Haber Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 15:59 Bu haber 850 kez okundu
 
Nizip Afad mağdurları isyan ediyor
Gaziantep ve çevresindeki Afad çadırkentlerin kapanması ile orada çalışan binlerce insan mağdur ediliyor.
GÜNDEM Haberi
Nizip Afad mağdurları isyan ediyor

Gaziantep ve çevresindeki Afad çadırkentlerin kapanması ile orada çalışan binlerce insan mağdur ediliyor.

 

Nizip Afad Çadırkentt çalışanlar haklarını aramak için her yere başvuruda bulunuyorlar. Geçtiğimiz gün Nizip Belediye Binasına gelerek, Belediye Başkanından çözüm bulmalarını istediler.

 

Bir Mağdur “ Her yere başvuruda bulunuyoruz kimse bizimle ilgilenmiyorlar, derdimize çare bulmuyorlar. Biz hukuken her hakkımızı sonuna kadar sürdüreceğiz. Seçim zamanlarında bizden oy isterken çözüm bulacaklarını söyleyen siyasiler, şimdidekapılarını bizlere kapattılar. Elbette bu işin bir sonu olacak. Yine kapımıza geldiklerinde bu defa oy kapılarını biz kapatacağız. “ dedi.

 

Sosyal Medya üzerinde hak aramaya çalışıyorlar.

 

GAZİANTEP CHP MİLLETVEKİLİ AFAD ÇALIŞANLARTI İÇİN ÖNERGE VERDİ

 

 

 

“ÇALIŞANLAR HİÇ BİLMEDİĞİ ŞEHİRLERE ‘ZORUNLU’ GÖÇ ETTİRİLİYOR!”

CHP’li Kaplan konuya ilişkin şunları söyledi:

“Çalışanların, taşerondan kadroya geçirilirken oldukları yerde çalışmalarını sürdüreceklerini, yerlerinden ayrılmayacaklarını söyleyen İktidar, söylemlerinden 6 ay sonra biz bu dükkânı kapattık, size de bu ili uygun gördük deyip ‘zorunlu’ bir şekilde çalışanları tayin ediyor. Tayin bölgeleri İstanbul, Ankara başta olmak üzere ülkenin dört bir yanı. Çalışanlar, doğup büyüdüğü memleketini bırakıp, okula giden çocuğunu, evini, ocağını toplayıp; belki de hiç bilmediği başka bir şehirde yaşamını tekrar kurmak zorunda bırakılıyor, bir bakıma zorunlu göç ettiriliyor.”

 

“VERİLEN SÖZLER NEDEN TUTULMUYOR!”

“6 Aralık 2017 tarihinde Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu bir televizyon kanalında verdiği röportajda, sunucunun ‘Kadroya alınanların tayin hakkı olacak mı?’ sorusuna, ‘Yok, oldukları yerlerde çalışmalarını sürdürecekler, yer değişikliği yapmayacaklar. Çünkü biz iş yerlerimizde, kamu kurum ve kuruluşlarında milletimize hizmet ediyoruz. Kitle çok büyük olduğu için, çalışma düzeninde herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Herkes bulundukları işi devam ettirecekler, aynı düzen içerisinde’ diye açıklamalarda bulunmuştu. 1 Nisan da taşerondan kadroya geçirilen çalışanlar, 6 ay sonra zorunlu tayinle yerlerinden ediliyor. Neden verilen sözler unutuldu? Çalışanlara neden tayin zorlanıyor?”

 

BAKAN SELÇUK’A SORULAR!

CHP’li Kaplan, Çalışma ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

  1. Gaziantep, Adıyaman ve Mardin’de bulunan beş çadır kentte toplam çalışan sayısı kaçtır?
  2. Çadır kentlerin kapatılması nedeniyle buralardan toplam kaç kişi tayin edilecektir?
  3. Tayin edilecek çalışanların cinsiyetleri ve medeni durumları nedir?
  4. Çocuğu olan kaç çalışan tayin edilecektir? Bu çocukların eğitimlerinin yarım kalacağı, yeni bir okula başlama psikolojisi ile çocukların başarılarının olumsuz etkileyeceği düşünülmüş müdür?
  5. Kapatılan beş çadır kentte çalışan işçilerden kaçı 50 ve 50 yaş üstündedir?
  6. Eski Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun “çalışanların oldukları yerde kalacağına” dair verdiği sözler neden tutulmamıştır? 2bin TL civarında maaş ile bir çalışanın farklı bir kentte, ev kirası, elektrik, su, doğalgaz gibi sabit giderlerini karşılayabileceği düşünülmekte midir?
  7. Tayin bölgeleri belirlenirken, çalışanların mevcut yaşam kaliteleri göz önünde tutulmuş mudur?
  8. Tayin edilecek çalışanların, kapatılan bölgelerdeki İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün farklı birimlerinde görev verilmesi neden düşünülmemiştir?

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Nizip, Afad, mağdurları, isyan, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı