam etti: “Tecritten dolayı oluşan kargaşa ortamının kötü sonuçları sadece Kürtleri değil toplumun tüm kesimlerini etkilemektedir. Öcalan’ın Ortadoğu’da ki rolünü görmeyip buna rağmen 'ben politika yapacağım' diyenler asla Ortadoğu ve Türkiye'de barışı sağlayamayacaklardır. Eğer bu bölgede barış huzur isteniyorsa Sayın Öcalan üzerinde ki tecrit biran önce sonlandırılmalıdır.” 
 

Kaynak: (MA) - Mezopotamya Ajansı Editör: Muhammet Abdulkadir Esen
Etiketler: hdp,öcalan,mahmut toğrul,barış,ışid,
Yorumlar
Haber Yazılımı